آشنایی با حجب و حجب در ارث

وکیل ارث در مشهد

فهرست مطالب

آیا قوانین و شرایط در خصوص حجب در ارث را می‎دانید؟ آیا با اقسام آن آشنا هستید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی قوانین و شرایط در زمینه موضوع حجب در ارث و همچنین انواع و اقسام و نکات مهم در این خصوص آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

حجب در ارث

یکی از موانع ارث که  به موجب آن شخصی به طور کلی از موروث خود ارثی نبرده یا در صورتی هم که ارثی ببرد، بسیار جزیی می‌‎باشد، حجب در ارث است.

وکیل ارث در مشهد

به عبارتی دیگر حجب در ارث به طور کلی به این معنی خواهد بود که بعضی از وارثان به صورت ناقص یا کامل از ارث محروم شوند. حجب نقصانی به حالتی گفته می‌شود وراث از ارث بهره مند شده، اما به دلیل وجود شرایطی، این ارث به مقدار کمتری کاهش پیدا خواهد کرد.

از آن رو که در زمینه ارث مواردی برای دستیابی وراث به ارث وجود دارد، موانعی نیز برای ارث بری وراث از وارث هم نیز وجود خواهد است.

در ماده ۸۸۶ قانون مدنی حجب در ارث به این صورت بیان شده است: « حجب حالت وارثی است که به واسطه بودن وارث دیگر از بردن ارث به طور کل یا جزئی محروم می‎شود.»

اقسام حجب در ارث

با نظر به گفته وکیل ارث در مشهد، حجب در ارث دو نوع تقسیم می‎شود، حجب حرمانی و حجب نقصانی.

لیست شماره تماس وکیل طلاق توافقی در مشهد
مطالعه بیشتر

حجب حرمانی

در ساده‌ترین تعریف در خصوص حجب حرمانی می‎توان گفت که در واقع متوفی شخصی که وارث است را به هر دلیلی می‌تواند از ارث بردن محروم کند. به طور کلی از به فعلیت رسیدن وراثت شخص جلوگیری خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که در این امر خود حاجب حضور خواهد داشت و خودش موجب این امر خواهد شد. در واقع در حجب حرمانی هر شخصی که رابطه نزدیک‎تری با فرد فوت شده داشته باشد مانع از ارث بردن شخصی که ارتباط دورتری با متوفی دارد خواهد شد.

این به این معنی است که وارثانی که در درجه اول قراردارند و شامل پدر و ماد، فرزند و همچنین همسر می‌‎شوند مانع از ارث بردن طبقات پایین‌تر یعنی خواهر و برادرو خاله و عمو و … خواهند شد. به عنوان مثال حذف کردن برادرزاده از لیست وراث به دلیل وجود خواهر و برادر متوفی.

 حجب نقصانی

در تعریفی ساده در خصوص حجب نقصانی باید این چنین عنوان نمود که در واقع به موجب وجود یک شخص در بین ورثه، اشخاص دیگر از مرتبه‌ای بالاتر که از حق خوبی در ارث بهره می‎برند، به مرتبه‌ای پایین‌تر که به تبعیت از این امر حقشان کاهش می‎یابد، خواهند رسید. به عنوان مثال می‌توان گفت که پدر و مادر متوفی در حالت خوب و بالا از او ارث خواهند برد. ولی در صورتی که متوفی فرزندی داشته باشد، فرزند او موجب خواهد شد تا پدر و مادر متوفی کمتر از حالت عرف، از ارث بهره مند شوند.

الزام به تهیه مسکن
مطالعه بیشتر

حجب از رد

چنانچه پس از تقسیم نمودن اموال بین وراث، مقداری از اموال اضافه آمد، در این صورت این مقدار از مال که اضافه آمده است، حتما می‎بایست بین وارثان که مشخص شده است تقسیم شود. مگر در صورتی که وراث برای زمانی که اموال اضافه آمد محجوب شده باشند، که در این صورت ارث به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت، که در اصطلاح به آن (حجب از رد) گفته می‎شود.

در موارد منع ارث به خصوص در زمینه حجب، به دلیل اهمیت حقوقی بسیار زیاد آن توجه خاص و ویژه‎ای به موارد حجبی ارث خواهد شد، چرا که این موضوع از قوانین خاص و بسیار ریز بینانه برخوردار می‎باشد. بنابراین شخصی که خودش یا اطرافیانش بنا به هر دلیلی مورد حجب واقع شده باشند، به دلیل نا آگاه بودن و اطلاعات کم در این زمینه نخواهند توانست به راحتی به سهم الارث خود دست پیدا کنند.

بنابراین در اکثر از موارد موجب ضایع شدن حق آن‎ها خواهد شد، از این رو پیشنهاد می‎شود که حتما در صورت مواجه شده با موارد حقوقی از این قبیل، از فردی کار بلد و با تجربه کمک گرفته شود تا مراحل تقسیم و تعیین سهم الارث درمدت زمانی کوتاه و کاملا عادلانه به سرانجام برسد.

عیوب زن در طلاق
مطالعه بیشتر

نکات مهم در خصوص حجب حرمانی و حجب نقصانی

مواردی که در خصوص حجب حرمانی باید به آن‎ها توجه داشت عبارتند از:

  • در بین خویشاوندان نسبی تا زمانی که از طبقه اول شخصی وجود داشته باشد، وراث طبقه دوم ارث نمی‌برند و همین طور تا از وراث طبقه دوم شخصی باشد به طبقه سوم ارث نمی‌رسد.
  • در هر طبقه درجه نزدیک‌تر درجه دورتر را از ارث محروم می‌کند. برای مثال با بودن برادر متوفی برادر زادگان او ارث نمی‌برند و با بودن فرزندان متوفی نوادگان او ارث نخواهند برد. توجه کنید که درجه نزدیک‎تر در صورتی درجه دورتر را از ارث محروم می‌کند که در یک دسته باشند.
  • خویشاوندان ابی با بودن خویشاوندان ابوینی از ارث محروم می‌شوند و اگر خویشاوندان ابوینی نباشند خویشاوندان ابی سهم آنان را می‌برند

همچنین نکات مهم در زمینه حجب نقصانی از قرار زیر می‌‎باشد:

  • کاهش سهم زوج از نصف به یک چهارم در صورتی که همسر او که فوت کرده اولاد داشته باشد چه اولاد مزبور از همان مرد باشد یا از شوهر سابق زن.
  • کاهش سهم زوجه از یک چهارم به یک هشتم در صورتی که شوهر او که فوت کرده اولاد داشته باشد چه اولاد مزبور از آن زن باشد یا از زنی دیگر.
  • کاهش سهم مادر متوفی از یک سوم به یک ششم در صورتی که متوفی اولاد داشته باشد.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد