آشنایی با وکیل خانواده در شیراز

وکیل خانواده در مشهد

فهرست مطالب

امروزه پرونده های مربوط به دعاوی خانواده در شهرستان شیراز در حال افزایش می باشد در دعاوی خانواده زوجین به طرح یک دادخواست و یا یک شکایت بسنده نمی کنند و  اقدام به طرح عنوان دادخواست های حقوقی و شکایت کیفری علیه یکدیگر می نمایند استفاده از تجربه و تخصص وکیل خانواده در شیراز باعث می گردد که موکل از تبعات یک جنگ فرسایشی خانوادگی تاحدودی در امان باشد و صفر تا صد امور حقوقی وی توسط وکیل حرفه ای خانواده پیگیری شود.

وکیل خانواده در مشهد

معرفی خانواده

خانواده قدیمی ترین و مهمترین گروه اجتماعی است.قدیمی ترین گروه اجتماعی است که چرا که یک گروه طبیعی است که از آغاز زندگی بشر وجود داشته است. مهمترین گروه است برای اینکه بدون آن زندگی در اجتماع متصور نیست.خانواده هسته مرکزی اجتماع است و نخستین اجتماعی است که شخص در ان گام می نهد و آداب زندگی و اصول و رسوم اجتماعی تعاون و از خودگذشتی در آن فرا می گیرد.

وکیل حرفه ای خانواده در شیراز

گستردگی امور حقوقی باعث گردیده است که وکلای دادگستری به صورت حرفه ای و تخصصی صرفا به قبول و پیگیری بعضی از پرونده ها حقوقی اقدام کنند دعاوی خانواده دارای پیچیدگی و تخصص های خاص خودش می باشد که وکیل حرفه ای خانواده در شیراز با توجه  با اشرافی که بر آن دارد و همچنین شناختی که از رویه شعب خانواده در شهر شیراز دارند می توانند در رسیدن به نتیجه مطلوب اصحاب دعوا موثر باشند

معرفی شروط اصلی ضمن عقد
مطالعه بیشتر

تشریفات دعاوی خانواده در شهر شیراز

در نوشته وکیل خانواده در شیراز به بررسی دادگاه خانواده می پردازیم، دادگاه خانواده دادگاهی است که قوه قضاییه به جهت رسیدگی به اختلافات مرتبط با امور خانواده تاسیس کرده است. به موجب قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ قوه قضاییه مکلف است در هر حوزه قضایی به تعداد کافی شعبه دادگاه خانواده تشکیل دهد. وکیل خانواده خوب در شیراز در شهرهای بزرگ مانند تهران و شیراز مجتمع قضایی جداگانه با عنوان دادگاه خانواده که از چندین شعبه تشکیل شده است، به دعاوی خانواده رسیدگی می نمایند.

ویژگی های خاص دادگاه خانواده

تابع تشریفات نبودن

شروع رسیدگی به دعاوی و ادامه یافتن آن در این دادگاه خانواده شیراز با تقدیم دادخواست می‌باشد، ولی تابع تشریفات آیین دادرسی مدنی نمی‌باشد. تشریفات و نحوه ابلاغ در این دادگاه‌ها مطابق قواعد عام آیین دادرسی مدنی است رعایت اصول دادرسی از نظر وکیل مشهد الزامی است.

حضور قاضی مشاور زن

دادگاه خانواده با حضور رئیس یا دادرس علی البدل و قاضی مشاور زن تشکیل می‌گردد، قاضی انشاء کننده رای باید در دادنامه به نظر قاضی مشاور اشاره و چنانچه با نظر وی مخاف باشد با ذکر دلیل نظریه وی را رد کند. بر اساس نظریه اداره حقوقی ، حضور قاضی مشاوره در دادگاه تجدیدنظر الزامی نیست.

ارجاع به مراکز مشاوره خانواده

به منظور جلوگیری از افزایش اختلافات خانوادگی و طلاق و سعی در ایجاد صلح و سازش، بر اساس قانون حمایت خانواده، زوچیت ابتدا باید به مراکز مشاوره خانواده مراجعه نمایند .. سپس در صورتی که این تلاش به نتیجه منجر نشد، طرح دعوا در دادگاه خانواده صورت می‌گیرد.

شرایط و قوانین مربوط به طلاق توافقی زن باردار
مطالعه بیشتر

وکیل خانواده در مشهد

دعاوی در صلاحیت دادگاه خانواده شیراز

دادگاه های خانواده طبق ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۲ صرفا به دعاوی رسیدگی می کنند که بر اساس قانون در صلاحیت ذاتی آنها قرار دارد. که در ادامه دعاوی که در صلاحیت این دادگاه می باشد بیان می شود. از نظر وکیل متخصص خانواده این دعاوی را صرفا دادگاه خانواده رسیدگی می نماید:

۱.نامزدی و خسارت ناشی از برهم زدن آن
۲.نکاح دائم ،موقت و إذن در نکاح
۳.شروط ضمن عقد نکاح
۴.ازدواج مجدد
۵.جهیزیه
۶.مهریه
۷.نفقه زوجه و أجرت المثل ایام تصرف
۸.تمکین و نشوز
۹. وکیل دعاوی طلاق ،رجوع،فسخ و انفساخ نکاح،بذل مدت و انقضای آن
۱۰.حضانت و ملاقات طفل
۱۱.نسب
۱۲.رشد،حجر و رفع آن
۱۳.ولایت قهری،قیومیت،امور مربوط به ناظرو امین اموال محجوران،امور حسبی و وصایت در امور مربوط به آنان
۱۴.نفقه اقارب
۱۵.امور راجع به غایب مفقودالاثر
۱۶. سرپرستی کودکان بی سرپرست
۱۷.اهدای جنین
۱۸.تغییر جنسیت

وکیل خانواده در مشهد

وکیل دعاوی خانوادگی اتباع ایرانی غیر شیعه در شیراز

تبصره ماده قانون 4 همان حمایت خانواده پس از استناد به اصول دوازدهم همان قانون اساسی و ارجاع به قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه در محاکم مصوب 31/4/1312وقانون رسیدگی به دعاوی مطروحه راجع به اموال شخصیه و تعلیمات دینی ایرانیان زرتشتی کلیمی و مسیحی مصوب 3/4/1372مجمع تشخیص مصلحت نظام چنین مقرر داشته است ” تصمیمات مراجع عالی اقلیت های دینی مذکور در امور حسبی و احوال شخصیه انان از جمله نکاح و طلاق معتبر و توسط محاکم قضایی بدون رعایت تشریفات تنفیذ و اجرا می گردد.”

وصیت نامه چیست؟ قوانین مربوط به آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

از تبصره یاد شده و قوانین ارجاعی چنین بر می اید که به دعاوی خانوادگی ایرانیان غیر شیعه و به تعبیر دقیق تر اقلیت های مذهبی که مذهب انان به رسمیت شناخته شده اعم از مذهب حنفی-شافعی-مالکی-حنبلی و زیدی موضوع اصل12قانون اساسی در دادگاه های خانواده بر طبق فقه و قواعد مذهبی انان رسیدگی می شود اما دعاوی اقلیت های دینی زرتشتی-کلیمی و مسیحی موضوع اصل 13قانون اساسی ممکن است در مراجع عالی دینی خود انان مورد رسیدگی قرار گیرند و تصمیم مراجع مزبور معتبر است و بدون رعایت تشریفات تنفیذ و اجرا می شود.

با وجود این به نظر می رسد که رجوع اقلیت های دینی مذکور به دادگاه های خانواده جهت رسیدگی به دعاوی خود منع قانونی ندارد یعنی آنان اختیار دارند در این زمینه یا به دادگاه های خانواده یا به مراجع عالی دینی خود رجوع کنند و در صورت رجوع به این مراجع تصمیم انها معتبر و قابل تنفیذ دردادگاه خانواده است بی آنکه دادگاه مزبور اختیار رسیدگی ماهوی در این مورد داشته باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد