آشنایی با معامله فرار از دین و شرایط آن

معامله فرار از دین

فهرست مطالب

شاید تاکنون نام معامله فرار از دین را شنیده باشید. این نوع معامله ها در واقع با قصد و نیت خرید و فروش انجام نمی شوند و قصد طرفین معامله، فرار از پرداخت بدهی میباشد. یکی از رایج ترین کاربرد های معامله فرار از دین معمولا در هنگام طلاق و جدایی زوجین است.

هنگامی که زوجه تقاضای اخذ مهریه خود را از جانب محاکم قانونی پیگیری می کند، زوج برای اینکه بتواند از پرداخت حقوق زوجه سرپیچی کند به سراغ انعقاد قراردادهای صوری نقل و انتقال اموال خود میرود. معمولا زوج سعی میکند تا ای اموال و املاک را به نزدیک ترین افراد خانواده و یا دوستانی که به او اعتماد دارد، منتقل کند.

معامله فرار از دین
حقیقت آن است که معامله فرار از دین جرم است و دارای مجازات معین در قانون نیز میباشد. به همین خاطر نیز زوجه میتواند با کمک یک وکیل خوب در مشهد که خبره و متخصص در این زمینه برای اثبات معامله فرار از دین اقدام کند. در صورت اثبات صوری بودن چنین معامله ای، اثر حقوقی معامله از بین می رود و باطل میگردد، بنابراین زوجه نیز موظف می گردد تا حقوق همسر خود را به او پرداخت کند.

در ماده 21  قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به طور کامل به این موضوع اشاره شده است. بر اساس مفاد این ماده قانونی، انتقال مال به دیگری به هر نحو به‌وسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقیمانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم‌به یا هر دو مجازات می‌شود و در صورتی که منتقلٌ‌‌الیه نیز با علم به موضوع اقدام کرده باشد در حکم شریک جرم است. در این صورت عین آن مال و در صورت تلف یا انتقال، مثل یا قیمت آن از اموال انتقال‌گیرنده به عنوان جریمه اخذ و محکوم‌ٌبه از محل آن استیفاء خواهد شد.

جوانب قانونی معامله فرار از دین

مسلما یکی از اساسی ترین سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش اید ان است که جوانب قانونی معامله فرار از دین چیست و قانون در مورد این مسئله حقوقی چه میگوید؟ برای پاسخ به این سوال با استناد به قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قانون مدنی ، به موارد زیر اشاره میکنیم:

 1. هر گاه معلوم شود که معامله با قصد فرار از دین به‌طور صوری انجام شده آن معامله باطل است.
 2. هرگاه طلبکار به دادگاه دادخواست داده دلایل اقامه نماید که مدیون برای فرار از دین قصد فروش اموال خود را دارد، دادگاه می تواند قرار توقیف اموال وی را به میزان بدهی او صادر نماید که در این صورت بدون اجازه دادگاه حق فروش اموال را نخواهد داشت.
 3. مرجع اجرا کننده رای باید به تقاضای محکوم‌ٌله قرار ممنوع‌الخروج بودن محکوم‌علیه را صادر کند. این قرار تا زمان اجرای رای یا ثبوت اعسار محکوم‌علیه یا جلب رضایت محکومٌ‌له یا سپردن تامین مناسب یا تحقق کفالت مطابق قانون مدنی به قوت خود باقی است.
 4. هر گاه طلبکار به دادگاه دادخواست داده، دلایل اقامه نماید که مدیون برای فرار از دین ، قصد فروش اموال خود را دارد، دادگاه می‌تواند قرار توقیف اموال وی را به میزان بدهی او صادر نماید که در این صورت بدون اجازه دادگاه حق فروش اموال را نخواهد داشت.
  معامله فرار از دین

 5. هرکس با قصد فرار از دین و تعهدات مالى موضوع اسناد لازم‌الاجرا و تمامی محکومیت‌هاى مالی، مال خود را به دیگری انتقال دهد، به نحوی که باقى‌مانده اموالش براي پرداخت بدهى او کافى نباشد، عمل او جرم تلقى و مرتکب به چهار ماه تا دو سال حبس تعزیری محکوم خواهد شد و در صورتى ‌که انتقال‌گیرنده نیز با علم به موضوع اقدام کرده باشد، شریک جرم محسوب می‌شود و در این ‌صورت اگر مال در مالکیت انتقال‌گیرنده باشد، عین آن و در غیر این ‌صورت قیمت یا مثل آن از اموال انتقال‌گیرنده بابت تادیه دین استیفا خواهد شد.

از کجا بفهمیم که معامله صحیح است یا با قصد فرار از دین انجام شده است؟

قبل از انکه افراد بخواهند به مراجع قانونی مراجعه نمایند تا این موضوع را به اثبات برسانند که معامله فرار از دین انجام شده است باید حتما به این موضوع دقت داشته باشند که ممکن است معامله انجام شده توسط مرتکب کاملا صحیح باشد و با قصد فرار از دین انجام نشده باشد. در چنین مواردی باید چه کرد؟ راه حل تشخیص صحیح بودن یا صوری بودن معامله چیست؟

برای پاسخ به این سوال مهم باید گفت که صحت معامله دارای شرایط و ویژگی هایی میباشد که در صورت وجود تمامی این شروط، معامله صحیح واقع می گردد و نمی توان گفت که با قصد فرار از دین انجام شده است. بر اساس ماده 190 قانون مدنی، برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:

 1. قصد طرفین و رضای آنها
 2. اهلیت طرفین
 3.  موضوع معین که مورد معامله باشد
 4. مشروعیت جهت معامله

توجه:

بر اساس قانون مدنی برای تشخیص تحقق یک معامله شما باید به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

معامله فرار از دین

 • عقد محقق می‌شود به قصد انشاء به شرط مقرون بودن به چیزی که دلالت بر قصد کند.
 • در مواردی که برای طرفین یا یکی از آنها تلفظ ممکن نباشد اشاره که مبین قصد و رضا باشد کافی خواهد بود.
 • انشاء معامله ممکن است به وسیله عملی که مبین قصد و رضا باشد مثل قبض و اقباض حاصل گردد مگر در مواردی که قانون استثناء‌کرده باشد.
 • الفاظ و اشارات و اعمال دیگر که متعاملین به وسیله آن انشاء معامله می‌نمایند باید موافق باشد به نحوی که احد طرفین همان عقدی را‌ قبول کند که طرف دیگر قصد انشاء او را داشته است و الا معامله باطل خواهد بود.
 • اگر کسی در حال مستی یا بیهوشی یا در خواب معامله نماید آن معامله به واسطه فقدان قصد باطل است.

چگونه وکیل خوب در مشهد را پیدا کنیم؟

مسلما یکی از اساسی ترین چالش های افراد در کلان شهرهایی همچون مشهد، ان است که بتوانند با یک وکیل حرفه ای در رابطه با پرونده های معامله فرار از دین ارتباط داشته باشند تا علاوه بر استفاده از خدمات مشاوره ای، وکالت پرونده های حقوقی خود را نیز به آنها بسپارند؛ به همین علت نیز تیم یسنا با در نظر گرفتن این نیاز اساسی، پیدا کردن وکیل در مشهد را برای عموم مردم راحت کرده است.

تاثیر اکراه در مسئولیت کیفری چیست؟
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد