قوانین استرداد جهیزیه بدون سیاهه

وکیل استرداد جهیزیه

فهرست مطالب

 باید بیان کرد بر لزوم تهیه جهیزیه بر عهده دختر و خانواده ‌اش از نظر مبنای قانونی و شرعی پشتوانه و اجباری وجود ندارد. اما در مشکلات خانوادگی که منجر به طلاق می شود استرداد جهیزیه امری مهم و ضروری است که باید به آن توجه نمود.

اگر خانواده دختر وظیفه تهیه جهیزیه را بر عهده گرفت به هنگام جدایی، زوجین جهت مطالبه اقلام و کالاهایی که زن به خانه شوهر ‌آورد می ‌توان به دلایل محکمه پسندی از جمله اقرار شوهر، شهادت شهود یا فهرست سیاهه استناد کرد که زن این اثاث را به منزل شوهر آورده است.

بنابراین یکی از موضوعات مهم در دعاوی خانوادگی استرداد جهیزیه است. نکته ای که در اینجا می توان بیان کرد، این است که آوردن جهیزیه به هیچ وجه تکلیف زن نبوده و یک مبنای عرفی بر این مسئله حاکم است.

ورود ضرر در جرم جعل

تعریف جهیزیه

در قانون مدنی تعریفی از جهیزیه و ماهیت حقوقی آن عنوان نشده است. از نظر فقهی جهیزیه به اسباب و اثاثیه ای گفته می ‌شود که دختر به خانه شوهر می‌ برد اما در مالکیت زن باقی می ‌ماند. با این حال از نظر فقه شیعه تهیه اثاث زندگی مشترک بر عهده مرد است و از این نظر تامین آن بر زن واجب نمی ‌باشد.

باید بیان کرد که جهیزیه از جمله حقوق مالی زوجه در نظام حقوقی ایران است که علاوه بر تفاوت های فرهنگی و عرفی که در خصوص تهیه آن در مناطق مختلف ایران وجود دارد؛ از نظر حقوقی نیز استرداد و مطالبه آن از طرف زوجه به هنگام جدایی، شرایط و وضعیت های مختلفی دارد.

بنابراین بحث استرداد جهیزیه غالبا به هنگام جدایی زن و مرد مطرح می ‌شود که همکاری یک وکیل خوب در مشهد می تواند در جهت اثبات حقوق قانونی و عرفی زن بسیار موثر باشد.

زمان و مدت اعتبار رای طلاق در قوانین اسلامی
مطالعه بیشتر

سیاهه کردن چیست؟

از نظر عرفی به تهیه لیست و صورت حسابی از اسباب و وسایلی که زن به منزل شوهر می ‌آورد سیاهه گفته می ‌شود. این لیست بعد از تنظیم نهایی به امضای شوهر می ‌رسد که اقلام به منزل او آورده شده است و بهتر است دو مرد به عنوان شاهد از خانواده داماد این لیست را امضا کنند و بعد از آن را در اختیار خانواده عروس قرار دهند.

سیاهه در حکم سند عادی می‌ باشد که در صورت بروز اختلاف می‌ توان به آن استناد کرد. برای تدوین سند قانونی از اقلام جهیزیه بهتر است از یک وکیل در مشهد کمک بخواهید.

استرداد جهیزیه بدون سیاهه

آوردن جهیزیه از طرف زن به خانه شوهر به معنای ایجاد منفعت استفاده و نوعی اباحه تصرف برای شوهر است پس حق مالکیت زن بر این اسباب و اثاث باقی می‌ ماند و شوهر حق استعمال عرفی از آن‌ ها را دارد نه هیچ حق دیگری؛ بنابراین هرگاه زن بخواهد می ‌تواند جهیزیه خود را به خانه پدری برگرداند یا حتی به شخص دیگری انتقال دهد.

سوالی که در اینجا پیش می‌ آید این است که در صورت وقوع اختلاف بین زن و شوهر و عدم وجود سیاهه جهیزیه و ثبت نکردن این مسئله که جهیزیه تحویل شوهر شده است، دادگاه در مقام حل اختلاف چه راهی را در پیش می‌ گیرد؟

به گفته یک وکیل خانواده در مشهد دادگاه در جایی که قرائن و اوضاع و احوالی مبنی بر این موضوع وجود ندارد، در مقام حل اختلاف و رسیدگی به آن اصولا به عرف و عادت و اوضاع و احوال این مسئله رجوع می‌ کند یعنی اینکه از نظر قرائن و شواهد و عرفا جهیزیه در منزل مشترک زوجین آورده شده است و طبق ماده 35 قانون مدنی تصرف به عنوان مالکیت، دلیل مالکیت به شمار می ‌رود.

آشنایی با وکیل استرداد جهیزیه در مشهد
مطالعه بیشتر

حال در صورتی که جهیزیه بدون تنظیم سیاهه و اخذ امضا و رسید از شوهر به منزل مشترک زوجین آورده شود، در صورت بروز اختلاف نسبت به آن، زن می ‌تواند با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری و تامین دلیل و اخذ گواهی شهود مبنی بر خرید اثاث و لوازم و یا مطرح کردن مسئله استرداد جهیزیه با تقدیم دادخواست در شورای حل اختلاف در مقام استرداد برآید.

از نظر فقهی نیز هرگاه زن و شوهر در خصوص اسباب و وسائل زندگی مشترک با یکدیگر اختلاف پیدا کنند قول شخصی که برای ادعای خود شاهد می ‌آورد پذیرفته شده و در صورت عدم وجود شاهد، بنا بر نظر مشهور، اثاث زنانه برای زن و وسایل مردانه برای مرد و لوازم مشترک، بین آن دو تقسیم می ‌شود.

وکیل حجر در مشهد

وظیفه تهیه جهیزیه از نظر دین اسلام بر عهده چه کسی است؟

در روایات آمده است که پیامبر(ص) بخشی از مهریه حضرت زهرا را به ابوبکر و عمار یاسر داد تا اسباب و وسائل اولیه زندگی مشترک امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) را تهیه کنند.

در دین اسلام ریاست خانواده با شوهر است و در ازدواج دائم تکلیف نفقه زن با مرد می ‌باشد که این تکلیف از قانون شرع گرفته شده است و ریشه قراردادی ندارد؛ بنابراین زن و شوهر نمی ‌توانند برخلاف آن توافق نموده و این تکلیف را از مرد ساقط کنند؛ در نتیجه نفقه زن از جمله دیون مرد به شمار می آید.

از آنجایی که به موجب ماده 1107 قانون مدنی نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن و اثاث منزل، بنابراین مرد در زندگی زناشویی موظف و مکلف است تمام وسایل زندگی زن را از هر حیث مهیا و فراهم سازد و برای زن از این جهت هیچ گونه الزام و وظیفه ای در شرع مقدس اسلام تعیین نشده است.

معرفی قیم، بررسی ویژگی‌ های او 
مطالعه بیشتر

بر همین اساس جهیزیه که از مصادیق نفقه است از جمله حقوق شرعی و قانونی زن است، این در حالی است که در عرف جامعه مسئولیت تهیه جهیزیه بر عهده دختر و به بیانی پدر دختر است و این هزینه عموما قابل ملاحظه و سنگین است.

آیا دختر ملزم به آوردن جهیزیه به خانه شوهر است؟

امروزه جهیزیه به صورت طلبی از طرف خانواده داماد بر عهده خانواده عروس درآمده در صورتی که اصل جهیزیه برخلاف باور و ذهنیت عموم جامعه، حقی است که مرد باید عهده دار تهیه آن شود.

بنابراین اجبار قانونی و حقوقی بر آوردن جهیزیه توسط دختر به خانه شوهر وجود ندارد و جهیزیه نوعی توافق عرفی بین خانواده دختر و پسر بوده که میزان و حدود آن بر اساس ملاحظات فرهنگی، خانوادگی و عرفی هر منطقه متفاوت خواهد بود.

در واقع تهیه جهیزیه نوعی دین است بر عهده مرد که در حیطه وظایف او در قبال تهیه اسباب و تدارکات زندگی مشترک می گنجد.

بنابراین وقتی زن و مرد بدانند که تهیه جهیزیه از جانب دختر و خانواده ‌اش جهت همراهی مالی و مشارکت با مرد در تهیه اثاث منزل است نه به عنوان وظیفه، به اصلاح این پیشینه تاریخی و عرفی مسئله کمک و از بسیاری از تبعات منفی روانی و فشارهای وارد بر زن و خانواده او می‌ کاهد.

اما در حال حاضر در هنگام طلاق با کمک بهترین وکیل طلاق در مشهد زن می تواند سیاهه استرداد جهیزیه را برای دریافت جهیزیه خود به دادگاه خانواده ارائه نماید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد