آشنایی با انواع جرایم حدی

جرایم حدی

فهرست مطالب

آیا با جرایم حدی در قانون مجازات اسلامی آشنا هستید؟ آیا انواع جرایم حدی و مجازات‎های آن را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل دادگستری در مشهد، شما را با انواع جرایم جدی و مجازات‎های آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جرایم حدی

هر رفتاري اعم از فعل یا ترك فعل كه در قانون براي آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب خواهد شد. جرایم از انواع گوناگونی برخوردار هستند، یکی از انواع جرایم نام برده شده در قوانین جزایی و کیفری کشور ما، جرایم حدی می‎باشد، که نوع ارتکاب آن‎ها و همچنین میزان مجازاتشان مطابق با شرع مقدس خواهد بود.

جرایم حدی

بر اساس گفته وکیل کیفری در مشهد، یکی از مهم‎ترین اصول قوانین کیفری مدرن، اصل قانونی بودن جرم و مجازات می‎باشد. این اصل دلالت بر آن دارد که هیچ عملی مجازات نخواهد شد، مگر در صورتی که در قانون به طور واضح به عنوان عمل مجرمانه تصریح و مجازات آن مشخص شده باشد .

مجازات یا کیفر به این معنی است که در صورتی که کسی عمل خلاف اخلاق عمومی یا عرف و عادت آن جامعه یا خلاف قانون را انجام دهد، چون آن عمل بد تلقی می‎شود، بنابراین باید عقوبت و پاداش آن عمل را ببیند.

به عبارت دیگر باید آن فرد تنبیه شود، یا مجازات شود تا هم برای خود و هم دیگران درس عبرت بوده و متنبه شوند و دیگر دست به آن عمل نزنند. به این معنی که باید مشقت آن عمل را کشیده و متوجه شود نتیجه آن عمل بد یا اشتباه چه چیزی خواهد بود، و درس عبرتی برای وی و سایرین شود. حال در قانون به ازای هر عمل بد و خلاف که قانون گذار آن را تعیین می‎کند، تنبیهی هم برای آن در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که هدف از تعیین مجازات این خواهد بود که افراد جامعه بدانند که اگر اعمال آن‎ها جان و مال دیگران را به خطر بی‎اندازد، و یا خلاف شرع و قانون و موازین اسلامی نیز باشد، اقدامات آن‎ها بدون جواب نخواهند ماند.

شاهد چه شرایطی باید داشته باشد؟ چگونه شهادت را بی اعتبار کنیم؟
مطالعه بیشتر

میزان و نوع مجازات جرایم حدی با توجه به نوع جرم، متفاوت خواهد بود. حدود شامل مواردی می‎باشد که در ادامه به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

 • محاربه، ماده 138 قانون مجازات اسلامی

محاربه به مفهوم سلاح کشیدن علیه مردم با هدف جان، مال و ناموس به نحوی که امنیت جامعه را تحت خطر قرار داده و آسایش مردم را از آن‎ها سلب کند، تعریف شده است و یکی از حدود محاربه حکم اعدام تعیین شده است.

 • زنا، ماده 221 قانون مجازات اسلامی

آمیزش جنسی مرد با زنی بدون آن‎ که بین آن دو عقد نکاحی واقع شده باشد را زنا ‌می‌گویند. زنا از گناهان کبیره تلقی ‌می‌شود و در شرع برای مرتکب زنا، حد تعیین شده است.

مواردی از زنا که مجازاتش حد اعدام ‌می‌باشد عبارتند از:

 • زنا با محارم نسبی که در آن زانی و زانیه مستوجب حد اعدام ‌می‌باشند.
 • زنا با همسر پدر که زانی مستوجب حد اعدام است.
 • زنای مرد غیرمسلمان با زن مسلمان سبب اعدام زانی ‌می‌شود.
 • زنای به عنف و اکراه از جانب زانی که در آن زانی مستوجبحد اعدام است.

جرایم حدی

 • لواط، ماده 233 قانون مجازات اسلامی

یکی دیگر از ‌جرایمی ‌که بر اساس قانون، مجازاتش حد زنا بوده، جرم لواط است و به معنی رابطه جنسی مردی با مرد دیگر است.

 • تفخیذ، ماده 235 قانون مجازات اسلامی

تفخیذ هم مانند لواط فعل حرام بین دو مرد (تحت شرایطی خاص) بوده و در شرع به عنوان گناه کبیره محسوب ‌می‌شود.

10 سوال پرتکرار درباره جرم و مجازات رابطه نامشروع
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است، در تفخیذ اگر فاعل شخصی غیر مسلمان بوده و مفعول شخصی مسلمان، حد اعدام برای فاعل جاری ‌می‌شود.

 • مساحقه، ماده 238 قانون مجازات اسلامی

مساحقه به معنی رابطه جنسی دو زن می‌‎باشد، و مجازات آن از نوع شلاق است و میزان صد ضربه شلاق می‎باشد، بدون اینکه دادگاه اختیاری در کم یا زیاد کردن مجازات داشته باشد.

مجازات‌های جرایم حدی

 • حد جلد( شلاق زدن)

حد جلد یا شلاق زدن در شرع و قانون در خصوص جرایمی از قبیل زنای محسنه (که خود داراری حدود مختلفی می‎باشد)، زنای محارم نسبی، حد لواط (در صورت فقدان شرایط احصان)، قذف، تفحیذ و … می‎باشد.

 • حد تبعید

یکی دیگر از مجازات‌هایی که در شرع اسلام در خصوص جرم‌های زنا و محاربه تعیین شده است، حد تبعید ‌است. یکی از حدود مردی که دارای همسر دائمی ‌بوده و مرتکب زنا ‌می‌شود، صد ضربه شلاق، ‌تراشیدن سر و یک سال تبعید ‌می‌باشد.

 • حد قطع دست

در خصوص سرقت در مرحله نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق از انتهای آن به طرزی که تنها فقط انگشت شست و کف دست باقی بماند و در صورتی که سارق برای دومین بار مرتکب جرم سرقت ‌شود، قطع پای چپ سارق از پایین برآمدگی به ‌نحوی که نصف قدم و مقداری از محل مسح باقی بماند، مجازات بر اساس حد قطع دست ‌می‌باشد.

 • صلب

حد صلب یا صلیب کشیدن در مورد جرم محاربه و با تصمیم و اختیار قاضی صادر خواهد شد. حد صلب به ندرت در قوانین جاری کشورمان به اجرا در خواهد آمد، ولی به هر حال از دستورات شرعی دین مبین اسلام بوده و در قانون مجازات اسلا‌می ‌نیز آورده شده است.

صدور قرار نهایی و شرایط اجرا شدن آن
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد