اعاده حیثیت چیست و شرایط آن کدام است؟

اعاده حیثیت و شرایط آن

فهرست مطالب

آیا تاکنون در مورد اعاده حیثیت چیزی شنیده اید؟ شما میدانید که چگونه میتوان از طریق مراجع قانونی برای اعاده حیثیت اقدام کرد؟ در پاسخ به این سواالات باید گفت که اعاده حیثیت جز اساسی ترین مسائل حقوقی میباشد که باید به آن توجه کرد. معمولا بهترین فردی که ب شرایط و قوانین اعاده حیثیت آشنایی دارد، یک وکیل حقوقی حرفه ای و متخصص است.

اگر شما جز آن دسته از کسانی هستید که به دنبال یک وکیل خوب در مشهد هستید، به شما توصیه میکنیم که از تیم یسنا کمک بخواهید. تیم یسنا به شما کمک میکند تا به راحتی وکالت پرونده خود را به یک وکیل در مشهد بسپارید که بر قوانین مربوط به اعاده دادرسی کاملا تسلط دارد و دارای تجربه ی بسیار زیادی در حل و فصل چنین پرونده هایی میباشد.

مسئله ی اعاده حیثیت در کشور ما تا حدی اهمیت دارد که قانون‌گذار کشور ما اصل 171 قانون اساسی را به طور کامل به آن اختصاص داده است. بر اساس این اصل قانونی، هر گاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی گردد، در صورت تقصیر، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود، و در هر حال از متهم اعاده حیثیت می‌گردد.

ارکان جرم افترا و هتک حیثیت

شرایط اعاده حیثیت بر اساس قانون

قبل از اینکه افراد بخواهند برای اعاده حیثیت اقدام نمایند، باید به این موضوع توجه داشته باشند که اعاده حیثیت نیز همچون بسیاری دیگر از موارد قانونی دارای شرایط خاصی میباشد که در صورت فقدان این شرایط، نمی توان برای اعاده حیثیت اقدام کرد. این موارد با استناد به قانون مدنی و آیین دادرسی کشور ما به طور کلی به موارد زیر تقسیم می شوند:

 1. انتساب جرمی به شخص دیگر و اتهام ناروا
 2. مشخص بودن شخصی که به او اتهام وارد شده
 3. عدم موفقیت در اثبات اتهام
 4. ورود اتهام و آسیب به آبروی شخص دیگر از طریق:
 •  * نوشتن اوراق خطی یا چاپی
 • * انتشار این اوراق
 • * سخنرانی و طرح ادعا در مجامع عمومی
 • * درج در روزنامه و جراید

وکیل خوب در مشهد
ارکان جرم افترا و هتک حیثیت

جرم افترا و هتک حیثیت دارای ارکان مختلفی می باشد که به طور خلاصه به انها اشاره می کنیم:

 1. ورود ضرر مادی یا معنوی به فرد خاص
 2. ضرر و زیان ناشی از تفسیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص
 3. ورود ضرر مادی یا معنوی به فرد خاص
 4. ضرر و زیان ناشی از تفسیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص

در حالت کلی، کسی‏ که به حیثیت و اعتبارات شخصی یا خانوادگی او لطمه وارد شود، می‏تواند از کسی ‏که لطمه وارد آورده است، جبران زیان مادی و معنوی خود را بخواهد. هرگاه اهمیت زیان و نوع تقصیر ایجاب نماید دادگاه میتواند در صورت اثبات تقصیر علاوه بر صدور حکم به خسارت مالی حکم به رفع زیان از طریق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن نماید.

 بر اساس ماده 58 قانون مجازات اسلامی،  هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی گردد در مورد ضرر مادی در صورت تقصیر، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت، خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود و در موارد ضرر معنوی چنانچه تقصیر یا اشتباه قاضی موجب هتک حیثیت از کسی گردد باید نسبت به اعاده حیثیت او اقدام شود.

نکاتی که شاکی باید به آنها توجه کند:

شاکی باید در نظر داشته باشد که قبل از اعاده ی حیثیت، تمامی رفتارهای زیر در فرد مرتکب محرز شده باشد:

 1. باید به او یک اتهام ناروا یا افترا وارد شده باشد. از نظر قانون، جمله توهین‌آمیز و اتهام ناروا، کلام و عبارتی است که موجب بدنامی و هتک حیثیت فرد شود. علاوه بر این ممکن است جمله‌ای بوده باشد که نشان‌دهنده تحقیر، اهانت و یا استهزا بوده باشد.
 2. جمله گفته شده باید موجب هتک آبرو شده باشد.

مجازات هتک حیثیت

وقتی که در مورد اعاده حیثیت صحبت میکنیم، مسلما مجازات قانونی کسانی که هتک حیثیت میکنند را نیز باید بیان کنیم و به بررسیان بپردازیم. مجازات این عمل ناپسند بر اساس قانون به موارد زیر تقسیم می شود:

شرایط اعاده حیثیت بر اساس قانون

 

 • کسی که به حیثیت و اعتبارات شخصی یا خانوادگی او لطمه وارد شود می‌تواند از کسی که لطمه وارد آورده‌است جبران زیان مادی معنوی خود را بخواهد هر گاه اهمیت زیان و نوع تقصیر ایجاب نماید دادگاه می‌تواند در صورت اثبات تقصیر علاوه بر صدور حکم به خسارت مالی حکم به رفع زیان از طریق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن نماید.
 • محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی به شرح زیر، محکوم علیه را از حقوق اجتماعی محروم می‌کند و پس از انقضای مدت تعیین شده و اجرای حکم رفع اثر می‌گردد:
 1. محکومان به قطع عضو در جرایم مشمول حد، پنج سال پس از اجرای حکم.
 2. محکومان به شلاق در جرایم مشمول حد، یک سال پس از اجرای حکم.
 3. محکومان به حبس تعزیری بیش از سه سال، دو سال پس از اجرای حکم.
 • هر کسی به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضا یا بدون آن اکاذیبی را اظهار نماید یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل قول به شخص حقیقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد، اعم از این که از طریق مزبور به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه، علاوه بر اعادهٔ حیثیت در صورت امکان، باید به حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود.

 

آشنایی با وکیل رجوع از هبه
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد