جرم آدم ربایی و آشنایی با مجازات های آن

جرم آدم ربایی

فهرست مطالب

آیا جرم آدم ربایی و مجازات‎‌های آن را می‎دانید؟ آیا عناصر این جرم و شرایط تحقق آن در قانون مجازات اسلامی را می‎شناسید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی موارد و عناصر مربوط به جرم آدم ربایی و مجازات‎های آن، شما را با مواد و قوانین در این زمینه آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشد.

آدم ربایی و مجازات‌های آن

آدم‌ ربایی به معنی سلب آزادی تن می‎‌باشد و در واقع به انتقال یک شخص بدون رضایت او از محلی به محل دیگر با استفاده از زور، تهدید یا فریب دادن گفته خواهد شد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که آدم ‌ربایی به معنی سلب آزادی تن دیگری بدون رضایت او و با قصد نامشروع از راه جابجایی از محلی به محل دیگر گفته می‌‎شود.

جرم آدم ربایی

جرم آدم ربایی در قانون یکی از جرایمی محسوب می‎شود که علاوه بر وارد شدن صدمه‎های مادی و معنوی بر ربوده شده و نزدیکان او، موجبات احساس نا امنی شدید در جاکعه و همچنین اجتماع را نیز فراهم خواهد شد.

بر اساس ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی، آدم ربایی عبارتند از: « هرکس شخصا یا توسط دیگری شخصی را به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر برباید یا مخفی کند، به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد. در صورتی که سن مجنی‌ علیه کمتر از ۱۵ سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به مجنی‌علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین ‌شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌شود.

قوانین و مجازات‌های تولید و انتشار محتوای مبتذل یا مستهجن
مطالعه بیشتر

عناصر جرم آدم‌ربایی

عنصر مادی

 • موضوع جرم آدم‌ ربایی ساده، به این معنی که انسان زنده که حداقل ۱۵ سال داشته باشد، که در غیر این صورت ممکن است مشمول آدم ‌ربایی مشدد یا دزدیدن طفل تازه متولد شده یا مخفی کردن اموات قرار گیرد.
 • رفتار مجرمانه یا به عبارت دیگر انتقال جسم مجنی‌علیه از محلی به محل دیگر با زور و تهدید و حیله، به‌ طوری که مجنی‌علیه اراده‌ای از خود نداشته باشد.
 • مرتکب و شکل ارتکاب، به این معنی که هر کسی می‌تواند باشد که به صورت مباشرت یا مداخله و به طور غیرمستقیم قابل تحقق است که بحث مباشرت، شرکت و معاونت مطرح می‌شود.
 • عدم رضایت مجنی‌علیه، شرط لازم است و بدون آن جرم محقق نخواهد شد.
 • نتیجه مجرمانه، در مورد این موضوع باید گفت که درست است که در ماده ۶۲۱ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی از نتیجه حرفی به میان نیامده است، اما آدم‌ربایی از جرایم مقید بوده و نتیجه آن نیز سلب آزادی از فرد ربوده‌ شده می‎باشد.

عنصر معنوی

 • سوء‌ نیت عام، به این صورت که مرتکب علاوه بر علم به موضوع جرم و وصف آن یعنی انسان زنده باید در انجام عمل عامل هم باشد و علم و آگاهی مرتکب به عدم رضایت بزه دیده شرط نیست ،این جرم مطلق است و نیازی به سوء نیت خاص ندارد و مفروض می‎باشد، پس ربودن انسان زنده که در حال خواب یا بیهوشی است مشمول این حکم خواهد بود.
 • انگیزه مرتکب، در این حالت به طور معمول، قانون گذار انگیزه را به عنوان یکی از اجزای تشکیل ‌دهنده عنصر روانی جرایم به‌ شمار نخواهد آورد، و داشتن انگیزه شرافتمندانه در جرایم تعزیری و بازدارنده از جهات مخففه تلقی خواهد شد. با این وجود انگیزه یکی از اجزای عنصر معنوی جرم آدم‌ ربایی محسوب خواهد شد.
آشنایی با اعاده حیثیت و انواع آن
مطالعه بیشتر

آدم ربایی

عنصر قانونی

عنصر قانونی این جرم نیز در ماده ۶۲۱ کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی آمده است، که بر طبق این ماده: «هرکس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصا یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند، به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد. در صورتی که سن مجنی‌علیه کمتر از ۱۵ سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به مجنی‌علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین‌شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌شود.»

شرایط تحقق جرم آدم‌ربایی

به گفته وکیل کیفری در مشهد، عدم رضایت شخص ربوده‌ شده یکی از شرایط تحقق جرم آدم‌ ربایی محسوب می‎شود. این شرط را می‌توان به عنوان مهم‎ترین عنصر تحقق جرم آدم ‌ربایی بیان کرد. چرا که به این معنی است که عمل ربایش باید بدون رضایت شخص ربوده ‌شده صورت پذیرد، بنابراین اگر با وجود رضایت شخص ربوده‌ شده، تحقق این جرم منتفی خواهد بود.

تفاوت بازداشت غیرقانونی با آدم‌ربایی

 • افرادی که جرم بازداشت غیرقانونی را انجام می‎دهند، مقامات قضایی و ماموران ذی‌صلاح هستند، اما جرم آدم‌ ربایی توسط افراد عادی صورت می‌گیرد.
 • جرم بازداشت غیرقانونی از طریق صدور دستور و قرار صورت خواهد گرفت، اما آدم‌ ربایی از طریق انجام فعل مادی ربودن انجام خواهد شد.
 • ممکن است صدور دستور بازداشت، به دلیل در دسترس نبودن متهم یا گذاشتن وثیقه توسط او، به بازداشت متهم منتهی نشود، اما در جرم آدم‌ ربایی به این صورت نخواهد بود.
 • آدم‌ ربایی به صورت مخفیانه صورت می‎گیرد، اما بازداشت به صورت اداری و علنی می‎باشد.
وکیل اخاذی در مشهد، مجازات جرم اخاذی
مطالعه بیشتر

    معاونت در آدم‌ربایی

ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، معاونت در جرم را به طور کلی تعریف کرده است. بر اساس این ماده، اشخاص زیر معاون جرم محسوب خواهند شد:

 • هر فردی که دیگری را ترغیب، تهدید، تطمیع یا تحریک به ارتکاب جرم کرده، یا با دسیسه، فریب یا سوء استفاده از قدرت، موجب وقوع جرم شود.
 • هر فردی که وسایل ارتکاب جرم را ساخته یا تهیه کند، یا طریق ارتکاب جرم را به مرتکب ارائه دهد.
 • هر فردی که وقوع این جرم را تسهیل کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد