اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری

تشدید یا تخفیف قرار کیفری

فهرست مطالب

ابتدا باید عنوان کنیم که ماده ‌های حقوقی عنوان کننده شرایط و نحوه اعمال قوانین هستند که برخی از آن ‌ها به دلیل اینکه نام و عنوان خاصی به آن ‌ها اطلاق نشده با شماره از آن ‌ها یاد می ‌شود، مثل اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری که مربوط به شرایط تخفیف مجازات برای اشخاصی است که با حکم قطعی دادگاه به عنوان محکوم شناخته شده‌ و سپس موفق به اخذ رضایت از شاکی شده ‌اند.

لازم به ذکر است که پرونده ‌هایی که مشمول این ماده می ‌شوند بایستی دارای شرایط و نکات حقوقی خاصی باشند از جمله این که پرونده جنبه مالی داشته باشد. اما به کارگیری این ماده در رابطه با جرایمی مثل جعل اسناد دولتی یا کلاهبرداری در صورت رضایت شاکی نیز منجر به کاهش چشمگیر مجازات نخواهد شد؛ زیرا در چنین پرونده‌ هایی قاضی با جدیت و سختگیری بیشتری نسبت به تخفیف مجازات عمل می ‌کند.

جهت آگاهی از روند به جریان انداختن اعمال ماده فوق و بهره مندی از تخفیف در اجرای مجازات می ‌توانید اولویت خود را بهره مندی از مشورت‌ وکیل خوب در مشهد لحاظ کنید که به راحتی هرچه تمام‌ تر از طریق تیم یسنا وکیل امکان پذیر خواهد بود.

دادگاه حقوقی و کیفری

ارائه تعریف کامل و جامع در خصوص ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری

اگر در جرایم غیرقابل گذشت، شاکی یا مدعی خصوصی پس از صدور حکم قطعی از شکایت خود  چشم پوشی کند و اعلام رضایت نماید  فرد محکوم می ‌تواند درخواست تجدیدنظر در میزان حکم را از دادگاه صادرکننده حکم قطعی درخواست کند، قاضی می ‌تواند در صورت اقتضاء و با حد و حدود قانونی و در حضور دادستان و نماینده او و در وقت فوق العاده تخفیف را اجرا کند یا اینکه مجازات محکوم را به گونه‌ ای تغییر دهد که مناسب حال وی باشد.

دفاع مشروع چه شرایطی دارد؟ آیا مقاومت در برابر پلیس دفاع مشروع است؟
مطالعه بیشتر

شرایط اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم استعمال و به کارگیری این ماده در پرونده ‌ها ملزم به وجود و رعایت نکات و شرایط خاص و ویژه‌ ای است، به همین دلیل نمی ‌توانید در خصوص هرگونه پرونده‌ ای چشم امید به کاهش مجازات بعد از رضایت شاکی داشته باشید؛ زیرا برخی از جرایم علاوه بر شاکی خصوصی مرتبط با دولت و دستگاه‌ های دولتی نیز هستند و همچنین تنها جنبه مادی ندارند در نتیجه با رضایت شاکی، این پرونده ‌ها مشابه پرونده ‌های مالی به راحتی قابل حل نیستند یعنی مجازات محکوم به راحتی شامل تخفیف نمی ‌شود و سخت گیری بیشتری برای عفو و بخشودگی این مجرمان صورت می‌ گیرد. در ادامه شرایط اعمال ماده ۴۸۳ قانون کیفری دادرسی را عنوان می‌ کنیم:

  • جرم مربوطه بایستی غیرقابل گذشت باشد؛ یعنی تنها پای شاکی خصوصی در میان نیست بلکه جرم برای جامعه و دولت نیز مضر بوده است.
  • حکم محکوم قطعیت یافته باشد و قابل اعتراض نباشد.
  • مرجع صالح برای رسیدگی به این درخواست، دادگاهی است که رای نهایی را صادر کرده باشد؛ یعنی اگر حکم طی دادگاه بدوی یا همان اولیه صادر شده باشد، رسیدگی به درخواست در خصوص اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری نیز بایستی در همان دادگاه صورت گیرد ولی اگر حکم قطعی در نتیجه اعتراض به حکم اولیه صادر شده باشد مرجع رسیدگی دادگاه تجدید نظر خواهد بود.
  • مطرح نمودن درخواست اعمال ماده فوق تنها از جانب محکوم و از طریق وکیل قانونی وی امکان پذیر است و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر شامل شاکی یا مدعی العموم در این خصوص هیچگونه حق و حقوقی ندارند.
آشنایی با تفاوت‌های شهادت شرعی و قانونی
مطالعه بیشتر

در رابطه با این مورد شخص محکوم باید اقدام به در اختیار داشتن یک وکیل مجرب نماید که تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را در اختیارتان قرار خواهد داد.

  • در صورت تعدد شاکیان، اخذ رضایت از کلیه شکات ضروری است در غیر این صورت اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص تخفیف در مجازات محکوم میسر نخواهد.

لازم به ذکر است اگر محکوم علاوه بر  شاکی خصوصی شاکی دولتی نیز داشته باشد؛ یعنی اگر جعل اسناد بانکی انجام داده باشد دارای دو شاکی است یکی شخص مالباخته و بزه دیده و دیگری بانک مورد نظر که محکوم اسناد مربوط به آن را جعل نموده است.

در شرایط فوق به منظور اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری، اخذ رضایت از هر دو شاکی(اعلام رضایت به صورت مکتوب) الزامی است.

میزان تخفیف مجازات در اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری

یکی از مهم ‌ترین نکات در خصوص اعمال ماده مذکور محدوده اختیارات قاضی صادر کننده حکم قطعی است که می ‌تواند هرگونه مجازاتی را که صلاح دانست برای رضایت شاکی تعیین نماید.

اما لازم به ذکر است که تنظیم لایحه مستدل و مستند و در صورت الزام مراجعه به شعبه مربوطه و تبیین شرایط و وضعیت و شرایط خاص متهم باعث به دست آمدن نتایج مطلوب ‌تر برای متهم خواهد بود.

آیا مجازات شلاق را می‌توان خرید ؟
مطالعه بیشتر

دادگاه حقوقی و کیفری

در نتیجه باید عنوان کرد میزان این تخفیف وابسته به نظر قاضی است و اینکه تشخیص وی چه باشد.

وکیل کیفری در مشهد

با توجه به اینکه محکوم برای ارائه درخواست خود به دادگاه مبنی بر اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری، به اصطلاح قصد دارد از تیر نهایی خود برای کاهش مجازات استفاده کند باید نهایت دقت را به خرج دهد تا به هیچ عنوان با مانعی برخورد نکند به همین دلیل لازم است حتما با وکیل کیفری مشورت کند و پس از آگاه ساختن او از موضوع پرونده و حکم، رسیدگی به درخواست را به او محول کند.

وکیلی که شما پیگیری درخواستتان را به او واگذار می ‌کنید باید کاملا مورد اعتماد شما باشد و از تجربه و تبحر کافی نیز برخوردار باشد تا بتواند روند رسیدگی به پرونده شما را سرعت ببخشد و به راحتی پرونده را از مرحله ارائه درخواست به مرحله اجرا برساند.

لازم به ذکر است که نوع جرم محکوم، تبحر و تخصص و صلاحیت وکیل و تشخیص قاضی پرونده سه عامل تاثیر گذاری هستند که در میزان بخشودگی مجازات و اجرای این تخفیف تاثیرگذار هستند.

تیم یسنا وکیل خواهان جلب رضایت عزیزانی است که نیازمند پیگیری مستمر و ویژه و ارائه راهنمایی ‌های کاربردی هستند به همین دلیل کادری مجرب از بهترین وکلا را در اختیار دارد. تنها کافی است موضوع حقوقی مورد نظرتان را برای ما مطرح کنید تا به تناسب شرایط شما یکی از وکلای مجموعه به شما معرفی شود.

فهرست مطالب

2 پاسخ

  1. آیا با پرداخت رد مال به شکات که ورثه میباشند و شخص حقیقی نیستند به منزله رضایت از سوی ان ها محسوب و ماده فوق اعمال میگردد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد