قوانین ازدواج دختر بدون اجازه پدر

ازدواج دختر بدون اجازه پدر

آیا تاکنون با موضوع ازدواج دختر بدون اجازه پدر برخورد کرده اید؟ به نظر شما چنین چیزی امکان پذیر میباشد؟ یکی از چالش هایی که از زمان گذشته تاکنون، بسیاری از خانواده ها با ان درگیر بودند، ازدواج دختر بدون اجازه پدر است. در بسیاری از موارد دیده میشود که پدر با صلاحدید و میزان تجربه ای که دارد با ازدواج مخالفت میکند اما در برخی از موارد نیز ممکن است مخالفت پدر دلیل منطقی ومعقولی نداشته باشد، در چنین شرایطی باید چه کرد؟ آیا امکان ازدواج دختر بدون اجازه پدر وجود دارد یا خیر؟

ازدواج دختر بدون اجازه پدر

در قانون مدنی و طبق گفته وکیل خانواده در مشهد، نکاح دختر باکره، اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه‌ پدر یا جد پدری او است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند، اجازه‌ او ساقط شده و در این صورت دختر می‌تواند با معرفی کامل مردی که می‌خواهد با او ازدواج کند و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده، پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.
نکات حقوقی مربوط به ازدواج دختر بدون اجازه پدر

  1. در رابطه با ازدواج دختر بدون اجازه پدر باید توجه داشت که اگر پدر و جد پدری مخالف ازدواج دختر یا شخص خاصی باشند و دختر مصر بر آن باشد بایستی به طرفیت پدر دادخواست اجازه ازدواج دختر را تقدیم دادگاه خانواده کند. دادگاه یا عودت از پدر در جلسه دادرسی علت مخالفت را جویای شود و اگر بدون دلیل به تشخیص دادگاه از اجازه خودداری کند، اجازه او ساقط خواهد شد و به دختر اجازه ازدواج یا شخص معین صادر می شود.
  2. اجازه ازدواج دختر صرفا مربوط به پدر و جد پدری است بنابراین اگر آنها در قید حیات نباشد اجازه مادر، برادر و … شرط نیست.
  3. اگر دختری باکره ازدواج نماید و طلاق بگیرد در حالی که هنوز باکره است برای ازدواج دوم شرط اجازه پدر وجود ندارد. همانطور که گفته شد ملاک برای اجازه دختر بکارت اوست و در اینجا دختر هنوز باکره است. پس نیاز به اجازه پدر است.
  4. اگر پدر یا جد پدری در دسترس نباشند بایستی کسب اجازه از دادگاه کرد.

با شرایط طلاق و روال قانونی آن در مقاله وکیل طلاق در مشهد به طور کامل آشنا شوید.

رسیدگی دادگاه به پرونده های مربوط به ازدواج دختر بدون اجازه پدر

اکنون ممکن است این سوال مهم و اساسی برای بسیاری از افراد پیش اید که رسیدگی دادگاه به پرونده های مربوط به ازدواج دختر بدون اجازه ی پدر چگونه است ؟

در اولین وهله به شما توصیه میکنیم که برای آنکه بتوانید روند دادرسی چنین پرونده هایی را در کوتاه مدت طی کنید و با موانع مختلف در مسیرتان روبرو نشوید، از جهتی دیگر دچار اتلاف وقت و هزینه نگردید، حتما از همان ابتدا از یک وکیل خبره کمک بگیرید.

ازدواج دختر بدون اجازه پدر

تیم یسنا با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع، شرایطی را برای تمامی مردم بوجود آورده است تا به راحتی به وکیل خوب در مشهد مراجعه کنند و وکالت پرونده حقوقی خود را به چنین فردی بسارند. پیدا کردن یک فرد حرفه ای و مجرب در میان انواع مختلف وکیل در مشهد، کار راحتی نیست اما تیم یسنا در کنار شما است تا تمامی این کارها را برای شما راحت کند.معمولا پس از ارائه دادخواست ازدواج دختر بدون اجازه پدر، در صورتی که پدر یا جد پدری مفقود باشند و دختر نشانی از آنها نداشته باشد، باید اگهی چاپ شود.

بر اساس ماده ۷۳ قانون آیین دادرسی  در صورتی که خواهان نتواند نشانی خوانده را معین نماید یا در مورد ماده قبل پس از اخطار رفع نقص از تعیین نشانی اعلام ناتوانی کند بنا به درخواست خواهان و دستور دادگاه مفاد دادخواست یک نوبت در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار به هزینه خواهان آگهی خواهد شد. تاریخ انتشار آگهی تا جلسه رسیدگی نباید کمتر از یک ماه باشد.

در چه مواردی ازدواج دختر بدون اجازه پدر و حکم دادگاه امکان پذیر است؟

با استناد به قانون مدنی و در پاسخ به این سوال باید گفت که در تمامی موارد زیر امکان ازدواج دختر بدون اجازه پدر و حکم دادگاه وجود دارد:

  1. در صورتی که ولی محجور یا دیوانه باشد یا اینکه خود تحت قیمومیت اشخاص دیگر باشد حق دخالت در ازدواج دختر را ندارد و اجازه ش دیگر در ازدواج دختر لازم نخواهد بود.
  2. در صورتی که دختر پدر یا جد پدر نداشته باشد اما خودش بالغه باشد و صلاح و فساد خود را تشخیص دهد اجازه خودش کافی است.
  3. در صورتی که دختر سی سال به بالا داشته باشد و به شرط هوشیاری فرد و توانایی تصمیم گیری و تشخیص مصلحت اجازه پدر لازم نیست.
  4. در صورتی که دختر باکرگی خود را به هر دلیلی غیر از ازدواج مثل بیماری، رابطه نامشروع، استفاده از شی خارجی تعمدا و … بکارت زایل شده باشد دیگر نیازی به اجازه پدر در ازدواج را ندارد.
  5.  در صورتی که دختر باکره نباشد.

    ازدواج بدون اجازه پدر

  6. در صورتی که دختر قبلا شوهر کرده باشد و شوهر او فوت کرده باشد یا طلاق گرفته باشد برای ازدواج های بعدی اش دیگر نیازی به اجازه پدرش ندارد.
  7. در صورتی که پدر دختر بدون دلیل یا با دلیل غیرموجهی به دخترش اجازه ازدواج ندهد بنابر ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی دختر میتواند با معرفی کامل مردی که میخواهد با او ازدواج کند و پس از اخذ اجازه در دادگاه مدنی خاص با مراجعه به دفتر ازدواج نسبت به ثبت ازدواج خود اقدام کنند.
  8. در قانون قدیم دادگاه ۱۵ روز به پدر مهلت می داد تا به دادگاه بیاید و دلیل خود را بگوید؛ اما در قانون جدید این مهلت برداشته شد.
  9.  در صورتی که دختر کارشناس ارشد باشد و همچنین دارای ۵ سال سابقه کار با بیمه باشد میتواند بدون اجازه پدرش اقدام به ازدواج کند.
  10. در صورتی که پدر یا جد پدری اش در قید حیات نباشد اجازه مادر و مادر و بقیه اعضای خانواده شرط نیست و دختر دیگر نیازی به اجازه کسی برای ازدواج ندارد و باید کسب اجازه از دادگاه کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *