قوانین مربوط به نحوه اثبات نشوز

اثبات نشوز

فهرست مطالب

آیا با نحوه اثبات نشوز آشنایی دارید؟ آیا موارد ناشزه بودن و عدم تمکین را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی موارد و قوانین در خصوص نحوه اثبات نشوز و عدم تمکین آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشد.

نحوه اثبات نشوز

ناشزه واژه‎ای است که فقط قابل نسبت دادن به زن می‎باشد و در صورتی می‎توان این واژه را در مورد او به کار برد که نکاه صورت گرفته باشد و روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر برقرار شود و زن حقوق زوج را نادیده بگیرد.

اثبات نشوز

نحوه اثبات نشوز به گونه‌‎ای است که حکم قطعی تمکین از سوی مرد (محکوم‌له)، با درخواست اجرا منجر به صدور اجراییه شود و علی‌رغم ابلاغ آن اجراییه به زن، او اعلام عدم تمکین کرده و امتناع از مفاد حکم کند.

در صورت وقوع عقد نکاح، قانون گذار وظایفی را برای زن معین کرده که تحت عنوان تمکین عام و خاص می‎توان از آن یاد کرد، که در صورت عدم رعایت هر کدام از آن‎ها از سوی زن، قانون گذار ضمانت اجراهایی برای آن در نظر گرفته است.

سوء رفتار زن یا انتخاب شغلی مغایر با شئون اخلاقی و وظایف زناشویی و یا داشتن معاشران فاقد صلاحیت اخلاقی از دیگر موارد نشوز به شمار خواهد رفت.

وکیل طلاق توافقی در شیراز
مطالعه بیشتر

البته باید در نظر داشت که تمکین به معنی تسلیم بی چون چرای زن در مقابل مرد و پاسخ دادن به خواسته‎های نامشروع او نخواهد بود. در صورتی که زن به دلیل عذر شرعی یا مسایل پزشکی قادر به ایفای وظایف زناشویی نباشد یا برای انجام واجب شرعی ناچار باشد به مسافرت رفته و از شوهر اجازه نگیرد، بنابراین ناشزه محسوب نمی‎شود و نفقه وی بر عهده شوهر می‎باشد.

لازم به ذکر است که نشوز، مانع استقرار نفقه بوده و اثبات آن برای شانه خالی کردن از تکلیف به انفاق بر عهده مرد خواهد بود.

موارد ناشزه بودن

  • تمکین اقامت دراقامتگاه دایمی شوهر خواهد بود، به این معنی که زن برایدریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی کند مگر در صورتی که در حین عقد و ازدواج شرطی غیر از آن شده باشد که زن در منزل دیگری یا خانه دیگری زندگی کند.
  • در صورتی که زن بدون دلیل موجه و بدون موافقت شوهر خانه را ترک کند و حتی در خانه پدر یا مادر خود اقامت کند، در این صورت مرد می‎تواند از دادن نفقه به وی امتناع کرده و آن را پرداخت نکند.
  • همچنین مورد دیگر الزام زن به حسن معاشرت با همسر خود بوده، و زنی که بدون دلیل موجه از تمکین خودداری کند، زن ناشزه یعنی نافرمان و خاطی نامیده خواهد شد، و در این صورت علاوه بر اینکه مرد از دادن نفقه معاف خواهد شد، بلکه او می‎تواند تقاضای طلاق وی را نیز از دادگاه خواسته و همچنین این امکان برایش فراهم بوده که تجدید فراش (زن دیگر اختیار کند) کند.
اجرت المثل
مطالعه بیشتر

اثبات نشوز

اثبات ناشزه بودن زن

جهت اثبات نشوز زن، می‎توان دادخواست الزام به تمکین را مطرح کرد. به این صورت که می‎توانید با استفاده از شهادت شهود یا سایر دلایل، عدم تمکین و نشوز او را به اثبات برسانید.

با توجه به سخت بودن نحوه اثبات نشوز، معمولا قضات با توجه به صحبت‎های طرفین به این موضوع پی برده و اقدام به صدور رای خواهد کرد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد