استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت

فهرست مطالب

آنچه باعث شکل گیری موضوع استرداد هدایای نامزدی می‌ شود برهم خوردن وصلت است. حال اصلا این وصل چگونه شکل گرفته است؟

توافقاتی که میان مرد و زن و خانواده آن ‌ها به منظور تشکیل خانواده آن‌ ها در آینده صورت می ‌گیرد منجر به ایجاد وصلت می‌ شود که پیش از جاری شدن عقد مسئله نامزدی مطرح است که طی آن هدایایی رد و بدل می ‌شوند.

در صورتی که نامزدی به هر دلیلی برهم خورد یعنی یکی از طرفین یا هر دوی آن ‌ها از ازدواج منصرف شوند مسئله استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت پیش می ‌آید.

تشدید یا تخفیف قرار کیفری

ماده قانونی در خصوص استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت

بر اساس ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی، در صورت به هم خوردن نامزدی هر یک از طرفین این حق را دارند که هدایای اهدا شده در دوران نامزدی را از طرف مقابل مطالبه کنند. اگر این هدایا به صورت اولیه یا کلا موجود نباشند باید مبلغ آن بدون کم و کسر پرداخت شود.

توجه داشته باشید که این ماده تنها در خصوص هدایای مربوط به دوران نامزدی صدق می‌کند و در خصوص هدایای قبل و بعد از عقد مسئله عقد هبه مطرح است که مربوط به این ماده نیست.

انواع هدایای دوران نامزدی

هدایای دوران نامزدی شامل دو نوع مصرف شدنی و مصرف نشدنی هستند. از آن جهت ‌که هدایای مصرف شدنی جهت مصرف و منتفع شدن ارائه می ‌شوند در نتیجه نگه داشته نشده و مصرف می ‌شود که حتی در صورت به هم خوردن نامزدی این هدایا و یا حتی مبلغ آن‌ ها قابلیت استرداد جهیزیه ندارند مانند گل، شیرینی، میوه.

شرایط و قوانین منع اشتغال زن
مطالعه بیشتر

هدایای غیرمصرفی نیز عموما مصرف نمی‌ شوند و در صورت استفاده از بین نمی ‌روند مانند طلا. در صورت بر هم خوردن نامزدی اینگونه هدایا در صورتی که از بین بروند و مقصر طرف باشد باید مبلغ هدایا را به طرف مقابل برگرداند اما اگر در این از بین رفتن دخالت و تقصیری نداشته باشد مثل دزدیده شده طلاها، ملزم به استرداد مبلغ هدایا به طرف مقابل نیست.

استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت به دلیل فوت یکی از طرفین

در چنین شرایطی استرداد هدایا مطرح و مهم نیست و تنها آن بخش از هدایا که مصرف نشدنی بوده‌ اند و هنوز موجود هستند قابلیت مطالبه و استرداد دارند.

شرایط استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت

در خصوص استرداد هدایای نامزدی نیز شرایطی وجود دارد و صرفا برهم خوردن وصلت را نمی ‌توان به عنوان شرط اساسی آن تلقی کرد بلکه برهم خوردن وصلت منجر به این استرداد می ‌شود و از شروط آن نیست. در ادامه شرایط استرداد در خصوص این هدایا ذکر می‌ شوند.

  • منظور از وصلت تنها نامزدی است و نباید عقدی صورت گرفته باشد؛ تنها در این صورت است که هدایا قابل استرداد و مطالبه هستند.
  • انگیزه اهدای این هدایا باید جلب نظر طرف مقابل جهت ازدواج باشد و هیچ یک از طرفین انگیزه و هدف دیگری از این کار نداشته باشند.
  • در خصوص استرداد هدایای مصرف شدنی و مصرف نشدنی همانطور که ذکر شد هدایایی که موجود نیستند الزامی جهت پرداخت مبلغ آن ‌ها وجود ندارد اما هدایای مصرف نشدنی بایستی پس داده شوند.
  • قیمت هدایای مصرف نشدنی که تلف شده یا از بین رفته باشند در صورتی برعهده طرف مقابل است که او در این تلف شدن دخیل باشد یعنی مقصر اصلی او باشد.
  • اگر به هم خوردن وصلت ناشی از فوت طرفین نباشد؛ در این صورت امکان استرداد هدایا وجود دارد‌.
وکیل طلاق توافقی در شیراز
مطالعه بیشتر

مرجع صالح و مدارک مورد نیاز جهت رسیدگی به درخواست مبنی بر استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت

مرجع صالح مذکور، شورای حل اختلاف بخش دعاوی خانوادگی و یا دادگاه خانواده محل اقامت طرفی است که درخواست علیه او تنظیم شده است.

مدارک مورد نیاز در این خصوص عبارت است از ارائه دلیل و مدرک مبنی بر خریداری هدایا توسط خواهان و ارائه آن به خوانده، از جمله این مدارک می ‌توان به شهادت شهود اشاره کرد.

لازم به ذکر است که طرح این دعوا نیز مشابه دعاوی دیگر بایستی از طریق ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا صورت گیرد که ارسال دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضایی است.

آنچه در کلیه روند این پرونده می ‌تواند مثمر ثمر واقع شود و حق و حقوق طرفین را بدون بی عدالتی به آنان منتقل کند، مشورت با یک وکیل زبردست و باتجربه است که از کلیه شرایط و مفاد قانونی در خصوص استرداد هدایای نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت به صورت تخصصی و بدون کم و کاست آگاه باشد.

اگر بی اطلاعی و سهل انگاری در این زمینه صورت گیرد ممکن است روند دادخواست مطابق میل خواهان پیش روی نداشته باشد، در نتیجه لزوم استفاده از مشورت و راهنمایی ‌های وکلای متخصص به دلیل تحقق حق و حقوق خود شخص ضروری تلقی می ‌شود و از ارکان اساسی رسیدگی به کلیه پرونده‌ ها می ‌توان به اخذ وکیل متخصص  و مطلع در هر زمینه که از تجربیات کافی نیز برخوردار باشد اشاره کرد.

آشنایی با هزینه‌های مربوط به وکالت طلاق در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل خانواده در مشهد

لازم به ذکر است اگر خواهان مطالبه هدایای خود در صورت برهم خوردن وصلت ‌تان هستید نمی ‌توانید ناآگاهانه خواهان یا متحمل دریافت یا پرداخت کلیه هزینه ‌ها و هدایا شوید. بلکه همانطور که ذکر کردیم در خصوص استرداد این هدایا شرایط خاصی مطرح است که الزام مشورت با وکیل را می ‌طلبد. تیم یسنا وکیل در زمینه دعاوی خانوادگی نظیر استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت نیز فعالیت دارد و بهترین وکیل در مشهد را در این زمینه به شما معرفی خواهد کرد.

دسترسی به وکیل خوب در مشهد از طریق تیم ما به راحتی امکان پذیر است تنها کافی است موضوع درخواستتان را با ما در میان بگذارید تا متخصص حقوقی در این زمینه در اختیارتان قرار گیرد.

نتیجه گیری

استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت همانطور که از نام آن مشخص است مربوط به دوران نامزدی است و اگر در این بین عقد و نکاحی صورت گیرد کل ماجرا و شرایط آن متفاوت خواهد بود.

آنچه به این ماجرا ماهیت و شرط استرداد و مطالبه می ‌بخشد عبارت است از:

  • عدم جاری شدن نکاح
  • موجود بودن هدایا
  • در صورت در دسترس نبودن هدایا؛ مقصر بودن فرد در مفقود شدن یا از بین رفتن هدایا ثابت شود.
  • دلیل این استرداد نباید ناشی از فوت طرفین باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد