اصول ضمانت کردن قانونی

وکیل معامله فضولی در مشهد

فهرست مطالب

در سال های اخیر با توجه به افزایش هزینه ها و نیاز مردم به وام، وام گرفتن از بانک ها و موسسات افزایش پیدا کرده است. همان طور که می دانید برای گرفتن وام نیاز به ضامن است و بدون وجود ضامن معتبر بانک وامی به شما نخواهد داد. افراد اغلب با هدف کمک کردن به هم نوع و باز کردن گره از کار ضامن شخص می شوند و متاسفانه در برخی از موارد مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود.

اغلب این مشکلات مربوط به مواردی است که فردی که وام را دریافت کرده است قسط های وام را در زمان مقرر پرداخت نمی کند یا اینکه هیچ اطلاعی از او در دسترس نیست. به همین دلیل است که پیش از اقدام برای ضامن شدن باید اصول ضمانت کردن قانونی را بدانید، وکیل حقوقی در مشهد با توجه به توانایی و مهارتی که دارد می تواند در شناخت اصول ضمانت کردن قانونی و مواردی که فرد دریافت کننده وام قسط ها را پرداخت نکرده و شما دچار مشکل شده اید به شما کمک کند.

شروط ضامن

با توجه به قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران فردی که ضامن می شود باید دارای شرایط مشخصی باشد. بر خلاف تصور عمومی وضعیت مناسب مالی فرد از شروط ضامن شدن نیست و هر فردی با هر وسع مالی می تواند ضامن باشد. به عبارت دیگر مفلس بودن و نداری ضامن، عقد ضمان را باطل نمی کند. بانک پیش از اقدام به دادن وام شرایط ضامن را بررسی می کند و اگر فرد ضامن بدهی بانکی داشته باشد نمی تواند ضامن شما باشد.

آشنایی با وکیل آقا در مشهد
مطالعه بیشتر

یکی دیگر از مواردی که در ارتباط با اصول ضمانت کردن قانونی باید مد نظر داشته باشید این است که پیش از اقدام برای ضامن شدن میزان وام دریافتی و تمامی شرایط وام و بدهی و نحوه ی پرداخت آن را بدانید و بررسی کنید. درست است که از نظر قانونی نیازی به این کار نیست، اما از جنبه ی حقوقی شما پس از اینکه ضامن فردی شدید نمی توانید ادعا کنید که از میزان مبلغ وام گرفته شده و نحوه ی پرداخت وام آگاهی نداشته باشید. نداشتن آگاهی شما سبب باطل شدن عقد ضمان نمی شود.

پس حتما پیش از ضامن شدن مقدار وام و شرایط آن را بدانید چرا که بعد از قبول ضامن شدن نمی توانید به استناد به جهل و ندانستن شرایط وام، روی صحت ضمان دست بگذارید. متاسفانه افراد زیادی به دلیل دوستی و یا آشنایی و نسبت فامیلی ضامن فردی می شوند بدون اینکه شرایط پرداخت وام و میزان مبلغ دریافت شده را بدانند.

 فوت ضامن

یکی دیگر از نکاتی که در ارتباط با اصول ضمانت کردن قانونی برای افراد ایجاد می شود فوت ضامن است. متاسفانه در برخی از موارد ضامن پیش از پایان اقساط فوت می کند در صورت فوت ضامن بدهی از روی ترکه او برداشته می شود. به عنوان نمونه اگر فردی ضامن 100 میلیون تومان شده باشد و فوت کند و ترکه او در کل 200 میلیون تومان باشد این فرد به غیر از بانک که به او بدهی دارد می تواند بدهی اش را از ترکه بردارد

شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی
مطالعه بیشتر

فرد به هر میزان هم که وراث داشته باشد باید در ابتدا کسانی که طلب آن ها وثیقه دارد برای طلب خود اقدام کنند و از نظر قانونی این افراد مقدم تر هستند تا وراث. در صورت بروز مشکل در پرداخت اقساط و یا برداشت پول پس از فوت ضامن وکیل خوب در مشهد می تواند در ارائه ی دادخواست و تشکیل مراحل قانونی کار به شما کمک کند.

اگر بانک برای ضمانت از فرد وثیقه ای مانند سند خانه دریافت کند و فرد فوت کند، هر چند که خانه اش جزو ترکه است اما به وراث نمی رسد و در این صورت بانک صاحب خانه است. براساس قانون مدنی صاحب وثيقه عيني بر همه و حتي بر وراث هم مقدم است. اما در صورتی که بانک ضمانت یک نفر را قبول کرده باشد و به این دلیل که ضمانت وثیقه شخصی است و عینی نیست نمی تواند همه ترکه ضامن فوت شده را بردارد.

در این صورت براساس قانون طلبکار یا بانک در صفی به اسم غرما قرار داده می شوند، بر این اساس افراد طلبکار با توجه به میزان طلبی که دارند از روی ترکه بر می دارند.

چرا که احتمال دارد همان طور که بانک از فرد بدهکار است افراد دیگر نیز از او طلب داشته باشند. در صورتی که ترکه کافی باشد مشکل حل می شود اما اگر ترکه کافی نباشد با توجه به قانون وراث ناچار نیستند که مبلغ را از جیب پرداخت کنند و در اصطلاح قانونی به آن ” المفلس في امان الله ” می گویند. اگر پس از اینکه طلب کارها بدهی شان را دریافت کردند مبلغی از ترکه باقی نماند قهرا به وراث منتقل می شود. فوت ضامن هیچ تاثیری بر روی پرداخت بدهی وی ندارد. فوت بدهکار هم تاثیری ندارد چرا که طلبکار در ابتدا به بدهکار و سپس به ضامن مراجعه می کند.

وکیل بین‌المللی در مشهد کیست؟ معرفی وظایف
مطالعه بیشتر

نتیجه گیری

اصول ضمانت کردن قانونی با باور ذهنی که اغلب افراد در ارتباط با ضامن شدن دارند تفاوت هایی دارد، در زمان ضامن شدن احساسات را کنار بگذارید و سعی کنید با بدبینی تمام به ماجرا نگاه کنید و ببینید آیا باز هم ضامن می شوید یا نه. بررسی کنید که اگر فرد نتوانست اقساط را پرداخت کند آیا توان دسترسی به او را دارید؟ آیا می توانید از جیب اقساط را پرداخت کنید؟ تا جايي که مي‌توانيد بابت ضمان، وثيقه عيني ندهيد، هرگز خانه ای با زحمت خریداری کرده اید را در گرو بانک قرار ندهید چرا که ممکن است مالتان را از دست بدهید.

حتما شرایط پرداخت وام را به خوبی بررسی کنید و هرگز بدون شناخت شرایط، ضامن هیچ فردی نشوید. بهتر است از طلبکار در ازای ضامن شدن ضمانتی مثل سفته و یا چک دریافت کنید تا اگر زمانی بدهی را به بانک پرداخت نکرد و شما ناچار به پرداخت بودید بتوانید مبلغ را از او پس بگیرید. وکیل در مشهد می تواند در شرایط مختلف و بروز مشکل در هر بخش از فرایند ضامن شدن به شما کمک کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد