آشنایی با عبارت حقوقی عذر موجه عدم حضور در دادگاه

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‎دانید چه مواردی شامل عذر موجه عدم حضور در دادگاه می‎شوند؟ آیا با جهات و شرایط عدم حضور متهمان در قانون آیین دادرسی کیفری آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی جهات و شرایط عذر موجه عدم حضور در دادگاه برای خواهان، خوانده، وکلا و متهمان آشنا خواهیم نمود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عذر موجه عدم حضور در دادگاه

با توجه به مقررات آیین دادرسی مدنی، طرفین دعوا این حق را خواهند داشت که در دادگاه حضور پیدا کنند و یا حتی در دادرسی حضور پیدا نکرده و عواقب آن یعنی عدم امکان دفاع از خود را بپذیرند.

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

هر کدام از طرفین پرونده در صورت عدم حضور در دادگاه، می‎بایست عذر موجهی برای تقدیم نمودن به دادگاه داشته باشند. اما گاهی بنا به دلایل و شرایطی ممکن است اصحاب دعوا یا وکلای آنان نیز نتوانند در دادگاه حقوقی رسیدگی به پرونده حضور به هم رسانند. البته لازم به ذکر است که به طور کلی عدم حضور در دادگاه غیر موجه بوده و می‌تواند عواقب نامطلوبی را در پی داشته باشد.

عذری که فرد برای عدم حضور خود در دادگاه عنوان خواهد کرد از سوی مرجع قابل پیگیری و بررسی خواهد بود، و در صورتی که عذر وی موجه بوده و تحقق یابد جلسه دادگاه تجدید خواهد شد و یا برای شخص خواهان وقت بیشتری برای دادگاه تجدید نظر تعیین خواهد شد. اما  مطابق با ماده ۴۱ قانون آیین دادرسی مدنی، عدم حضور تنها در صورتی موجه خواهد بود که شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • فوت یکی از اقوام نزدیک و خانواده همچون مادر پدر همسر و فرزندان
 • بودن در بستر بیماری که مانع از حرکت فرد شده است. مانند کما شکستگی پا بیهوشی و غیره
 • حوادث و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و آتش سوزی
 • زندانی یا حبس بودن در زمان مهلت تجدید نظر خواهی
 • عذر موجه وکیل برای عدم حضور در دادگاه
آشنایی با جرم جعل در فتوکپی
مطالعه بیشتر

و شرایطی دیگر که تشخیص موجه بودن آن بر عهده قاضی دادگاه خواهد بود.

عدم حضور خواهان در دادگاه

گاهی این امکان وجود خواهد داشت که خواهان به دلایل مشابهی که قبلا ذکر شد از قبیل بیماری یا حوادث قهری، امکان حضور پیدا کردن در دادگاه را نداشته باشد، که در این صورت خواهان می‌تواند یک لایجه دفاعیه به بستگان درجه یک خود که به آن‎ها وکالت داده است، سپرده تا به دادگاه ارائه دهند.

عذر موجه عدم اقدام به واخواهی در زمان مقرر

بر اساس ماده ۳۰۵ قانون آیین دادرسی مدنی، این امکان برای محکوم علیه غایب فراهم است تا به حکم غیابی اعتراض کند. همچنین بنا به به بیانات وکیل کیفری در قم و بر اساس ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی مدنی، افراد ساکن ایران بیست روز و افراد مقیم خارج دو ماه از تاریخ ابلاغ جهت واخواهی فرصت خواهند داشت. خارج از این مدت زمان درخواست واخواهی ممکن نخواهد بود، مگر در صورتی‌که عدم اقدام به واخواهی در زمان تعیین شده بنا به دلایل موجهی بوده باشد که در همین ماده و با توجه به شرایطی باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • فوت یکی از اولاد، همسر و یا والدین
 • بیماری که مانع حرکت فرد شده باشد
 • توقیف یا حبس بودن فرد به نحوی که مانع واخواهی شده باشد
 • حوادث قهریه مانند آتش‌سوزی، سیل و زلزله
پرونده شخصیت متهم چیست؟
مطالعه بیشتر

ورود ضرر در جرم جعل

جهات عذر موجه عدم حضور متهم در قانون آیین دادرسی کیفری

گاهی اوقات و در برخی از موارد با توجه به تشخیص دادگاه، حضور متهم در جلسه دادگاه ضروری خواهد بود، که در این صورت او موظف به حضور خواهد بود. با این حال، مطابق با ماده ۱۷۸ قانون آیین دادرسی کیفری، ممکن است که عدم حضور متهم در مواردی موجه محسوب شود، که این موارد به شرح زیر می‎باشد:

 • متهم در توقیف یا حبس باشد
 • فوت همسر یا یکی از افراد خانواده تا درجه سوم از طبقه دوم
 • ابتلای همسر، اولاد، والدین و یا شخص متهم به بیماری سختی که مانع حضور در دادگاه شود
 • دیر رسیدن یا نرسیدن احضاریه به شکلی که مانع حضور شود
 • بروز حوادث قهری مانند سیل و زلزله یا ابتلا به بیماری‌های مزمن، واگیردار و خاص
 • سایر مواردی که به تشخیص بازپرس موجه باشند

همچنین لازم به ذکر است که این امکان برای متهم وجود خواهد داشت تا یک مرتبه قبل از رسیدن موعد شرکت در جلسه دادگاه، با ارائه توضیح، بازپرس را از عدم حضور خود آگاه کرده و از او در رابطه با این موضوع موافقت بگیرد. در این ‌صورت ممکن است بازپرس تا سه روز به متهم مهلت مازاد بدهد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد