آشنایی با استثنائات ارث (حبوه)

وکیل ارث در مشهد

فهرست مطالب

همانطور که می ‌دانید ارث، اموال مادی و غیرمادی متوفی است که بر اساس واجبات الهی به کلیه ورثه او می ‌رسد. در این اصل یک استثنا نیز وجود دارد و آن حبوه است.

 حبوه چیست؟

حبوه به یادگاری‌ های متوفی (پدر) از جمله شمشیر، انگشتر، قرآن اطلاق می ‌شود که بعد از فوت پدر به پسر  بزرگش ارث می ‌رسد.

درباره حبوه و دلیل تعلق آن به پسر بزرگتر خانواده نظریات مختلفی وجود دارد مثلا عده ‌ای می ‌گویند دلیل این امر وجوب ادای نماز و روزه‌ های قضا شده پدر توسط پسر بزرگش است.

تا اینجا ما تنها با مفهوم حبوه آشنا شدیم و هنوزی چیزی در خصوص آشنایی با استثنائات ارث (حبوه) نمی ‌دانیم به همین دلیل در ادامه احکام حبوه و نکاتی را در خصوص آن عنوان می‌ کنیم.

وکیل ارث در مشهد

احکام حبوه

در این بخش نکاتی عنوان می‌ شوند که پیرامون آشنایی با استثنائات ارث (حبوه) ضروری و مهم تلقی می ‌شوند. این نکات شرایط مختلف حبوه را بیان می‌ کنند که از اهمیت ویژه ‌ای برخوردارند.

  • با توجه به اینکه امروزه از سلاح شکاری نظیر شمشیر استفاده نمی ‌شود نباید هر نوع سلاح شکاری را جزو حبوه محسوب کرد.
  • اموال مذکور در شرایطی به پدربزرگ می ‌رسند که منحصرا آن‌ ها ترکه میت محسوب نشوند؛ در غیر این صورت بایستی این اموال میان کلیه وراث تقسیم گردد.
  • در خصوص حبوه، فرزند بزرگتر مدنظر نیست بلکه اگر فرزند بزرگ دختر باشد و فرزند دوم پسر و پس از او پسران دیگری نیز باشند ملاک فرزند دوم است؛ زیرا پسر بزرگ خانواده وارث حبوه محسوب می ‌شود.
  • در صورتی که پسران بزرگ خانواده چند قلو باشند؛ حبوه به صورت مشاء به همگی آن ‌ها تعلق می‌ گیرد.
  • شرط به ارث رسیدن حبوه به پسر بزرگ خانواده، تولد و وجود داشتن اوست یعنی اگر پسر بزرگ خانواده در زمان مرگ پدر جنین باشد و متولد نشده باشد حبوه به او تعلق نمی ‌گیرد.
  • حبوه تنها از پدر به پسر بزرگ به ارث می ‌رسد و از مادر یا جد پدری، حبوه به فرد نمی ‌رسد.
  • در صورت وصیت متوفی در خصوص حبوه، حق مالکیت از پسر بزرگ سلب می ‌شود؛ مثلا اگر پدر قبل از فوت وصیت کند که انگشترم را به فلانی بدهید.
وکیل نسب در مشهد
مطالعه بیشتر

آشنایی با استثنائات ارث (حبوه) در خصوص دیون متوفی

از آنجایی که دیون متوفی بر همه چیز اولویت و تقدم دارد؛ در نتیجه اگر میزان دیون و بدهی ‌های متوفی به قدری زیاد باشد که نیاز به فروش حبوه باشد و با پرداخت آن‌ مشکل بدهی ‌های او حل شود، حبوه دیگر به پسر بزرگ نمی ‌رسد.

آشنایی با استثنائات ارث (حبوه) در شرایطی که شغل متوفی فروش انگشتر و یا فروش و تذهیب قرآن باشد.

لازم به ذکر است منظور از حبوه وسایلی است که به متوفی تعلق داشته و قبلا از آن ‌ها استفاده ‌کرده است. در نتیجه اگر شغل متوفی انگشتر فروشی باشد یا صدتا انگشتر شخصی داشته که از همه استفاده نمی‌ کرده یا اینکه شمشیر وی شمشیر تزئینی بوده و جنبه استفاده شخصی نداشته این موارد جزو حبوه محسوب نمی ‌شود و به کلیه وراث به عنوان سهم الارث تعلق می ‌گیرد نه فقط به پسر بزرگ خانواده.

مسئله ارث (حبوه) و کسر آن از سهم الارث

حبوه یک اصل جدا از سهم الارث است و به همین دلیل جزو سهم الارث پسر بزرگ محسوب نمی ‌شود حتی اگر مثلا انگشتر الماس و بسیار گران قیمت باشد.

وکیل خانواده در مشهد

به دلیل اینکه استثنائات ارث (حبوه) رسیدگی به چنین پرونده ‌هایی را دشوار و پیچیده می‌ کند آنچه در قدم اول در خصوص دعاوی مربوط به حبوه لازم و ضروری است مشورت با وکیل مجرب است که در این زمینه از تجربه و تخصص کافی برخوردار باشد. معیار و ملاک انتخاب وکیل نباید میزان تحصیلات یا سن افراد یعنی تجربه آنان باشد هر چند تجربه و تحصیلات مهم هستند ولی نمی ‌توانند ضمانت کننده تبحر وکیل در یک زمینه باشند.

اهمیت استفاده از خدمات بهترین وکیل خانواده
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است امروزه با توجه به گستردگی موضوعاتی که در دادگاه برای وصول آنان شکوائیه صادر می‌شود هر کدام از وکلا در زمینه خاصی فعالیت می ‌کنند تا به صورت تخصصی‌ تر به موضوعات بپردازند و توجه‌ شان را به یک موضوع خاص و مواد، تبصره  و استثنائات آن  اختصاص دهند.

وکیل ارث در مشهد

در رابطه با پیگیری پرونده در خصوص حبوه نیز به دلیل اینکه حبوه جزو مسائل خانوادگی است و بین اعضای خانواده در جریان است در نتیجه وکیل مناسب جهت پیگیری پرونده ‌های این چنینی وکیل خانواده است.

تیم یسنا وکیل با کادری کاملا حرفه ‌ای و تخصصی، معرفی کننده بهترین وکیل در مشهد به شما عزیزان جهت حل دعاوی خانوادگی شما از جمله مسئله حبوه است.

وکیل خوب در مشهد

نظر به اینکه دستیابی به حق و حقوق واقعی و قانونی افراد برایشان از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است برای تحقق این حقوق از هیچگونه تلاشی نباید دریغ کنند. به همین دلیل در خصوص پیگیری ارث (حبوه) می ‌توانید سوالات و ابهامات خود را در این زمینه با وکلای تیم ما در میان بگذارید و از آنان مشورت و راه حل بخواهید.

با توجه به مهارت و تبحر وکلای تیم ما دستیابی به خواسته‌ تان در کمتر از زمانی که شاید فکرش را بکنید برایتان حاصل خواهد شد و این یعنی مهارت در پیگیری و به سرانجام رساندن پرونده طبق خواست موکل و حصول حقوق او.

ماهیت و مفهوم حجب از ارث
مطالعه بیشتر

آنچه یک وکیل را از مهارت بالای برخوردار می ‌سازد میزان تعهد او نسبت به وظیفه ‌ای است که قبول کرده، پس در مجموعه ما تنها قبول پرونده جهت اخذ حق الوکاله مدنظر نیست بلکه قبول پرونده به دلیل داشتن تخصص و آگاهی در این زمینه جهت کمک به موکل و صدور حکم دادگاه مبنی بر ارائه حق و حقوق به او است.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده در این مقاله می ‌توان گفت حبوه ارث پدری یا اجدادی یا خانوادگی نیست و تنها جنبه فلسفی تحت عنوان ‌هایی مانند یادگاری و زنده نگه داشتن یاد پدر را دارد که ارزش مادی آن مدنظر نیست و تنها جنبه معنوی دارد.

آنچه در این مقاله در خصوص آشنایی با استثنائات ارث (حبوه) از اهمیت ویژه برخوردار است مسئله تقدم پرداخت دیون متوفی نسبت به الزام ارائه حبوه است؛ یعنی بر خلاف اینکه حبوه از واجبات دینی است که بایستی حتما به پسر بزرگ خانواده تعلق گیرد اما گاهی شرایطی پیش می ‌آید که آرامش روح متوفی بر آن ارجحیت دارد مانند فروش حبوه جهت پرداخت کمبود بدهی‌ های متوفی به شرطی که حبوه پاسخگوی کمبود و کسری میزان بدهی متوفی باشد و مراد تامین مبلغ بدهی باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد