آیا تکدی گری جرم است؟

بهداشت روانی و بزهکاری

فهرست مطالب

پیش از اینکه مشخص کنیم تکدی گری جرم است یا خیر ابتدا باید معنی درست آن را عنوان کنیم.

تکدی گری یعنی افرادی با استفاده از فریب، حیله و نیرنگ قصد ایجاد ترحم برای دریافت کمک مالی یعنی پول داشته باشند.

بر اساس ماده ۷۱۲ قانون مجازات اسلامی در باب پنجم تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ تکدی گری به عنوان جرم تلقی شده است.

لازم به ذکر است که وجود شرایطی برای تحقق این جرم الزامی است که این شرایط عبارتند از:

 • فرد مجرم باید راضی، مختار و قاصد باشد؛ یعنی با اراده و اختیار خود این کار را انجام دهد به همین علت کودکان کار جزو مجرمین به حساب نمی‌آیند؛ زیرا از آنان جهت برانگیختن حس ترحم افراد استفاده ابزاری می ‌شود.
 • استمرار در انجام تکدی گری باعث ایجاد جرم و مجرم می ‌شود و این عمل تنها با یک بار رخ دادن، جرم تلقی نمی ‌شود‌.

تحقق و وجود دو شرط ذکر شده را می ‌توان در پاسخ به سوال آیا تکدی گری جرم است؟ عنوان کرد.

مجازات تکدی گری

تکدی گری از جمله جرایمی است که مجازات آن حبس درجه هشت دارد و مدت زمان آن سه ماه تا یکسال است.

نکته: مجازات جرم‌ های مختلف شامل هشت درجه هستند که به تناسب افزایش درجه، میزان کیفر سبک ‌تر خواهد شد و این یعنی مجازات مربوط به تکدی گری جزو کیفرهای سبک محسوب می ‌شود.

ورود ضرر در جرم جعل

اگر متکدی توانایی مالی داشته باشد اما مشغول به تکدی گری باشد علاوه بر حبس تعزیری درجه هشت اموال کسب شده از این طریق توسط دولت مصادره می ‌گردد.

نکته: حبس تعزیری به منظور تادیب محکوم صادر می ‌شود و قابل تبدیل به جریمه نقدی است. در واقع این حکم مخصوص آن دسته از جرم‌ هایی است که در احکام اسلامی مجازاتی برایشان تعیین نشده است.

زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات
مطالعه بیشتر

در نتیجه با توجه به اینکه در قانون برای تکدی گری مجازات تعیین شده می ‌توان در پاسخ به سوال آیا تکدی گری جرم است؟ پاسخ آری داد؛ زیرا مجازات ‌ها در صورتی شکل می ‌گیرند که مجرم وجود داشته باشد و مجرم در صورتی وجود خواهد داشت که جرمی صورت گرفته باشد.

ماده ‌های قانونی در خصوص جرم تکدی گری

 • در صورتی که والدین اقدام به تکدی گری از طریق فرزند خود کنند، دادگاه حضانت فرزند را از آنان سلب خواهد کرد و تصمیم گیری در خصوص حضانت طفل بر عهده دادگاه خواهد بود( ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی)
 • یکی از شرایط شهود، عدم اشتغال وی به تکدی گری است( ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی)
 • جلوگیری از گدایی و اجبار گدایان به کار و توسعه از وظایف شهرداری است( ماده ۵۵ قانون شهرداری)
 • ممنوع الخروجی فردی که در خارج از کشور به تکدی گری معروف و مشغول باشد( ماده ۱۶ گذرنامه)
 • اگر فردی کودکان یا افرادی را به تکدی گری مجبور سازد محکوم به حبس از سه ماه تا دوسال خواهد شد و همچنین دولت کلیه اموال کسب شده از این طریق را مصادره می‌ نماید(ماده ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی)

ارتباط تکدی گری با کلاهبرداری

پس از آگاهی و پاسخ به این سوال که آیا تکدی گری جرم است؟ و رسیدن به پاسخ مثبت، رابطه میان تکدی گری با کلاهبرداری را بیان می‌ کنیم.

تکدی گری نیز نوعی کلاهبرداری محسوب می ‌شود؛ زیرا به قصد فریب افراد و کسب مال صورت می ‌گیرد. اما تکدی گری کلاهبرداری نیست.

وکالت محضری و قوانین آن
مطالعه بیشتر

مثلا فردی با ماشین و لباس عاریه به دیدار شخصی می ‌رود و از او  می‌ خواهد که به وی پول قرص دهد فرد نیز با توجه به ظاهر مناسب و آراسته او فریب می‌ خورد و پول را به او می ‌دهد. حال مسئله‌ ای که در اینجا پیش می ‌آید این است که چون در اینجا هیچگونه گدایی صورت نگرفته در نتیجه تکدی گری هم رخ نداده و این عمل کلاهبرداری نام دارد.

به منظور تشخیص کلاهبرداری از تکدی گری و آگاهی از مجازات هر یک، تیم یسنا وکیل زبردست ‌ترین وکیل در مشهد را در این رابطه به شما معرفی خواهد کرد.

تکدی گری چگونه جرمی است؟

تکدی گری جزو جرم‌ های غیرقابل گذشت محسوب می ‌شود یعنی جرمی که نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد و نتیجه آن بر جامعه تاثیرات مخربی خواهد گذاشت و این یعنی تکدی گری به شخص خاصی ضرر نمی ‌رساند و هدف کلی آن جامعه است و فرهنگ و اجتماع را شامل می ‌شود نه حقوق مادی و معنوی افراد را.

وکیل خوب در مشهد

در خصوص اثبات سوال آیا تکدی گری جرم است؟ و تفاوت‌ های تکدی گری با کلاهبرداری، شیادی و کلاشی لازم است حتما با یک وکیل خوب مشورت کنید تا برای ارائه شکایت به دادگاه در خصوص پرونده‌ های کلاهبرداری دچار خطا نشوید. در ادامه ویژگی‌ های یک وکیل ماهر و زبردست را بیان می‌ کنیم.

وکیل خوب در مشهد

 • آگاهی از کلیه ماده ‌ها و تبصره‌ های موجود به شکل به روز(یعنی از کلیه قوانین تصویب شده جدید و قدیم نیز آگاه باشد)
 • امانت دار باشد؛ یعنی در صورت بروز هرگونه مشکل و اختلاف اقدام به فاش نمودن اسرار پرونده و اطلاعات شخصی شما نکند.
 • صادق باشد؛ یعنی به هیچ وجه در رابطه با کاری که نمی ‌تواند آن را به سرانجام برساند و یا توانایی که ندارد قول ندهد و به قول معروف بلوف نزند.
 • ارائه راه حلی سریع، مطمئن و کم هزینه برای حل پرونده.
 • ارائه تجربیات در خصوص نتایج پرونده ‌های مشابه و انجام نهایت همکاری با قاضی جهت رسیدگی به پرونده و کمک به مراجعه کننده خود.
 • برخورد محترمانه با کلیه افرادی که در پرونده مربوطه با آن ‌ها در ارتباط است از جمله قاضی، موکل، وکیل طرف مقابل.
 • به دلیل پیچیدگی دعاوی حقوقی هر وکیل ماهر در یک زمینه خاص به فعالیت مشغول است مثلا وکیل دعاوی مالی، پزشکی و … .
 • بیان شیوا، فوق العاده کوبنده و اثربخش داشته باشد؛ زیرا در جلسات دادگاه به علت محدودیت زمانی موجود باید جملات کوتاه و تاثیرگذار باشند.
وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

وکیلی که کلیه ویژگی ‌های ذکر شده را داشته باشد می ‌تواند به سوال شما در خصوص اینکه آیا تکدی گری جرم است؟ با نهایت تبحر پاسخ دهد و شما می ‌توانید از طریق دستیابی به پاسخ پرسش ‌های خود به او اطمینان کنید.

لازم به ذکر است که در انتخاب وکیل به هیچ وجه ملاک انتخابتان را سن و سال بالا به دلیل تجربیات بیشتر قرار ندهید و همچنین از انتخاب وکلایی که جوان هستند به علت خامی و بی تجربگی امتناع نکنید. ملاک انتخاب وکیل تنها تبحر است و تبحر در شگرد کاری افراد است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد