شرایط اعتراض با قرار منع تعقیب

اعتراض به منع تعقیب

فهرست مطالب

آیا نحوه اعتراض به قرار منع تعقیب در دادسرا را می‌دانید؟ آیا می‌دانید قرار منع تعقیب در کجا صادر شده و مراحل آن را می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی تمامی موارد در این زمینه خواهیم پرداخت.

اعتراض به قرار منع تعقیب

زمانی که از جانب بازپرس و یا دادیار پرونده قرار منع تعقیب صادر می‌شود، این امکان برای شاکی پرونده فراهم می‌آید که به این امر اعتراض کند، که به این عمل نیز اعتراض به قرار منع تعقیب می‌گویند.  این اعتراض می‌بایست در دادگاه صالح به رسیدگی جرم صورت پذیرد. به عنوان مثال در صورتی که فردی به افترا متهم شود و بازپرس برای وی اقدام به صدور قرار منع تعقیب  کند، فرد شاکی می‌تواند نسبت به این قرار در دادگاه کیفری اعتراض کند.

اعتراض به منع تعقیب

تصمیم دادگاه جهت رسیدگی به اعتراض شاكی نسبت به قرار منع تعقیب دادسرا، صرفا تحت شرایطی قابل قبول و توجیح بوده که در غیر این صورت این عمل غیر قانونی محسوب می‌شود.

این شرایط عبارتند از:

 • تایید قرار

در صورتی که قرار منع تعقیب، با توجه به محتویات پرونده وتحقیقات انجام شده، به طور صحیح و منطبق با موازین قانونی به صدور رسیده باشد، دادگاه با رد اعتراض شاكی، قرار صادر شده را به تایید می‎رساند.

در این شرایط، بعد از ابلاغ مفاد قرار به طرفین، پرونده به دادسرا اعاده فرستاده شده و در آن‎جا نیز بایگانی خواهد شد. قرار رد اعتراض شاكی و تایید منع تعقیب دادسرا، قطعی و غیرقابل اعتراض خواهد بود.

 • نقض قرار

اگر با توجه به نظر دادگاه، قرار منع تعقیب، با توجه به محتویات پرونده و اسناد و مدارك و دلایل ارائه شده از سوی شاكی، صحیح نبوده و منطبق با موازین قانونی نباشد، با وارد تشخیص دادن اعتراض شاكی، قرار منع تعقیب نقض و قرار جلب به محاكمه صادر خواهد شد و پرونده جهت اجرای قرار به دادسرا اعاده خواهد شد.

در این صورت، دادسرا موظف است، متناسب با وضعیت پرونده و میزان اقدامات و تحقیقاتی که قبلا انجام گرفته است، اقدامات و تحقیقات لازم را با هدف تكمیل فرآیندهای مرحله تحقیقات مقدماتی به انجام برساند.با نظر به گفته وکیل کیفری در مشهد، در صورتی که متهم، احضار شده و بازجویی و تفهیم اتهام نشده باشد، احضار و بازجویی خواهد شد و طبق نظر دادگاه، امر تفهیم اتهام به وی صورت خواهد‌‎‌پذیرفت.بعد از این امر، قرار تامین متناسب صدور خواهد شد و در نهایت، آخرین دفاع متهم دریافت و قرار مجرمیت و كیفرخواست با توجه به نظر دادگاه، صادر و پرونده به دادگاه ارسال می‌گردد.

اعتراض به منع تعقیب

 • نقص تحقیقات

در صورتی که دادگاه در مقام رسیدگی به اعتراض شاكی نسبت به قرار منع تعقیب دادسرا به این امر دست یابد كه تحقیقات انجام شده از سوی دادسرا ناقص بوده و این نقایص به شکلی بوده است كه در تصمیم نهایی دادگاه تاثیر گذار است، بدون اینكه نفیاً یا اثباتاً راجع به صحت و سقم قرار معترض عنه اظهار نظری کند، قرار رفع نقص صادر شده و دستور خواهد داد که پرونده جهت رفع نقص یا نقایص مورد نظر به دادسرا ارائه شود.

صدور قرار رفع نقص یا تكمیل تحقیقات، به این معنی است كه دادگاه با وضعیت موجود پرونده و فرض اینكه تحقیقات به طور كامل انجام نگرفته است، نمی‌تواند در ماهیت امر تصمیمی اتخاذ کرده و نظریه‌ای صادر کند بنا به این امر که آیا قرار منع تعقیب صحیح است یا خیر؟

مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب

قرار منع تعقیب صادره شده توسط دادسرا ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ، و همچنین قرار منع تعقیب صادره از دادگاه طی مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه صالحه خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است حتما با یک وکیل خوب در مشهد در حوزه کیفری مشاوره کنید.

نکات مربوط به اعتراض به قرار منع تعقیب

 • اسامی شاکی و مشتکی عنه با ذکر مشخصات کامل و آدرس کامل به همان صورتی که در شکوائیه آمده است، باید در لایحه اعتراض به قرار منع تعقیب ذکر شود.
 • بر اساس تبصره ماده 270 قانون آیین دادرسی کیفری، مهلت اعتراض ده روز برای اشخاص مقیم ایران و یک ماه برای افراد مقیم خارج از کشور خواهد بود.
 • مرجع رسیدگی به اعتراض نسبت به قرار منع تعقیب دادگاه عمومی محل وقوع جرم می‌باشد.

اعتراض به منع تعقیب

 چنانچه جرمی در صلاحیت دادگاه انقلاب باشد از دادسرای عمومی و انقلاب، به دادگاه انقلاب ارسال خواهد شد.

 • قرار منع تعقیب به تقاضای شاکی طبق ماده 270 قابل اعتراض خواهد بود.
 • باید کلیه مدارک و مستندات که در مرحله دادسرا در پرونده بوده مجدد پیوست لایحه اعتراضی می‌شود تا توسط دادگاه برای مطالعه لایحه نیازی به مرور مجدد پرونده نبوده و تمامی مستندات با ذکر شماره در پایان هر بند لایحه قید شده و به لایحه پیوست شود.
 • مواردی که بازپرس (دادیار تحقیق) در مقام رسیدگی به آن توجه نداشته است، می‌بایست پررنگ و برجسته شود و یا اگر اقداماتی که در مقام تحقیق باید به انجام برسد، صورت نگرفته باشد، مانند تحقیقات محلی، معاینه محل، تامین دلیل در صورت لزوم ارجاع به کارشناسی و ….. یا استعلامات مورد نیاز از مراجع مربوطه، احضار متهم به عنوان مطلع و اخذ اظهارات نامبرده در خصوص احراز سوء نیت یا عدم سوءنیت متهم (عنصر روانی)، باید انجام پذیرد.
 • تذکر به دادگاه در خصوص وجود سابقه یا فقدان سابقه کیفری متهم، و اینکه آیا در حال حاضر در زندان به سر می‌برد یا خیر (تعدد و یا تکرار جرم متهم به دادگاه تذکر داده شود).
 • در مورد همان موضوع شکایت (عنوان مجرمانه) شکات دیگری یا پرونده مطروح دارد یا خیر؟ که درصورت اثبات این موضوع، باید در لایحه قید شود، که به همان شعبه جهت رسیدگی توامان ارسال شود.
 • چنانچه قرار تامین کیفری در مورد متهم صادر شده باشد، باید لزوما توجه دادگاه را به این موضوع جلب کرد.
 • در صورتی‌که شکایت از معاونین و شرکا جرم باشد، باید این موضوع را به دادگاه تذکر داد. و باید به دادگاهی ارسال شود که به اتهام متهم اصلی رسیدگی می‌کند.
 • قبل از ورود به ماهیت اعتراض، این امر قید شود که قرار صادره در چه تاریخی ابلاغ شده و معترض در چه تاریخی با رعایت مواعد قانونی مندرج در تبصره ماده 270 قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به قرار اعتراض می‌کند.
پرداخت دیه از بیت‌المال؛ شرایط و قوانین
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد