اثبات ازدواج دائم و موقت و قوانین مربوط به آن

ازدواج دائم و موقت

فهرست مطالب

ازدواج دائم و موقت چه شرایطی دارد؟ قوانین و تبصره‌های تصویب شده برای این موضوع کدام‌اند؟آیا با مجازات‌های تعیین شده برای عدم اثبات زوجیت آشنا هستید؟ در این مقاله از تیم یسنا وکیل به موضوع ازدواج دائم و موقت پرداخته و شمارا با تمام زیر و بم این موضوع آشنا می‌کنیم.

اثبات ازدواج دائم و موقت

دعوای اثبات ازدواج دائم و موقت، جزو آن دسته از دعاوی محسوب می‌شود که در محاکم قضایی توسط یکی از زوجین احتمالی، مطرح می­شود. پیش از ارائه­ دلایل اثبات این رابطه لازم به ذکر است که هر شخصی که مدعی برحقی بر دیگری است، باید ادعای خود را به اثبات رسانده و در این مورد نیز، زن یا مرد مدعی اثبات زوجیت نیز ملزم هستند که این امر را ثابت کنند.

ازدواج دائم و موقت

این اصل بر مبنای روایات مختلفی از معصومین به ویژه روایت (البینه علی مدعی و الیمین علی انکر) خواهد بود که موادی در قوانین ما از جمله­ ماده­ ۱۲۵۷ قانون مدنی و ماده­ی ۱۹۷ قانون آیین ­دادرسی مدنی مبنی بر همین روایت بنا نهاده شده­ است. در حقیقت زن یا مرد مدعی این ادعا نیز موظف هستند تا آن را اثبات نمایند.

با نظر به گفته وکیل خانواده در مشهد، قابل توجه است که برای اثبات رابطه­ زوجیت توسط گواهان، شهادت شکل­ گیری این رابطه کفایت خواهد کرد و نیازی به متعلق اثبات نخواهد بود.

اقرار طرفین برای اثبات ازدواج

بر اساس قانون‌های تعیین شده متعدد در قوانین جمهوری اسلامی ایران، از جمله قانون مدنی و آیین دادرسی مدنی، اقرار از مهم‌ترین دلایل اثبات دعاوی در حقوق ایران به شمار خواهد رفت. از این رو در اثبات زوجیت نیز می‌توان این دلیل را از متقن‌ترین دلایل به حساب آورد.

وکیل خانواده و نقش او در دعاوی خانوادگی
مطالعه بیشتر

در حقیقت اقراری که در شرایط صحت آن که در قانون مدنی و آیین دادرسی مدنی رخ داده است، و حکم دادگاه نیز بر این مبنا تعیین می‌شود، قابل تجدید نظر و همچنین فرجام خواهی نیز نخواهد بود و دارای اعتبار می‌باشد.

اقرار برای اثبات رابطه زوجیت نیز مانند دیگر موارد اقرار، خصوصیت منحصر به فرد دیگری را در بر نخواهد داشت.

اثبات ازدواج موقت

ازدواج موقت در صورتی در موادی از قانون مدنی و ماده ی ۲۱ قانون خانواده به رسمیت شناخته شده می‌شود که دارای سه شرط اساسی باشد. اولین شرط در این امر تعیین مدت، چه کوتاه یا طولانی برای این عقد خواهد بود و در صورت عدم رعایت این شرط و معین نکردن مدت برای نکاح متعه، نه تنها این نکاح باطل خواهد شد بلکه در مواردی ممکن است موجب دائم تلقی شدن این عقد نیز بشود.

شرط دوم نیز خواندن صیغه عقد است که از موارد اساسی جهت صحت این عقد است، که در خصوص الزام بر عربی یا فارسی خواندن صیغه، بین علمای حقوق و فقه اختلافات عقیده‌ای نیز وجود دارد.آخرین و یکی دیگر از شروط اساسی عقد نکاح متعه، تعیین مهریه است. تاکید بر اساسی این شرط از این جهت نی‌باشد که در صورت تعیین نشدن مهریه در حین عقد، این عقد باطل محسوب می‌شود.

ازدواج دائم و موقت

با وجود تمامی این سه شرط، در صورتی که نکاح توسط یکی از طرفین مورد انکار واقع شود، طرف مقابل که حسب مورد زوج یا زوجه است، این امکان برایش فراهم خواهد بود که با مراجعه به محاکم قضایی خانواده تقاضای صدور حکم برای اثبات رابطه زوجیت، توسط یک وکیل خوب در مشهد، نماید.

قوانین مربوط به اهدای جنین
مطالعه بیشتر

شهادت شهود و سوگند برای اثبات زوجیت

شاهدان عقد نکاح به عنوان بینه­ شرعیه، از دیگر دلایل اثبات زوجیت نیز محسوب خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر در زمان عقد نکاح، شهودی واجد شرایط حضور داشته باند که هنگام طرح دعوا به صحت این رابطه شهادت دهند، امکان اثبات عقد نکاح نیز وجود خواهد داشت.

حائز اهمیت بودن اثبات ازدواج دائم و موقت تا حدی است که طبق قفه، چنانچه دو مرد ادعای زوجیت زنی را داشته باشند، ادعای هرکدام از مردان که شهود بیشتری را ارائه دهد و بر این ادعا  قسم بخورد، مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که سوگند از ضعیف‌ترین دلایل در میان ادله اثبات دعاوی محسوب می‌شود. سوگند به دو بخش سوگند مدعی و منکر تقسیم شده است. موارد سوگند مدعی برای اثبات رابطه زوجیت موارد محدودی می‌باشد.

در حقیقت با توجه به بند ب ماده ۲۳۰ قانون آیین دادرسی مدنی، در دعاوی غیر مالی و یا آن دسته از دعاوی که موضوع آن مال نیست، نمی­توان قسم را جایگزین یک شاهد کرد. اما بر خلاف قسم مدعی، سوگند منکر در راستای انکار رابطه­ زوجیت، امکان پذیر خواهد بود، چرا که قاعده­ (الیمین علی من انکر) در این زمینه مصداق پیدا خواهد کرد.

ازدواج دائم و موقت

مدارک و مراحل اثبات زوجیت

موضوع بسیار حائز اهمیت در دعوای اثبات زوجیت این است که، به این دلیل که این دعوا از اهمیت زیادی برخوردار بوده و از لحاظ حقیقی دعوی پیچیده‌ای می‌باشد، بنابراین در این خصوص نیاز به وکیل متخصص اثبات زوجیت خواهد بود. این احتمال وجود خواهد داشت که تعیین تکلیف نهایی در مورد آن حتی چند سال به طول بی‌انجامد و به دلیل اعتراض مکرر طرف مقابل، پرونده به دادگاه تجدید نظر استان و حتی دیوان عالی کشور ارسال شود.

شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

مدعی اثبات رابطه نکاح باید با همراه داشتن مدارک هویتی خود، از جمله سند نکاح و همراه داشتن هرگونه مدرک یا شواهدی مبنی بر وجود رابطه نکاح با همسرش است، مانند نفقه و یا مهریه پرداخت شده توسط همسر، زندگی در مسکنی مشترک و یا مکالماتی که بین آن دو رد و بدل شده است و دلالت بر وجود رابطه‌ای بر مبنای عقد نکاح را دارد، مدارک ذکر شده را به یکی از دفاتر خدماتی قضایی تحویل داده و در صورت امکان می‌تواند در خواست تحقیق محلی نیز انجام دهد.

وکیل اثبات زوجیت در مشهد

در زمینه ازدواج دائم که الزام قانونی برای ثبت آن نیز وجود دارد، احتمال بروز موارد مشکل ساز کمتری بروز نیز خواهد بود. بیشترین موارد چالش ‌ساز در زمینه ازدواج موقت خواهد بود که طرفین الزامی برای ثبت آن ندارند. برای پیشگیری از رخ دادن این مشکلات، یکی از طرفین رابطه زوجیت که احتمالا از عدم ثبت این عقد متضرر می‌شود، می‌تواند با کمک وکیل و با مراجعه مستقیم به  دفاتر قضایی، الزام طرف مقابل به ثبت عقد را از دادگاه خواستار شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد