آشنایی با مراحل طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در مشهد

فهرست مطالب

در قانون حمایت خانواده 1391، علاوه بر طلاق به اراده ‌ی زوج و یا به درخواست زوجه که در قانون مدنی بیان ‌شده، طلاق دیگری با عنوان طلاق توافقی پذیرفته شده است. در همین راستا قوانین مختلف مدنی برای احقاق حق زن و شوهر به صورت توافق بین دو طرف برخی از ملزومات را تبین نموده است.

طبق ماده 25 قانون حمایت از خانواده، در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می ‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می ‌کند.

وکیل طلاق توافقی در مشهد

مداخله‌ی مرکز مشاوره در طلاق توافقی

این مرکز برابر ماده 19 قانون حمایت خانواده سعی دارد با استفاده از طرح مسائل مختلف بین زوجین ایجاد سازش نماید. مرکز مشاوره وظیفه دارد، در صورت حاصل شدن سازش بین زن و شوهر مبادرت به تنظیم سازش‌نامه کند. در غیر این صورت نظر کارشناسی خود را در مورد علل و دلایل عدم سازش، با مشخص کردن موارد توافق را به صورت مکتوب و مستدل به دادگاه اعلام می ‌نماید؛ که در این حالت تصمیم‌ گیری در مورد توافق طلاق زوجین بر عهده دادگاه است.

مطابق ماده 35 قانون حمایت از خانواده

در صورتی که زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم کند، ولی زوجه ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود؛ سردفتر وظیفه دارد مبادرت به صدور اخطاریه برای زوجین در جهت اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه نماید. در صورت عدم حضور زوجه، صیغه طلاق به صورت غیابی جاری شده و پس از ثبت به وسیله دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه می ‌رسد.

تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت
مطالعه بیشتر

ماده 29 قانون حمایت از خانواده

در صورت امتناع زوجه از حضور در دفتر رسمی طلاق با عنایت به ماده 29 قانون حمایت از خانواده، مصوبه سال 1391، دادگاه ضمن توجه به رای خود در مورد طلاق زوجین که شامل حکم و گواهی عدم امکان سازش می‌ گردد، مکلف است تکلیف کلیه حق ‌وحقوق زوجه را نیز مشخص کند.

طلاق توافقی چه نوعی از طلاق است؟

مطابق قول مشهور فقها و قانون مدنی، طلاق توافقی باید در قالب خلع و مبارات باشد؛ بنابراین اگر طلاق توافقی در قالب خلع و مبارات باشد تا وقتی که زن رجوع به عوض (فدیه) نکرده است، باین محسوب می ‌شود و در صورت رجوع زن به عوض در ایام عده، مرد هم می‌ تواند به طلاق رجوع کند.

باید به این نکته اشاره کرد که طلاق توافقی از اقسام طلاق نیست؛ بنابراین دادگاه باید در گزارش اصلاحی نوع طلاق را به طور دقیق مشخص کند.

(در طلاق خلع و مبارات زن مالی به شوهر می ‌دهد و از این طریق موافقت شوهر را برای طلاق جلب می‌ کند. در طلاق خلع که بر اساس زن مالی که در ازای این نوع از طلاق به شوهر می ‌دهد، ممکن است به اندازه مهر یا کمتر یا بیشتر از آن باشد.)

البته هر نوع توافق برای طلاق توافقی چه به صورت خلع و مبارات یا طلاق به عوض یا توافق بدون هیچ ‌گونه عوض مالی مشمول این قانون می ‌شود. در واقع توافق برای طلاق توافقی نوعی قرارداد است که می ‌تواند در قالب عقد صلح یا جعاله یا عقدی نامعین واقع شود. بدون شک مشورت با یک وکیل در مشهد و بهره مندی از تجربه و تخصص او می تواند بسیاری از سوالات و ابهامات شما را برای طلاق توافقی برطرف نماید.

نحله
مطالعه بیشتر

آشنایی با مراحل قانونی و عمومی طلاق توافقی

مرحله اول: ارجاع به مرکز مشاوره از طرف دادگاه یا مطرح شدن در ابتدای امر از طرف زوجین در مرکز مشاوره

طلاق زن از مرد

1-در صورتی که موضوع طلاق از ابتدا در دادگاه مطرح شود، مرکز مشاوره صورت جلسه تنظیمی و نظریه خود را به تقاضای هر یک از طرفین، به دادگاه جهت اتخاذ تصمیم مقتضی ارسال می ‌کند.

2-در صورت عدم حصول توافق کلی زوجین نسبت به شرایط مقرر بین طرفین، مرکز مشاوره اظهارات آن ‌ها و موارد توافق و طلاق را صورت جلسه و نظر خود را اعلام می ‌کند.

3-در صورتی که اقدامات مرکز مشاوره خانواده منجر به حصول توافق در طلاق بین زوجین گردد، سازش نامه با ذکر شروط و تعهدات مورد توافق طرفین تنظیم و مراتب به دادگاه اعلام خواهد شد و در این صورت دادگاه تعهدات و شروط مورد توافق طرفین در مرکز مشاوره را در صورت تایید زوجین در محضر دادگاه ضمن انعکاس در صورت مجلس در گواهی عدم امکان سازش قید می ‌کند. (ماده 9 آئین ‌نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب 1393)

4-مرکز مشاوره از زمان وصول درخواست یا ارجاع دادگاه باید حداکثر ظرف سه ماه اتخاذ تصمیم نماید. در صورت توافق زوجین، مهلت مذکور حداکثر تا سه ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود.

آشنایی با شرایط حق مسکن زوجه
مطالعه بیشتر

(وقتی که طرفین مستقیما به مرکز مشاوره خانواده مراجعه می‌ کنند، در صورت انصراف طرفین از طلاق با تنظیم صورت جلسه پرونده بایگانی می‌ شود.)

طلاق زن از مرد

مرحله دوم: ارجاع از طرف مرکز مشاوره (بعد از مشخص کردن موارد توافق) به دادگاه جهت اتخاذ تصمیم نهایی

مرحله سوم: صدور گواهی عدم امکان سازش از طرف دادگاه در صورتی که طلاق توافقی یا به درخواست زوج باشد.

شرایط انصراف زوجین از طلاق توافقی

انصراف از طلاق توافقی با اراده‌ی زوجین یا یکی از آنان ممکن است تا زمانی که گواهی عدم امکان سازش صادر نشده و دادگاه تصمیم خود را در این باره اتخاذ نکرده، اعلام انصراف نافذ است و مانع صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد بود.

اما بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش اعلام یک جانبه انصراف کمی دشوار است، زیرا گواهی عدم امکان سازش به هر یک از زوجین این اختیار را می‌ دهد که در مدت مقرر به دفترخانه طلاق مراجعه و گواهی مزبور را ارائه و طبق مقررات و تشریفات قانونی اجرای صیغه طلاق و ثبت آن را درخواست کند. در این موضوع مراجعه به وکیل خوب در مشهد را فراموش نکنید.

زوجین همچنین می ‌توانند با توافق با یکدیگر اعلام انصراف نمایند که در این صورت گواهی عدم امکان سازش که به درخواست هر دو طرف صادر شده است، اعتبار خود را از دست خواهد داد. همچنین زوجین می ‌توانند از ارائه گواهی عدم امکان سازش ظرف مدت مقرر سه ماه به دفترخانه خودداری کنند که در این صورت نیز گواهی مزبور از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد