آشنایی با اصطلاحات حقوقی پرکاربرد

وکیل درخواست اجرای رای

فهرست مطالب

آیا با اصطلاحات حقوقی پرکاربرد در قوانین مجازات اسلامی آشنا هستید ؟ آیا معنا و مفهوم آن‎ها را می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با برخی از اصطلاحات حقوقی پرکاربرد و همچنین مفاهیم و معانی آن نیز آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اصطلاحات حقوقی پرکاربرد

اصطلاحات حقوقی در حال حاضر، علاوه بر حقوق‌دانان، برای عموم مردم نیز بسیار مورد استفاده قرار می‎گیرد. از همین رو نداشتن آگاهی کافی از اصطلاحات حقوقی و آشنا نبودن با معنا و مفهوم این اصطلاحات، علی‌الخصوص در مواقعی که در مسائل و چالش‌های حقوقی و دادگاه‌ها مطرح شود، موجب هراس و اضطراب در افراد نیز می‎شود.

وکیل اختلاس در مشهد

اصطلاحات حقوقی در قانون از تنوع بسیاری برخوردار می‌باشد. افرادی که در رشته و زمینه حقوق فعالیت می‌کنند (اعم از وکیل حقوقی در مشهد) با همه این اصطلاحات حقوقی پرکاربرد نیز آشنایی و تسلط کافی دارند، که البته عموم افراد نیز با مطالعه کتاب‎های حقوقی و قانون مدنی کشور، خواهند توانست با اصطلاحات حقوقی در قانون به یک آشنایی نسبی دست یابند.

اگر شما حداقل یک بار هم درگیر مسائل حقوقی و دادگاه و دادسرا شده باشید، قطعا با تعدادی از کلمات و اصطلاحات خاص و گیج کننده روبرو شده‎اید که شاید در گفتگوهای روزمره خود از آن‎ها استفاده نکرده و یا آن‎ها را نشنیده باشید.

بنابراین در ادامه این مطلب در مورد برخی از اصطلاحات حقوقی پرکاربرد در قانون صحبت خواهیم کرد.

اصطلاح متهم در قانون

متهم به کسی اتلاق می‎شود که جرمی به او نسبت داده شده است و هنوز صحت انجام جرم توسط فرد مذکور به اثبات نرسیده باشد. افراد متهم ممکن است در برخی موارد تا زمانی که نتیجه تحقیقات آشکار شود مورد بازداشت قرار گرفته شوند و در حبس به سر ببرند. متهم تحت عنوان کننده و فاعل کاری شناخته شده که آن کار جرم محسوب شود.

وکیل تفکیک ملک مشاع
مطالعه بیشتر

اصطلاح مجرم در قانون

مجرم یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی پرکاربرد حقوقی در قانون معرفی شده است. تفاوت آشکار اصطلاح مجرم با اصطلاح متهم این است که جرم انجام شده توسط فرد متهم در دادگاه علنی شده و به اثبات رسیده باشد. برای مجرم و افرادی که مرتکب جرمی شده‎اند، طبق قوانین و نظر قضات مجازاتی تعیین خواهد شد.

اصطلاح کیفر خواست در قانون

از رایج‎ترین اصطلاحات حقوقی در قانون مدنی می‌توان از اصطلاح کیفر خواست نیز نام برد. کیفر خواست به معنی صدور حکم برای اعمال مجازات می‎باشد، که از سوی دادستان به شکل نامه و تقاضای کتبی نوشته خواهد شد.

در ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد تمام شرایط و اصول درخواست کیفری توضیحاتی آمده است که شما می‎توانید برای کسب اطلاعات جامع‎تر به ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری مراجعه نمایید. در ماده ۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری در ارتباط با کیفر خواست شفاهی نیز نام برده شده است که ماهیت آن سرعت بخشیدن به رسیدگی دادگاه خواهد بود.

اصطلاح حد در قانون

در مورد اصطلاح حد تفاسیر بسیاری وجود دارد. لازم به ذکر است که نوع مجازات جرایم مستوجب حد در هیچ کتاب قانونی نوشته نشده است و در شرع اسلام و دستورات دینی تنها راه را توبه و طلب بخشش خداوند بیان شده است. مجازات حد بر دو نوع ثابت و غیر قابل تغییر تعریف شده است. برای جرایمی که شامل حد می‎شوند مجازات‌های مشخصی تعیین شده است که این امر بر خلاف تعزیر خواهد بود. توجه داشته باشید که مجازات‎های تعزیر با توجه به زمان و مکان و نوع گناه متفاوت خواهد بود.

دعوای الزام موجر به تعمیرات بنیادی و اساسی ملک
مطالعه بیشتر

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

اصطلاح تفریط در قانون

یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی پرکاربرد در قانون که معمولا در کتاب‎ها و رسانه‎ها ممکن است زیاد آن را شنیده باشید، همین اصطلاح تفریط نیز می‎باشد.

تفریط یکی از اصطلاحات حقوقی در قانون می‎باشد که به معنی کوتاهی در انجام کاری و امری می‎باشد. در تفریط شخص یا اشخاصی در انجام تعهدات قانونی و یا عرفی خود دچار کاستی‎ها و سستی‎هایی خواهند شد که به دنبال آن خسارت و یا آسیبی به افراد دیگر نیز وارد خواهند نمود، که بر اساس این خسارت وارد شده می‎بایست به مجازات رسیده و ترک عمل نماید.

اصطلاح تعدی در قانون

از مهم‌‎ترین اصطلاحات حقوقی در قانون اصطلاح تعدی نیز می‎باشد که معنی و مفهوم آن با اصطلاح تفریط کاملا منضاد است. به عبارتی دیگر تعدی به معنی تجاوز کردن از حد مشخص شده در اموال و حق دیگری نیز می‎باشد. همچنین معنی دیگر تعدی همان عبور کردن از خطوط مشخص و قرمز افراد دیگر که هم در عرف جامعه وجه خوبی را نداشته و هم از نظر قانون جرم و گناه در نظر گرفته شده است.

اصطلاح حجر در قانون

اصطلاح حجر زمانی می‎باشد که افرادی به دلیل فاقد بودن و نداشتن بعضی صلاحیت‌ها، حق معینی در قبال برخی از اعمال را ندارند. به شخصی که دارای حجر بوده محجور نیز می‎گویند.

به عنوان مثال محجور به افراد زیر سن قانونی که به آن در اصطلاحات حقوقی صغر نیز گفته می‌شوند، می‌گویند.

حق ملاقات با وکیل
مطالعه بیشتر

حجر تقسیم بندی‎های مختلفی را در بر دارد، که عبارتند از:

  • حجر عام و حجر خاص
  • حجر حمایتی و حجر سوء ظن
  • حجر قانونی و حجر قضایی
  • حجر مبتنی بر فقدان اراده و حجر نقص اراده
  • حجر در امور مالی و حجر غیر مالی

اصطلاح تسبیب در قانون

تسبیب یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی پرکاربرد در قانون بوده که در بین وکلا و حتی عموم افراد بسیار مورد استفاده و کاربرد قرار می‎گیرد. معنی و تعریف تسبیب بر اساس ماده ۳۳۱ قانون مدنی به این صورت است که: «هر کسی سبب طرف مالی شود و خسارت مالی و یا جانی را به وجود بیاورد بایستی مثل و قیمت آن را جبران نماید.»

در تسبیب طرف به مال طرف مقابل به صورت عمدی خسارت وارد نخواهد کرد، بلکه در صورت رعایت نکردن پاره‎ای از قوانین این خسارت به وجود خواهد آمد که در این صورت طرف مقصر باید خسارت را به کمک ماموران قضایی برآورد کرده و اقدام به جبران تمام آن خسارات نماید.

اصطلاح تعلیق مجازات در قانون

محکوم به مجازات، بنا بر شرایطی خاص خواهد توانست که از امتیازات این حق حقوقی استفاده کرده و مجازات تعیین شده در حکم در مورد او به اجرا در نیاید. در صورتی که در مدت ایام تعلیق که معمولا بین 2 سال تا 5 سال است، مرتکب هرگونه جرمی شود علاوه بر مجازات جرمی که در حال حاضر مرتکب شده، مجازات جرم قبلی که به تعلیف درآمده بود نیز در مورد او اجرا خواهد شد.(جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص به ماده 25 قانون مجازات اسلامی رجوع شود.)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد