آشنایی با جرم فحاشی و توهین

جرم فحاشی و توهین

فهرست مطالب

آیا با تعریف فحاشی و توهین در قانون و مجازات‎های آن آشنایی دارید؟ آیا شرایط تحقق این جرم را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل دادگستری در مشهد، ضمن تعریف فحاشی و توهین در قانون مجازات اسلامی، به تمامی شرایط جهت تحقق این جرم خواهیم پرداخت. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جرم فحاشی و توهین

تعریف فحاشی و توهین

جرم توهین یکی از جرائم علیه حیثیت معنوی اشخاص محسوب می‎شود. به عبارتی دیگر توهین (از ریشه وهن) در لغت به معنی سست کردن، خفیف کردن و خوار کردن است، و در تعریف فحاشی باید گفت که، بکارگیری الفاظ رکیک و زشت توسط شخصی نسبت به شخص دیگر بوده که با بیان سخن زشت و با وقاحت و قباحت در مورد شخصی بدگویی کند و صفات زشتی را به او نسبت بدهد.

فحاشی و توهین نه تنها در قانون جرم شناخته شده است که در قرآن و احادیث و روایات بسیار مذموم است و از لحاظ اخلاقی و عرفی بسیار ناپسند تعریف شده است.

در ماده 608 قانون مجازات اسلامی در تعریف فحاشی و توهین این گونه تعریف شده است: « توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، جزای نقدی درجه شش خواهد بود.»

در خصوص فرق این دو جرم باید گفت که فحاشی یکی از مصادیق توهین به شمار می‎رود، در واقع توهین اعم از فحاشی است و هر عملی که حاکی از توهین باشد فارغ از این موضوع که به چه صورتی رخ داده باشد توهین محسوب خواهد شد.

وکیل جعل اوراق دولتی، مدارک تحصیلی و ...
مطالعه بیشتر

به عبارتی وقوع جرم توهین می‎تواند با گفتار، نوشتار، با حرکات فیزیکی از جمله انداختن آب دهان بر دیگری صورت گیرد، اما شرط اصلی این است که عمل توهین آمیز باشد. تشخیص توهین آمیز بودن عمل یک فرد تا حد زیادی وابسته به شرایط عرفی آن محل خواهد داشت و قاضی با توجه به عرف تعیین می‎کند آیا عمل توهین بوده است یا خیر.

جرم فحاشی و توهین

انواع فحاشی و توهین

  • توهین مشدد

مانند توهین به مقام رهبری، توهین به کارکنان دولت حین انجام وظیفه، توهین به مقدسات، توهین به مقامات سیاسی خارجی. به عنوان مثال جرم توهین به مقدسات در فضای مجازی یک توهین مشدد تعیین شده و بر اساس ماده 513 قابل مجازات خواهد بود. بر اساس این ماده: « هر کس به مقدسات اسلام و یا هر یک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) اهانت نماید اگر مشمول حکم‌ ساب‌النبی باشد اعدام می‌شود و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.»

  • فحاشی و توهین ناموسی

گاهی فحاشی دیگر از حالت کلمات و اعمال توهین آمیز ساده خارج شده و فرد الفاظی که ناموس دیگری را حقیر کند را استفاده می‎کند. این قسم از فحاشی که به فحاشی ناموسی شناخته می‎شود، در قانون تحت عنوان قذف معرفی شده و به این معنی است که کسی به دیگری نسبت زنا یا لواط بدهد که می‎تواند فحاشی ناموسی را هم در بر گیرد، که در صورت احراز شرایط وقوع آن مجازات آن 80 ضربه شلاق است.

  • مجازات فحاشی درب منزل

مجازات فحاشی درب منزل، بر اساس ماده 608 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که موجب حد قذف یعنی 80 ضربه شلاق نباشد، جزای نقدی درجه 6 خواهد بود.

  • فحاشی و هتک حرمت

این جرم هم درست مانند مجازات فحاشی درب منزل طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی تعیین خواهد شد.

  • فحاشی و توهین در فضای مجازی

جرم توهین و فحاشی در فضای مجازی به این معنی است که یک فرد در بستر اینترنت و استفاده از فضای مجازی مانند تلگرام، واتس‎آپ، اینستاگرام و … اقدام به توهین و فحاشی نسبت به دیگری کند. در این صورت فرد با وجود سایر شرایط جرم توهین مجرم محسوب شده و به مجازات توهین مقرر در ماده 608 قانون مجازات محکوم خواهد شد.

قوانین و مجازات‌های مربوط به پارتی مختلط
مطالعه بیشتر

 شرایط تحقق جرم فحاشی و توهین

فحاشی و توهین از جرائم کیفری محسوب می‎شود که با توجه به گفته وکیل کیفری در مشهد،  جهت اثبات آن بایستی به ادله اثبات دعوای کیفری استناد نمود.

راه های اثبات این جرم عبارت است از:

  • اقرار
  • شهادت شهود
  • اسناد و مدارک

نحوه طرح شکایت از جرم فحاشی و توهین

شخص متضرر از جرم فحاشی و توهین، با مراجعه به دادسرای محل وقوع جرم، ماجرا را به طور کلی شرح داده و دلایل و مدارک خود را نیز ضمیمه اظهارات خواهد کرد.

درد دادسرا لزومی به طرح شکایت به صورت کتبی و تهیه شکواییه نخواهد بود، بلکه فرد می‎تواند به طور شفاهی نیز عرض حال کرده و شکایت خود را مطرح نماید. همچنین مقام قضایی نیز مکلف است در هر زمان استماع نماید. سپس در دادسرا بازپرس پس از انجام تحقیقات مقدماتی، پرونده را برای تحقیقات نهایی و صدور حکم به دادگاه کیفری دو ارسال خواهد کرد.

در صورتی که وقوع جرم برای بازپرس محرز شد، متهم را جلب کرده، تفهیم اتهام نموده و ضمن صدور کیفر خواست به دادگاه کیفری دو ارسال خواهد کرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد