ازدواج موقت و نکات حقوقی آن

قانون تسهیل ازدواج جوانان

فهرست مطالب

ازدواج موقت به نوعی از ازدواج گفته می­‌شود که در آن زن و مرد با یکدیگر محرم شده اما هدف آن­ها ازدواج نیست و صرفا برای رفع نیاز جنسی صیغه جاری می­شود. ازدواج موقت و نکات حقوقی آن از جمله مسائل حقوقی است که اغلب افراد آن را نادیده گرفته و به آن توجهی نمی­کنند به همین دلیل افراد پس از ازدواج و نکاح موقت با مشکلات مختلفی رو به رو می­شوند. تیم یسنا وکیل در مشهد با وجود بهترین و باتجربه­‌ترین وکلا در این حوزه،  می­توانند به شما در جهت آشنایی با امور حقوقی مربوط به ازدواج موقت کمک کنند. در ادامه­ی مقاله ازدواج موقت و نکات حقوقی آن را بررسی خواهیم کرد. همچنین اطلاعات مفیدی درباره­ی توصیه­‌های قانونی برای ازدواج موقت و پرداخت نفقه در این دوره در اختیار شما دوستان عزیز قرار خواهیم داد.

طلا در طلاق

ازدواج موقت و تعریف آن در قانون

ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی ارائه مقرر می­کند که، ازدواج زمانی منقطع می­شود که برای زمان معینی تعیین شده باشد. از این رو، تفاوت بین ازدواج دائمی و ازدواج موقت این است که در ازدواج دائمی، هیچ زمانی در لحظه­ی ثبت ازدواج وجود ندارد. اما ازدواج موقت باید بعد از یک دوره مشخص خاتمه یابد. البته باید به خاطر داشته باشیم که این دوره موقتی می‌تواند از چند دقیقه تا چند سال دیگر باشد و هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. با این حال، این دوره باید شفاف و بدون ابهام باشد.

به دلایل مختلف از جمله متاهل بودن مردها، ازدواج‌های موقت معمولا در ثبت ازدواج رسمی ثبت نمی‌شوند و اگر زنی باردار شود، شوهر ازدواج موقت را انکار می‌کند چرا که نمی­خواهد خانواده و زندگی­اش دچار مشکل شوند. مرد ازدواج موقت را به کل انکار کرده و زیر بار مسئولیت پذیرش کودک نمی­رود. افرادی که قصد ازدواج موقت دارند قبل از اتخاذ این اقدام، باید نقاط قانونی ازدواج موقت را بدانند و به طور کامل از اثرات قانونی این نوع ازدواج آگاه باشند تا در صورت بروز هرگونه حادثه، علاوه بر نظارت بر این موضوع از جنبه‌های قانونی آن مطلع باشند. وجود یک وکیل مجرب و متخصص در این حوزه می­تواند در امر ازدواج موقت و نکات حقوقی آن به شما کمک کند.

شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

توصیه‌های قانونی برای ازدواج موقت

با توجه به اهمیت نکات حقوقی در پیشگیری از بروز مشکلات در ازدواج موقت در ادامه­ی مقاله مهم­‌ترین نکات مرتبط با ازدواج موقت و نکات حقوقی آن را به دقت بررسی خواهیم کرد.

ازدواج موقت برای یک دوره خاص معتبر است و پس از اتمام آن، ازدواج موقت خاتمه می‌یابد و نیازی به طلاق نیست. اما اگر دوره ازدواج موقت طولانی باشد (برای مثال 10 سال)، طلاق باید برای جدایی صورت بگیرد.

زن حق دارد در ازدواج موقت مهریه داشته باشد و در صورتی که شرط ضمن عقد وجود نداشته باشد مستحق نفقه و وراثت نخواهد بود. اگر در ازدواج موقت بخواهید هر نوع حقی را برای خودتان به اثبات برسانید به دلیل اینکه ازدواج موقت در هیچ جا ثبت نمی­شود، اثبات ادعا بسیار سخت خواهد بود و نیاز به یک وکیل خوب در مشهد دارید تا با کمک تجربه‌­ی او حق خود را بدست آورید. اگر زن باردار شود، شرط ازدواج و توافق در زمان ازدواج، باید ازدواج موقت را در دفاتر رسمی ازدواج، ثبت و در شناسنامه لحاظ شود و مرد ملزم به انجام این امر است.

دعاوی شهرداری

سن قانونی ازدواج موقت برای یک دختر ۱۳ سال است.

کودکی که از ازدواج موقت تشکیل شده‌است حقوق مشابهی را همانند کودک از ازدواج دائمی دارد. شوهر مسئول نگهداری و پرداخت حمایت از کودک متولد شده از ازدواج موقت است. این مورد یکی از مسائل مهم در امر ازدواج موقت و نکات حقوقی آن است که اغلب افراد به دلیل نداشتن شناخت کافی در اثبات آن و گرفتن نفقه دچار مشکل می­شوند.

شرایط و قوانین مطالبه مهریه از قیم
مطالعه بیشتر

جدایی زوج در ازدواج موقت، در پایان ازدواج موقت صورت می‌گیرد یا مرد باید دوره باقیمانده ازدواج را ببخشد.

برای تمدید دوره ازدواج موقت، یا دوره ازدواج قبلی باید به پایان رسیده باشد یا دوره باقیمانده باید توسط شوهر بخشوده شود.

برخی از مراجع تقلید اعتقاد دارند که دختر باکره برای انجام عقد موقت باید اجازه پدر را داشته باشد و برخی دیگر این اعتقاد را ندارند به همین دلیل در این مورد باید با توجه به نظر مرجع تقلیدتان پیش بروید.

اگر ازدواج موقت به درستی مطابق با شریعت اجرا شود، ثبت آن در ثبت رسمی ازدواج یک جرم تلقی نمی‌شود و منجر به مجازات نمی‌شود. ازدواج موقت و نکات حقوقی آن موارد مختلف و متفاوتی را شامل می­شوند، به عنوان مثال ازدواج موقت بدون تعیین مهریه باطل تلقی می­شود. مهریه در ازدواج موقت اهمیت بالایی دارد به نحوی که حتی در صورت فوت مرد، تمام مدت عقد و بذل زمان عقد مهریه باز هم به زن تعلق خواهد گرفت. اگر به هر نحوی پس از فوت مرد، زن در دریافت مهریه دچار مشکل شود  وکیل پایه یک دادگستری در مشهد می­تواند زن را در گرفتن حق و حقوقش یاری و کمک کند.

پرداخت نفقه در ازدواج موقت

هر زمان هر نوع عقدی انجام شود امور حقوقی را به دنبال خود خواهد داشت. ازدواج موقت نیز مانند ازدواج دائم پس از جاری شدن صیغه‌ی عقد و در صورتی که مرد شرایط ضمن عقد را پذیرفته باشد باید حقوق مالی زن از جمله هزینه زندگی او را پرداخت کند. در ازدواج موقت تعیین محل زندگی براساس توافق تعیین شده بین زن و مرد است و اگر در ارتباط با محل زندگی توافقی بین زن و مرد انجام نشده باشد زن می­تواند در هر مکانی زندگی کند.

شرایط انصراف از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

اگر حقوق مالی زن از سوی مرد انجام نشود زن می­تواند حتی در ازدواج موقت هم از مرد به دادگاه شکایت کند و پس از تشکیل پرونده در داگاه کیفری مرد به دادگاه احضار می­شود و باید در مهلت تعیین شده توسط دادگاه حق زن را بپردازد. اگر این کار در مدت زمان تعیین شده توسط مرد انجام نشود حکم جلب شوهر صادر می­شود و طبق مصلحت قاضی پرونده محکوم به حبس هم می­شود.

نتیجه گیری

ازدواج موقت و نکات حقوقی آن از جمله مسائلی است که اغلب افراد اطلاعی در ارتباط با موارد حقوقی مربوط به آن ندارند و به همین دلیل دچار مشکلات مختلفی می­شوند. کمک گرفتن از وکیل خانواده در مشهد می­تواند در پیشرفت درست پرونده و جلوگیری از بروز مشکلات دیگر راهگشا باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد