آشنایی با افراز مال مشاع و شرایط آن

افراز مال مشاع

فهرست مطالب

آیا قوانین و شرایط در خصوص افراز مال مشاع و مراحل آن را می‌دانید؟ آیا مراجع ذیصلاح در مورد رسیدگی به افراز اموال را می‌شناسید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، تمامی موارد قانونی در این خصوص را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

افراز مال مشاع

افرازدر لغت به معنی جدا کردن چیزی از چیز دیگر می‌باشد، به عبارتی دیگر در واقع تفکیک سهم هر یک از شرکا ملک است. شرکا می‌توانند با توافق میان خود، تقسیم اموال را به همانگونه که می‌خواهند انجام داده و اگر در این بین توافقی انجام نپذیرد، متقاضی تقسیم می‌تواند شرکا را به انجام تقسیم اجبار نماید.

افراز مال مشاع
بنابراین هر کدام از شرکا می‌توانند هر زمان که بخواهند تقاضای تقسیم مال مشترک را بنمایند. به جز در مواردی که تقسیم به موجب آن قانون ممنوع یا شرکا به وجه ملزمی، مستلزم بر عدم تقسیم شده باشند.

به گفته وکیل کیفری در مشهد، در مواردی افراز مال مشاع امکان پذیر نمی‌باشد، که عبارتند از:

 • تقسیم به موجب قانون منع شده باشد.
 • شرکا در ضمن قرارداد شرط عدم تقسیم کرده باشند.
 • هر گاه تقسیم متضمن از مالیت افتادن مال یک یا چند نفر از شرکا باشد تقسیم ممنوع است. (اجبار به تقسیمی که مشتمل بر ضرر باشد، نیز جایز نیست.)
 • در مورد این ملک سند مالکیت معارض وجود نداشته باشد. نسبت به چنین ملکی تا زمانی که رفع تعارض نشده اقدام به افراز نخواهد شد.
 • تقسیم ملک از وقف جایز است ولی تقسیم موقوفه بین موقوف علیهم جایز نیست.

مراحل افراز مال مشاع در اداره ثبت

 • متقاضی باید تقاضای خود را به ثبت محل وقوع ملک ارائه کند.
 • درخواست در اداره ثبت، به ثبت خواهد رسید.
 • درخواست به نماینده ثبت ارسال خواهد شد، پرونده و وضعیت ثبتی آن توسط نماینده بررسی و مراتب آن طی گزارشی مبنی بر چگونگی جریان ثبتی پرونده و اینکه آیا نسبت به آن سند مالکیت صادر شده یا خیر، ضمن اظهار نظر صریح در خصوص امکان یا عدم امکان افراز مال مشاع به اطلاع اداره ثبت خواهد رسید.
 • اداره ثبت پس از ملاحظه گزارش نماینده و بررسی پرونده تصمیم لازم مبنی بر قبول یا رد درخواست افراز را اتخاذ و در صورت قبول درخواست افراز روز معاینه محل را نیز تعیین و به متقاضی اعلام و پرونده را جهت تهیه اخطار لازم و دعوت از مالکین و شرکا ملک به نقشه بردار ارجاع خواهد نمود. (در صورتی که تصمیم اداره ثبت مبنی بر رد درخواست افراز اتخاذ شود، مراتب به متقاضی افراز و کلیه شرکا ابلاغ گردیده می‌شود.)
  افراز مال مشاع

 • نقشه بردار روز معاینه محل را طی اخطاری به کلیه مالکین مشاعی ابلاغ و از آنها دعوت نموده، که در روز و ساعت معین شده در محل وقوع ملک حضور یابند و تاکید خواهد کرد که عدم حضور سایر مالکین مانع از انجام عمیات افراز نخواهد بود. نقشه بردار نقشه ملک مورد نظر را در این روز معین می‌کند.
 • بعد از تهیه نقشه و دریافت تاییدیه‌های لازم آن، نماینده با توجه به نقشه ترسیمی و به نحوی که در تفکیک معمول است، صورتجلسه افراز را تنظیم و هر یک از قطعات افراز شده را در سهم مالک مربوط قرار داده و پس از امضا خود و نقشه بردار در صورت امکان به امضا متقاضی رسانده و جهت دریافت تصمیم نزد اداره ارسال خواهد کرد. در صورت جلسه تحت عنوان افراز می‌بایست در ابتدا حدود کل ملک و سپس حدود قطعات افراز شده به ترتیب و با تعیین شماره و با ذکر طول ابعاد و مساحت نوشته شود، و هر قطعه در سهم فرد مورد نظر قرار داده شود.
 • مسئول اداره ضمن بررسی کامل و تطبیق حدود و مشخصات قطعات مفروز مندرج در صورتجلسه و نقشه افراز و سایر مکاتباتی که صورت پذیرفته، تصمیم خود مبنی بر افراز ملک را ذیل صورتجلسه قید کرده و مرقوم می‌کند.

تعیین سهم شرکا بعد از افراز مال مشاع

بعد از افراز مال مشاع این این موضوع مطرح می‌شود که کدام یک از قسمت‌های جدا شده متعلق به کدام شریک خواهد بود. از این رو، در این مرحله راه اول تراضی خواهد بود.

به این معنی که شرکا بین خود به نحو تراضی آن حصه‌ها را تقسیم خواهند کرد. در صورتی که تراضی حاصل نشد از عمل قرعه استفاده خواهد شد.

 در قانون نیز گفته شده که بعد از افراز اموال مشاع، در صورت عدم تراضی بین شرکا، این امر با قرعه معین خواهد شد.. (در صورتی که میزان سهام شرکا مختلف باشد، اول تعدیل سهام انجام می‌پذیرد.)

در این خصوص بهتر است اطلاعات مربوطه را از یک وکیل خوب در مشهد، کسب نمایید.

افراز مال مشاع
مراجع صالح جهت رسیدگی به دعوای افراز

در حال حاضر،صلاحیت رسیدگی به درخواست افراز بر عهده دو مرجع می‌باشد:

 • محاکم دادگستری

هنگامی که عملیات ثبتی پایان نپذیرفته باشد، مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست افراز،‌ دادگاه‌های عمومی حقوقی محل می‌باشد. موقعی جریان ثبتی یک ملک پایان یافته محسوب می‌شود که یا ملک سند مالکیت داشته باشد و آن را در دفتر املاک به ثبت رسانده باشد، یا هر چند نسبت به آن سند مالکیت صادر نشده اما درخواست مربوطه ثبت شده، آگهی نوبتی و تحدیدی آن به طور صحیح منتشر و تحدید حدود قانونی صورت گرفته و در مهلت واخواهی نیز مورد اعتراض واقع نشده و ملک قابل ثبت در دفتر املاک باشد.

 • مراجع ثبتی

در شرایطی که عملیات ثبتی ملک به پایان رسیده باشد، مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست افراز، اداره ثبت خواهد بود.

نکاتی در خصوص طرح دعوای افراز

 1. دعوای افراز در محاکم با ارائه دادخواست مطرح خواهد شد و بایستی به طرفیت کلیه مالکین اقامه گردد. در غیر این صورت، دعوا رد خواهد شد.
 2. اگر برای ملکی سند مالکیت صادر نشده باشد و در خصوص حدود بین مجاورین اختلافاتی موجود باشد ، تا رفع اختلاف نسبت به حدود، افراز اموال مشاع امکان پذیر نینخواهد بود.
 3. هر زمان که املاک دولتی با اشخاص ثالث مشاعا مالک باشند، این امکان برای مسکن و شهرسازی وجود دارد که بدون لحاظ تشریفات قانونی، صرفا از اداره ثبت تقاضای افراز کند. در مورد خانه‌های سازمانی نیز به صرف درخواست مسکن و شهرسازی، اداره ثبت ملزم است افراز و تفکیک را انجام دهد.
 4. برای مالی که در رهن باشد نیز این امکان وجود دارد که افراز اموال مشاع صورت پذیرد. بعد از افراز نیز همچنان از این ملک، هر آنچه که در سهم راهن قرار گرفته باشد در رهن مرتهن هم نیز خواهد بود.
مجازات های اطفال بزهکار
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد