شرایط و قوانین اخذ آخرین دفاع از متهم

اخذ آخرین دفاع متهم

فهرست مطالب

اخذ آخرین دفاع از متهم جز موارد بسیار مهمی میباشد که در قانون کشور ما اهمیت ویژه ای به آن داده شده است و قانونگذار کشور ما نیز تدابیر بسیار مهمی را برای این کار در نظر گرفته است. تدابیر قانونی همچون:

 1. آغاز سریع به بازجویی: با استناد به ماده 123 قانون آیین دادرسی کیفری، هرگاه برای کشف واقع و روشن شدن موضوع، تحقیق محلی یا معاینه محل ضرورت یابد و یا متهم یا شاکی درخواست نمایند، بازپرس اقدام به تحقیقات محلی یا معاینه محل می کند. معاینه محل و تحقیق محلی جز در مواردی که ضرورت دارد باید در روز انجام شود. مراتب ضرورت در دستور قید می شود.
  اخذ آخرین دفاع متهم
 2. تفهیم اتهام: در ماده 125 قانون آیین دادرسی کیفری آمده است که معاینه محل و تحقیق محلی توسط بازپرس و یا به دستور او توسط ضابط دادگستری انجام می شود. هنگام معاینه محل، اشخاصی که در امر کیفری شرکت دارند می توانند حاضر شوند، اما عدم حضور آنان، مانع از انجام معاینه نیست.

 3. حق داشتن وکیل: در مواردی که مطالبه خواسته و یا اخذ اخرین دفاع از متهم به تقدیم دادخواست نیاز دارد، چنانچه شاکی تا قبل از ختم دادرسی، دادخواست ضرر و زیان خود را به دادگاه کیفری تقدیم نکند، به درخواست متهم، از قرار تامین خواسته رفع اثر می شود.

توجه:

یک وکیل حرفه ای و متخصص نقش بسیار مهمی در اخذ آخرین دفاع از متهم دارد.

همانطور که اشاره کردیم، حق داشتن وکیل نیز یکی از اساسی ترین تدابیری است که برای اخذ آخرین دفاع از متهم در نظر گرفته شده است و باید آن را جدی گرفت. یک وکیل حرفه ای و متخصص نقش بسیار مهمی در اخذ آخرین دفاع از متهم دارد.

در صورتی که به دنبال یک وکیل خوب در مشهد هستید که در اخذ آخرین دفاع از متهم دارای مهارت و تجربه باشد، تیم یسنا می تواند به شما کمک کند. پیدا کردن وکیل دادگستری در مشهد توسط تیم یسنا کار سختی نیست و در کوتاهترین زمان ممکن هم امکان پذیر است.

ضرورت اخذ آخرین دفاع از متهم

یکی از سوالات اساسی و بسیار مهمی که ممکن است برای بسیاری از افراد بوجود آید آن است که ضرورت اخذ آخرین دفاع از متهم چیست و چگونه میتوان این کار را انجام داد؟

برای پاسخ به این سوال باید به ماده 193 قانون آیین دادرسی کیفری استناد کنیم. بر اساس این ماده قانونی، بازپرس ابتداء اوراق هویت متهم را ملاحظه می نماید و سپس مشخصات متهم، شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شهرت، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تعداد فرزند، تابعیت، مذهب، سابقه کیفری در موارد ضروری و مرتبط، همچنین نشانی محل سکونت و محل کار او، اعم از شهر، بخش، دهستان، روستا، خیابان، کوچه، شماره و کد پستی منزل، شماره ملی، پیام نگار (ایمیل) و شماره تلفن ثابت و همراه او را به طور دقیق پرسش می کند، به نحوی که ابلاغ احضاریه و سایر اوراق قضایی به متهم به آسانی مقدور باشد.

اخذ آخرین دفاع متهم
بازپرس در ابتدای تحقیق به متهم تفهیم می کند محلی را که برای اقامت خود اعلام می نماید، محل اقامت قانونی او است و چنانچه محل اقامت خود را تغییر دهد، باید محل جدید را به گونه‏ ای که ابلاغ ممکن باشد اعلام کند و در غیر این صورت، احضاریه ها و سایر اوراق قضائی به محل اقامت اعلام شده قبلی فرستاده می شود.

تغییر محل اقامت به منظور تاخیر و تعلل به گونه‏ ای که ابلاغ اوراق دشوار باشد، پذیرفته نیست و تمام اوراق در همان محل اعلام شده قبلی ابلاغ می شود. تشخیص تغییر محل به منظور تاخیر و تعلل، با مقامی است که به اتهام رسیدگی می کند.

بازپرس پیش از شروع به تحقیق با توجه به حقوق متهم به وی اعلام می کند مراقب اظهارات خود باشد. سپس موضوع اتهام و ادله آن را به شکل صریح به او تفهیم می کند و به او اعلام می نماید که اقرار یا همکاری موثر وی می تواند موجبات تخفیف مجازات وی را در دادگاه فراهم سازد و آنگاه شروع به پرسش می کند. پرسشها باید مفید، روشن، مرتبط با اتهام و در محدوده آن باشد. پرسش تلقینی یا همراه با اغفال، اکراه و اجبار متهم ممنوع است.

شرایط اخذ آخرین دفاع از متهم توسط کارشناس

به شرایط قانونی موضوع اخذ آخرین دفاع از متهم بر اساس قانون آیین دادرسی کشورمان اشاره می کنیم:

 1. بازپرس نباید بدون دلیل کافی و اخذ آخرین دفاع از متهم برای توجه اتهام، کسی را به عنوان متهم احضار و یا جلب کند.
 2. احضار متهم برای اخذ آخرین دفاعیه های او به وسیله احضاریه به عمل می آید. احضاریه در دو نسخه تنظیم می‏ شود که یک نسخه از آن به متهم ابلاغ می گردد و نسخه دیگر پس از امضاء به مامور ابلاغ مسترد می‏ شود.
  اخذ آخرین دفاع متهم
 3. در احضاریه اخذ آخرین دفاع از متهم، نام و نام خانوادگی احضار شونده، تاریخ، ساعت، محل حضور، علت احضار و نتیجه عدم حضور قید می شود و به امضاء مقام قضائی می رسد.
 4. در جرائمی که به تشخیص مرجع قضائی، حیثیت اجتماعی متهم، عفت یا امنیت عمومی اقتضاء کند، علت احضار ذکر نمی شود، اما متهم می تواند برای اطلاع از علت احضار به دفتر مرجع قضایی مراجعه کند.

 5. جز در موارد فوری، پس از پرداخت دستمزد، به کارشناس اخطار می شود که ظرف مهلت تعیین شده در قرار کارشناسی، نظر خود را تقدیم کند. مراتب وصول نظر کارشناس به طرفین ابلاغ می شود. طرفین می توانند ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ، جهت ملاحظه نظر کارشناس به دفتر بازپرسی مراجعه و نظر خود را به طور کتبی اعلام کنند.

 6. شهود تحقیق و سایر اشخاصی که هنگام اجرای قرار کارشناسی حق حضور دارند، می توانند مخالفت خود با نظریه کارشناس را با ذکر دلیل اعلام کنند. این امر در صورتمجلس قید می شود.
 7. در صورت نقص نظریه کارشناسی یا ضرورت اخذ توضیح از کارشناس، بازپرس موارد لازم را در صورتمجلس درج و به کارشناس اعلام می کند و او را برای ادای توضیح دعوت می نماید. در صورتی که کارشناس بدون عذر موجه در بازپرسی حاضر نشود، جلب می شود.

 8. در صورتی که نظر کارشناس با اوضاع و احوال محقق و معلوم مورد کارشناسی مطابقت نداشته باشد، بازپرس نظر کارشناس را به نحو مستدل رد می کند و موضوع را به کارشناس دیگر ارجاع می دهد.
پرونده قتل را چگونه پیگیری کنیم؟
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد