ازدواج در زمان عده و قوانین مربوط به آن

ازدواج در زمان عده

فهرست مطالب

آیا حکم ازدواج در زمان عده و مجازات‎های مربوط به آن را می‎دانید؟ حکم رابطه نامشروع در زمان عده طلاق رجعی و طلاق بائن را در قوانین جمهوری اسلامی چیست؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی مفهوم عده در احکام و قوانین اسلامی، شما را با تمامی قوانین و احکام در امر ازدواج در زمان عده و محازات‎های تعیین شده در این خصوص آشنا خواهیم کرد.

ازدواج در زمان عده

عده در واقع به این معنی است که زن بعد از جدایی از همسرش به هیچ عنوان نباید در طول یک مدت زمان خاصی اقدام به ازدواج مجدد کند، که به این مدت زمان و یا دوره عده گفته می‎شود.

ازدواج در زمان عده

عده انواع گوناگونی دارد، از قبیل طلاق(وکیل طلاق در مشهد) ، عده وفات و عده بذل مدت و یا به اتمام رسیدن ازدواج موقت. به عبارت دیگر عده، به مدت زمان انتظار زن پس از طلاق و یا فوت همسر گفته می‎شود، تا در طی این مدت زن به پاک بودن رحمش از آبستنی یقین پیدا کرده و بتواند اقدام به ازدواج مجدد کند.

مفهوم عده برگرفته از آیات قرآنی بوده و اگر ازدواج در ایام عده صورت گیرد، تا ابد زن و شوهر به یکدیگر حرام خواهند بود و ازدواجی که صورت گرفته است برای همیشه باطل خواهد بود.

معنای تجویز ازدواج مجدد چیست؟
مطالعه بیشتر

به گفته وکیل خانواده در مشهد، نگه داشتن مدت عده یک امر واجب و ضروری در احکام شرعی بوده و اگر زنی در این ایام ازدواج کند، بی‎توجهی کردن به این قانون قطعا پیامدها و مشکلات زیادی را در بر خواهد داشت.

بعضی از دلایل نگه داشتن عده، عبارتند از:

  • جلوگیری از اختلاط نسب.
  • احترام به نکاح، زمانی که به علت فوت همسر منحل شده باشد.
  • امکان رجوع مجدد در زمان طلاق.
  • حمایت کردن از جنین و همچنین حفظ حیات او.

ازدواج در زمان عده و مجازات رعایت نکردن آن

هملنطور که قبلا هم ذکر شد عده به این معنا است که زن بعد از جدایی از همسرش به هیچ عنوان در طول یک مدت زمان خاصی نباید اقدام به ازدواج کند. اگر یکی از طرفین چه زن و چه مرد بداند که زن در ایام عده قرار دارد و این موضوع را بدانند که ازدواج در زمان عده امری حرام است، آن ازدواج برای او حرام ابدی خواهد بود.

در صورتی که هیچ کدام از طرفین از در عده بودن اطلاعی نداشته باشند و یا حرمت عقد در زمان عده را ندانند و بین آن‎ها نزدیکی انجام شده باشد، زن بر آن مرد حرام شده، و در صورتی که نزدیکی انجام نشده باشد حرام نخواهد شد.

بررسی حقوق زن در دوران عقد
مطالعه بیشتر

اگر اشخاص عادی به چنین جرمی مرتکب شوند، بر اساس ماده  ۶۴۴ قانون مجازات اسلامی، حکم ازدواج در زمان عده به صورت شش ماه تا سه سال حبس خواهد بود، همچنین جزای نقدی از سه میلیون ریال تا هجده میلیون ریال و ۷۴ ضربه شلاق، خواهد بود.

همچنین اگر این جرم توسط سردفتران ازدواج انجام شود، بر اساس ماده  ۶۴۳ قانون مجازات اسلامی، مجازات ازدواج در زمان عده، به غیر از مجازات‎های ذکر شده، از تصدی گری دفتر، برای همیشه ازل شده و ممنوع‎الکار خواهد شد.

همچنین یکی از موراد مجازات ازدواج در زمان عده که باید به آن توجه داشت تعزیر می‎باشد. به این صورت که چنانچه زنی با وجود علقه زوجیت با فرد دیگری ازدواج کند، و به مواقعه منجر شود، چنین فردی مشمول مقررات زنا بوده و اقرار کننده طبق قانون قابل تعزیر می‎باشد.

ازدواج در زمان عده

عده در قانون مدنی

با توجه به ماده ۱۱۵۵ قانون مدنی، عده متناسب با شرایط بعضی از افراد با همدیگر متفاوت خواهد بود.

  • زنانی که نزدیکی نکردند و دخول انجام نشده است و همچنین عده زنان، در طلاق چنین زنانی و همچنین فسخ نکاح آن‎ها نگه داشتن عده لازم نخواهد بود.
  • همچنین زنی که شوهر او غایب و مفقودالاثر شده است و دادگاه مربوطه او را طلاق داده است، عده‎ای که برای چنین زنی در نظر گرفته شده است، عده شوهر فوت شده خواهد بود که بر طبق ماده ۱۱۵۶ قانون مدنی این زنان باید از زمانی که تاریخ طلاق برای آن‎ها معین و قید شده، عده وفات نگه دارند.
  • زنی که با شبهه و شک با کسی رابطه داشته باشد و نزدیکی انجام شده باشد، بر اساس ماده ۱۱۵۷ باید عده طلاق را نگه دارد.
  • حکم زنی که باردار می‎باشد و طلاق گرفته است، مدت زمان اعتبار آن تا زمان وضع حمل آن خواهد بود.
شرایط و قوانین دریافت مهریه از کارمند
مطالعه بیشتر

حکم رابطه نامشروع در زمان عده طلاق رجعی و طلاق بائن

1-  چنانچه عده طلاق همسر، عده طلاق رجعی باشد، در این صورت اگر کسی با زنی که در عده طلاق رجعی است نزدیکی کند، بر اساس نظر اکثر فق‌های معاصر، آن زن بر او حرام ابدی خواهد شد. البته طبق نظر برخی از فقها این امر موجب حرمت ابدی نمی‎شود. در هر صورت، در این مسئله فرقی بین این نیست که علم داشته باشند که مقاربت در زمان عده موجب حرمت ابدی است یا نه.

2-  چنانچه عده‌ طلاق همسر، عده‌ طلاق بائن، یا عده‌ی ازدواج موقت و یا عده‌ی وفات باشد، در این صورت، زنا با او موجب حرمت ابدی نبوده و مرد می‎تواند بعد از اتمام عده‌‌اش آن زن را به عقد خود درآورد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد