آشنایی با شرایط حق مسکن زوجه

وکیل تامین دلیل در مشهد

فهرست مطالب

براساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران مطابق با ماده 1114 زن باید در منزلی که شوهرش تعیین می کند زندگی کند. به طور کلی در همه ی موارد حق انتخاب مسکن و محل مسکن بر عهده ی مرد است. اما در برخی از موارد با توجه به توافق دو طرف زن می تواند حق مسکن را دریافت کند. زمانی که حق مسکن به زن داده شود، زن می تواند مشخص کند که محل زندگی کجا باشد.

حق مسکن زوجه یکی از نکات مهم در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران است و نقش مهمی در زندگی زناشویی دارد. به همین دلیل از نظر حقوقی یکی از نکات مهم در قانون به شمار می رود. با توجه به اهمیت این حق برای خانم ها در ادامه ی مقاله قصد داریم تا حق مسکن زوجه و موارد مربوط به آن را بررسی کنیم.

شرایط دریافت حق مسکن زوجه

حق مسکن زوجه یکی از مواردی که باید زوجه در محضر نسبت به واگذاری آن اقدام کنند. این حق به صورت قانونی در عقدنامه ذکر می شود تا در زمان مورد نیاز زن بتواند به صورت قانونی از این حق استفاده کند. براساس قانون زن نمی تواند در خانه ای جداگانه از همسرش زندگی کند و زن و مرد باید در یک محل با همدیگر زندگی کنند اما اگر حق مسکن به زوجه واگذار شود زن می تواند محل زندگی را مشخص کند و مرد از نظر قانونی حق اعتراض ندارد.

صدور حکم موت فرضی

شرایط واگذاری حق مسکن زوجه

واگذاری حق مسکن به زوجه به دو صورت در قانون امکان پذیر است. در مورد اول حق مسکن می تواند در زمان عقد نکاح به صورت ضمن عقد به زن واگذار شود و در زمان ازدواج به فرد داده می شود. مورد بعدی نیز بعد از عقد و ضمن سند جداگانه به زن واگذار می شود.

شرایط ازدواج مرد بدون اجازه همسر چیست؟
مطالعه بیشتر

مرد با دادن حق مسکن به همسر خود اختیار تعیین مسکن را از دست می دهد و اختیار تعیین محل مسکن به صورت قانونی به زن داده می شود. زن پس از اینکه حق مسکن را دریافت کرد باید بتواند مسکنی انتخاب کند که با که شرایط اقتصادی، اجتماعی و کار مرد هماهنگ باشد.

ضمانت اجراشدن حق مسکن زوجه

حق مسکن زوجه یکی از شروط در قانون است که باید در تمام شرایط اجرا شود. حق مسکن زوجه از شروط مشروع در قانون است و مرد تحت هر شرایطی زمانی که این حق را به زن واگذار کرده است باید آن را اجرا کند. در شرایطی که مرد بدون اجازه و مشورت با زن مسکنی را انتخاب کند که مورد قبول زن نباشد زن می ‌تواند در ابتدا با توجه به  ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی به لحاظ استنکاف شوهر از دادن نفقه که همان مسکن مناسب و مورد نظر است به محکمه مراجعه کند.

اگر مرد مسکنی را انتخاب و به دادگاه معرفی کند که بر خلاف شرایط و مفاد مورد نظر زن باشد، زن می تواند از شوهر تمکین نکند. در این شرایط رفتار زن عدم تمکین ناشزه تلقی نمی شود و مستحق دریافت نفقه است. در صورتی که در این شرایط قرار گرفته اید مشورت با یک وکیل خانواداده در مشهد می تواند در روند اجرای پرونده و نکات حقوقی مختلف به شما کمک کند.

آشنایی با حجب و حجب در ارث
مطالعه بیشتر

 نکات شرط حق سکونت زوجه

اگر شما هم علاقه مند به دریافت حق مسکن زوجه هستید باید توجه داشته باشید که این قانون بندها و شرایط مختلفی دارد وجزئیاتی در این قانون وجود دارد که باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشید. وکیل خوب در مشهد می تواند شرایط مختلف این قانون را به دقت به شما توضیح دهد و برای شما بررسی کند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که اگر شما به تنهایی به محضر مراجعه کنید و بنویسید که حق مسکن با زوجه است کافی نیست و از نظر قانون ایراداتی دارد.

اگر فقط نوشته باشید که حق مسکن با زوجه است دادگاه آن را به تعیین شهر و یا محل سکونت منصرف می کنند در واقع شما باید در نظر داشته باشید که تعیین شهر محل زندگی و مستقل بودن محل زندگیی اهمیت زیادی دارد و باید از ابتدا مشخص شود.

یکی از مهم ‌ترین قواعد این پرونده، ورود به این موضوع است که زن هنگام انعقاد قرارداد به شکل یک شرط در نظر گرفته می ‌شود. اگر می ‌خواهید محل را انتخاب کنید در زمان شرط ضمن عقد محل مورد نظرتان را به درستی و کامل وارد کنید.

زندگی در یک مکان مجزا به وسیله قانون پذیرفته نمی ‌شود، بسیار مهم است که شما در یک خانه باشید. قانون به طور کلی بیان می ‌کند که زن باید در خانه ‌ای که شوهرش تعیین کرده ‌است زندگی کند. شما می ‌توانید این قانون را تنها در صورتی دنبال کنید که بتوانید حق مسکن زوجه را داشته باشید.

حق اشتغال زنان در قانون اساسی
مطالعه بیشتر

وکیل توقیف اموال در مشهد

دانستن نکات مهم در ارتباط با حق مسکن زوجه اهمیت زیادی دارد چرا که برخی از قضات حق تعیین محل سکونت را با حق مسکن زوجه متفاوت می دانند. برای نمونه شما باید بدانید اگر دختری اهل شهر مشهد است و در زمان شرط بیان می کند که فقط می خواهد در مشهد زندگی کند، قانون به او حق زندگی در مشهد را می دهد. این مثال نشان می دهد که زن تنها شهر مشهد را انتخاب کرده و محل خاصی در مشهد مد نظر او نبوده است.

در برخی از موارد زن محل خاصی را برای زندگی مد نظر دارد در این صورت مرد موظف به فراهم کردن خانه در همان محله مورد نظر است. پس باید توجه داشته باشید که حق مسکن زوجه تنها شامل شهر محل زندگی نیست و شما می توانید محله یا منطقه ای که برای سکونت مد نظر دارید را هم در عقد نامه مشخص کنید.  وکیل در مشهد تنها فردی است که می تواند در انتخاب شرایط و ضوابط قانونی حق مسکن زوجه به شما کمک کند.

نتیجه گیری

یکی از نکات مهم در قانون که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است حق مسکن زوجه است. حق مسکن زوجه به بیان ساده حقی است که مرد به زن برای انتخاب محل زندگی پس از ازدواج می دهد و این حق را از خود سلب می کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد