آشنایی با وکیل حقوقی در شیراز

وکیل حقوقی در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‎دانید دعوای حقوقی چیست و مراجع رسیدگی به آن کدامند؟ آیا وظایف وکیل حقوقی در شیراز در دعاوی حقوقی را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی شرایط در امور حقوقی، شما را با اهمیت نقش وکیل حقوقی در شیراز آشنا خواهیم کرد.

وکیل حقوقی در شیراز

امروزه و در حال حاضر به دلیل پیشرفت جوامع و همچنین توسعه روابط و مناسبات افراد با همدیگر، زمینه بروز اختلاف و لزوم مراجعه به دادگستری برای حل و فصل آن نیز بسیار بیشتر به چشم می‎خورد. از همین رو اختلافات و دعاوی حقوقی که بیشتر ناظر بر نقض تعهد قراردادی یا موجد مسئولیت می‎باشند فراوان و متنوع شده است و به همین دلیل وکلای دادگستری و قضات دادگاه نمی‎توانند واجد تخصص لازم در همه زمینه‎ها باشند و این واقعیت موجب خواهد شد که هر یک برخی از امور حقوقی را به صورت تخصصی و حرفه‎ای انجام دهند.

وکیل حقوقی در مشهد

در دعوای حقوقی سه فاکتور مطلوب از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود که عبارتند از زمان، هزینه و نتیجه. هر سه فاکتور به رعایت مقررات شکلی و ماهوی در تنظیم دادخواست و اقامه دعوا بستگی خواهد داشت. استفاده از تخصص وکیل حقوقی در شیراز  باعث خواهد شد تا اصحاب دعوا از اتلاف وقت و هزینه و همچنین تضییع حق مصون بمانند.

 وکیل کلاهبرداری رایانه‎‌ای در مشهد و خدمات آن
مطالعه بیشتر

در یک تقسیم بندی کلی می‎توان انواع مشاوره را در پنج بخش عنوان کرد:

 • قبل از طرح دعوا
 • بعد از طرح دعوا تا قبل از صدور رای
 • از صدور رای تا قطعیت رای
 • بعد از قطعیت تا اجرا رای
 • مشاوره حقوقی در خلال اجرای رای

مرجع رسیدگی به دعوای حقوقی

 در دعوای حقوقی حل اختلاف در یک موضوع حقوقی، در دادگستری شهر مربوطه مد نظر بوده و دعوا جنبه کاملا خصوصی و ترافعی دارد.

همچنین در دعوای حقوقی دادخواست‎ها و دعوای اقامه شده در دادگاه‎های عمومی حقوقی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ابزارهای وکیل متخصص حقوقی در شیراز

یک وکیل خوب حقوقی در صورتی که در یک پرونده حقوقی اعلام وکالت کند، می‎بایست در دفاعیات خود موراد زیر موراد زیر حتما مد نظر قرار دهد.

 • بررسی موضوع در قوانین اصلی موجود مانند قانون مدنی ، قانون تجارت
 • بررسی موضوع در قوانین مرتبط
 • بررسی موضوع در آرای وحدت رویه، اصراری، نظریه های مشورتی
 • بررسی موضوع در دکترین های حقوقی
 • بررسی موضوع در فقه
 • بررسی نظرها و عقاید دادگاه‎های بدوی و تجدید نظر در زمینه مورد نظر

انواع وکالت در دعوای حقوقی

وکیل تعیینی

همان گونه که از نام آن مشخص است در این نوع از وکالت، هر کدام از اصحاب دعوا برای اقامه دعوا و تعقیب و دفاع از آن به دفتر وکیل پایه یک دادگستری در شیراز مراجعه خواهند کرد و پس از توافق نهایی با وی قرارداد وکالت تنظیم خواهند کرد.

دستورالعمل بررسی و رسیدگی به تراکنش‌ های مشکوک
مطالعه بیشتر

قرارداد وکالت حقوقی

وکیل معاضدتی

در شرایطی که فرد تمکن مالی جهت استفاده از خدمات حقوقی وکیل را نداشته باشد، این امکان برایش فراهم خواهد بود که به کانون وکلا مراجعه کرده و کانون در صورت احراز شرایط، به وی وکیل معاضدتی معرفی خواهد کرد. لازم به ذکر است که در وکالت معاضدتی پرداخت حق الوکاله به وکیل الزامی نخواهد بود.

اهمیت مراجعه به وکیل حقوقی در شیراز

مشاوره حقوقی در واقع یک نوع اطلاع رسانی تلقی شده که به اشخاصی ارائه خواهد شد که قصد دارند یک پرونده را در مراجع قضایی به جریان بی‎اندازد. در این مشاوره تنها به بیان راهکارهای کلی بسنده خواهد شد، مگر این که مدت زمان مشاوره با میل مراجعه کننده افزایش پیدا کند.

زمان کافی، موجب خواهد شد که مشاور حقوقی یا وکیل دادگستری، بتواند وارد جزئیات شده و با کسب اطلاع از جزییات موضوع حقوقی ارائه شده از سوی مراجعه کننده، تمام فرضیه‎های احتمالی و راهکارهای احقاق حق را به وی اعلام و ابراز کند.

مراجعه به وکیل حقوقی در شیراز، موجب این امر خواهد شد تا وکیل پایه یک دادگستری به پشتوانه توانایی علمی خویش و با بهره گیری از تجربه و سابقه کاری در طرح انواع دادخواست‎ها و دفاع از دعوای حقوقی، تمامی الزامات قانونی را مورد نظر و بررسی قرار داده و از این طریق نتیجه مطلوب موکلین خود را تضمین کنند.

قوانین صدور چک از حساب مسدود
مطالعه بیشتر

بر اساس ماده 31 قانون آیین دادرسی مدنی که در آن بیان داشته شده: «هر یک از اصحاب دعوا برای اقامه یا دفاع از دعوای حداکثر دو نفر وکیل دادگستری انتخاب و معرفی کند.»

وکالت وکیل در دادگاه‎های حقوقی، شامل تمامی اختیارات راجع به امر دادرسی خواهد بود. مگر در مواردی که موکل آن‎ها را استثنا کرده باشد و یا توکیل در آن مانند مواردی از قبیل اقرار، لعان و…. خلاف شرع و قانون تعیین شده باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد