آشنایی با وکیل رجوع از هبه

وکیل رجوع هبه

فهرست مطالب

بر طبق گفته ۷۹۵ قانون مدنی هبه  قراردادی است که توسط آن فرد یک فرد مالی را کاملا مجانی به فرد دیگری می­دهد. چارچوب این اقدام یک هبه قانونی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که مسائل قانونی و قضایی زیادی پشت هر بخشش و اغماض وجود دارد. برای مردم دشوار است که تصور کنند، اما نباید فراموش کنیم که دادن یک ملک به معنای عقد یک قرارداد هبه است و این قرارداد شرایط خاصی دارد.

متاسفانه برخی از افراد شرایط هبه و قوانین آن را به درستی نمی­دانند لذا پس از هبه دچار مشکلاتی می­شوند وکیل رجوع از هبه فردی است که تخصص و مهارت کافی در زمینه‌­ی تملیک و هبه دارد و می‌­تواند در این راه همراه شما باشد. در ادامه‌­ی مقاله هبه و شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

برای ایجاد عقد هبه سه طرف باید وجود داشته باشند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

واهب:  واهب شخصی است که مالش را به فرد دیگر می‌دهد.

متهب: متهب شخصی است که مالکیت اموال به او منتقل می‌شود.

عین موهوبه: عین موهوبه همان مال یا ملکی است که به عنوان هبه داده می‌شود.

انواع هبه نامه

هبه نامه دارای دو نوع هبه نامه رسمی و هبه نامه­‌ی غیر رسمی و عادی است. این دو هبه نامه تفاوت­هایی دارند که در هنگام عقد قرارداد هبه باید به آ­ن­ها توجه شود. برای کسب اطلاعات در این مورد ادامه مقاله را با ما همراه باشید.

فایده هبه نامه‌­های رسمی بر هبه نامه­های عادی این است که هیچ شکی در این مورد وجود ندارد. بنابراین هیچ یک از طرفین اختلاف نمی‌توانند ادعا کنند که درباره صحت این سند مردد هستند چرا که تمام موارد به صورت رسمی و قانونی ثبت شده­اند. اگر پس از هبه نامه رسمی دچار مشکل شدید وکیل رجوع از هبه می‌­تواند در امر رسیدگی به پرونده به شما کمک کند. در حال حاضر وکیل حقوقی خوب در مشهد در امر هبه که دارای مهارت و تخصص کافی باشند قرار دارند.

قوانین و مجازات‌های هک گوشی همسر
مطالعه بیشتر

و اما هبه نامه­ی غیر رسمی و عادی این ادعا به طور قانونی پذیرفته نمی‌شود. با این حال، در مورد هبه نامه­های غیر رسمی یا عادی اعتبار دادگاه ملزم است بدون معطلی هبه نامه را بررسی کند و سپس با توجه به میزان اعتبار آن هم صادر کند. وکیل خوب در مشهد می­تواند در امر رسیدگی به هبه نامه­­‌های غیر رسمی در دادگاه به شما کمک کند.

رجوع از هبه به چه معنی است؟

زمانی که یک قرارداد هبه بین طرفین واهب و متوهب و منعقد می‌شود اگر موردی که هبه شده هنوز موجود باشد فردی که هبه را انجام داده است می­تواند برای باز پس گیری مورد هبه شده به دادگاه مراجعه کند. در واقع فرد از هبه­‌ای که کرده است رجوع می­کند و دادخواستی تحت عنوان تایید رجوع از هبه برای تایید در دادگاه ثبت می­شود. برای اعلام رجوع از هبه به فرد مقابل بهترین راه ارسال اظهارنامه‌­ی رسمی و قانونی است. وکیل رجوع از هبه فردی است که به تمام قوانین مربوط به رجوع از هبه آگاه است و می‌تواند در امر نگارش دادخواست رجوع از هبه و ارسال اظهارنامه به شما کمک کند تا کار شما هرچه سریع­تر انجام گیرد و پیش رود.

شرایط و نکات رجوع از هبه چیست؟

طبق ماده­ی ۸۰۳ قانون مدنی هبه یک قرارداد مجاز محسوب می‌شود و یک قرارداد یا عقد مجاز است. در اصطلاح حقوقی عضد مجاز به عقدی گفته می­شود که می توان آن را به صورت یک طرفه لغو یا فسخ کرد. با توجه به ماده­ی 803 قانون مدنی واهب می­تواند از هبه‌­ای که انجام داده است رجوع کند به این شرط که قراردادی باشد که می‌تواند به طور یک طرفه فسخ شود.

وکیل ابطال اجراییه در مشهد
مطالعه بیشتر

متهب یا دریافت‌کننده هبه والدین و اولاد بلاواسطه‌ی واهب نباشند. در اصل فردی که مالی را به پدر و مادر و یا فرزندان خود هبه می­کند نمی­تواند آن را پس بگیرد. برای بررسی شرایط خاص در این حوزه وکیل رجوع از هبه می­تواند به شما کمک کند.

اگر در مالی که هبه شده است تغییری ایجاد نشده باشد، می­توان برای رجوع در هبه اقدام کرد در غیر این صورت اگر عین موهوبه تغییری کرده باشد واهب حقی برای رجوع نخواهد داشت. به همین دلیل وکیل رجوع از هبه اعتقاد دارد اصل اساسی در رجوع از هبه­، قابل رجوع بودن هبه است. البته در این مورد هم موارد خاصی از نظر قانونی وجود دارند که نمی­توان در آن موارد برای رجوع از هبه اقدام کرد.

براساس ماده ۸۰۵ از قانون مدنی، در صورت مرگ متهب یا واهب، هبه دیگر قابل رجوع نیست. بر اساس ماده­ی 806 قانون مدنی هبه نوعی از طلب است که قابل رجوع نیست در واقع اگر فرد طلب خود را بخشیده باشد دیگر نمی­توان برای بازپس گیری آن اقدام کند. علاوه بر این بر اساس ماده ی 807 قانون مدنی اگر فردی مالی را به عنوان صدقه به فردی هبه کرده باشد دیگر نمی­تواند برای رجوع از هبه اقدام کند. وکیل رجوع از هبه به تمامی این نکات حقوقی و بسیاری از نکات حقوقی دیگر در امر هبه آگاه است و می­تواند در مسیر انجام هبه برای جلوگیری از ایجاد هر نوع مشکلی در کنار شما باشد.

آشنایی با اثبات حق و نکات مربوط به آن
مطالعه بیشتر

نحوه­ی رسیدگی به پرونده رجوع از هبه به چه صورت است؟

دعوی رجوع به هبه باید در یک دادگاه حقیقی طرح  شود. برای تایید رجوع ازهبه باید برای تنظیم دادخواست از طریق دادگاه اقدام کرد. دعوی رجوع از هبه باید به درستی تنظیم شود در غیر این صورت می­توانند سبب بروز ضرر و زیان برای فرد شود به همین دلیل است که توصیه می­شود از وکیل رجوع از هبه برای نوشتن دادخواست کمک بگیرید. توجه داشته باشید که پرداخت هزینه­ی دادرسی بر عهده­‌ی واهب است و هزینه دعاوی در این دادگاه­ها با توجه به قیمت مال موهوبه محاسبه و دریافت می­شود.

نتیجه گیری

با توجه به موارد بررسی شده درباره رجوع از هبه توسط تیم یسنا وکیل، اثبات و پی‌گیری دادخواست رجوع از هبه بسیار دشوار است، به همین دلیل کمک گرفتن از وکیل رجوع از هبه می­تواند جلوی ضرر و زیان احتمالی را برای فرد بگیرد و در باز پس­گیری مال هبه شده به فرد کمک کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد