آشنایی با افزایش یا کاهش خواسته

افزایش یا کاهش حخواسته

فهرست مطالب

اگر تاکنون به دادگاهها و محاکم قانونی مراجعه کرده باشید، حتما با اصطلاح قانونی افزایش و کاهش خواسته روبرو شده اید. آیا شما در مورد معنای دقیق افزایش و کاهش خواسته چیزی میدانید؟ آیا شما تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا باید در برخی از موارد بهای خواسته کاهش پیدا کند و در برخی از موارد دیگر افزایش پیدا کند؟

برای انکه بخواهیم موضوع افزایش و کاهش خواسته را از جوانب حقوقی مختلف مورد بررسی قرار دهیم در اولین مرحله شما باید با معنای قانونی بهای خواسته آشنا شوید. بر اساس ماده 61 قانون آیین دادرسی مدنی، بهای خواسته از نظر هزینه دادرسی و امکان تجدیدنظرخواهی همان مبلغی است که در دادخواست قید شده است، مگر اینکه قانون ترتیب دیگری معین کرده باشد.

افزایش یا کاهش حخواسته
معنای دقیق کاهش خواسته آن است که خواهان در یک پرونده قید نموده باشد که امکان کم کردن خواسته اولیه وجود دارد. قانونگذار کشور ما صراحتا موضوع کاهش خواسته را پیش بینی نموده است و به ان اشاره کرده است. بر اساس ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی، خواهان می تواند خواسته خود را که در دادخواست تصریح کرده در تمام مراحل دادرسی کم کند.

ولی افزودن آن یا تغییر نحوه دعوا یا خواسته یا درخواست در صورتی ممکن است که با دعوای طرح شده مربوط بوده و منشا واحدی داشته باشد و تا پایان اولین جلسه آن را به دادگاه اعلام کرده باشد.

 بنابراین بر اساس این ماده قانونی به خوبی می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که کاهش خواسته دقیقا زمانی اتفاق می افتد که میزان خواسته خواهان در یک پرونده حقوقی معلوم باشد و یا انکه عین معین محسوب شود.

در نتیجه میتوان گفت که کاهش خواسته یک نوع اقرار ضمنی است که معمولا از جانب خواهان پرونده بیان میگردد و مبنای این قاعده حقوقی، عدم استحقاق فرد بر مبلغ اولیه میباشد و به همین خاطر نیز این امکان وجود دارد که از خواسته قبلی خود که در دادخواست به ان اشاره کرده است، عدول کند. همانطور که امکان کاهش خواسته وجود دارد، امکان افزایش آن نیز وجود دارد.

آثار حقوقی افزایش و کاهش خواسته

در حالت کلی باید به این موضوع اشاره کنیم که هر اقدام حقوقی در قانون دارای آثار و مراتب گوناگونی می باشد. افزایش و کاهش خواسته نیز دارای آثار حقوقی می باشند که به صورت خلاصه به انها اشاره می کنیم :

 1. نیازی به تقدیم دادخواست ندارد.
 2. با اعلام آن در جلسه و یا ضمن لایحه توسط یک وکیل دادگستری در مشهد که مجرب و حرفه ایست، امکان پذیر است.
 3. میزان خواسته باید معلوم یا عین معین باشد.
 4. از آثار کم کردن خواسته کاهش خسارات دادرسی است.
 5. منشا افزایش یا کاهش خواسته در خواسته مطروحه در دادخواست میباشد.
 6. افزایش خواسته فقط تا پایان اولین جلسه دادرسی امکان پذیر است.
 7. اگر دادگاه بدوی در خصوص بخشی از خواسته اظهار نظر نکرده باشد، دادگاه تجدیدنظر پرونده را به بدوی اعاده می‌کند.( ملاک قابليت تجديد نظر در آراء دادگاه ها مقررات حاكم در زمان صدور رای است.)
 8. افزايش خواسته در صورتی معتبر است كه هزينه دادرسي و تمبر وکالتنامه مربوط به آن ابطال شده باشد.

نکته: با استناد به ماده 63 قانون آیین دادرسی مدنی، چنانچه نسبت به بهای خواسته بین اصحاب دعوا اختلاف حاصل شود و اختلاف موثر در مراحل بعدی رسیدگی باشد، دادگاه قبل از شروع رسیدگی باجلب نظر کارشناس، بهای خواسته را تعیین خواهد کرد.

افزایش یا کاهش حخواسته
اصول و مبنای قانونی تعیین کردن بهای خواسته توسط دادگاه

هنگامی که در مورد افزایش و کاهش بهای خواسته صحبت میکنیم، مسلما این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که چگونه بهای خواسته از جانب دادگاه تعیین می گردد و مبنای آن چه میباشد؟ برای پاسخ به این سوال باید به ماده 62 قانون آیین دادرسی مدنی اشاره کنیم. بر اساس این ماده قانونی، بهای خواسته به ترتیب زیر تعیین می شود :

۱- اگر خواسته پول رایج ایران باشد، بهای آن عبارت است از مبلغ مورد مطالبه، و اگر پول خارجی باشد، ارزیابی آن به نرخ رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست بهای خواسته محسوب می شود.

۲- در دعوای چند خواهان که هریک قسمتی از کل را مطالبه می نماید بهای خواسته مساوی است با حاصل جمع تمام قسمتهایی که مطالبه می شود.

۳- در دعاوی راجع به منافع و حقوقی که باید در مواعد معین استیفا و یا پرداخت شود، بهای خواسته عبارت است از حاصل جمع تمام اقساط و منافعی که خواهان خود را ذی حق در مطالبه آن می داند. در صورتی که حق نامبرده محدود به زمان معین نبوده و یا مادام‌العمر باشد بهای خواسته مساوی است با حاصل جمع منافع ده سال یا آنچه را که ظرف ده سال باید استیفا کند.

۴- در دعاوی راجع به اموال، بهای خواسته مبلغی است که خواهان در دادخواست معین کرده و خوانده تا اولین جلسه دادرسی به آن ایراد و یا اعتراض نکرده مگر اینکه قانون ترتیب دیگری معین کرده باشد.

افزایش یا کاهش حخواسته
ویژگی های انتخاب وکیل خوب در مشهد

با توجه به مطالب فوق، به خوبی میتوان متوجه این موضوع شد که تا چه حد مسئله ی افزایش و کاهش خواسته دارای اهمیت زیادی می باشد و نقش یک وکیل متخصص در جریان چنین پرونده هایی بسیار تعیین کننده و مهم است. اما در کلان شهرهایی همچون مشهد که تعداد وکلا بسیار زیاد است، چگونه میتوان یک وکیل مناسب را برای رسیدگی به پرونده حقوقی خود انتخاب کرد؟ وکیل خوب در مشهد باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ در پاسخ به این سوال می توان ویژگی های یک وکیل حرفه ای را به موارد زیر تقسیم کرد:

 1. باید دارای تجربه ی کافی در زمینه حل فصل پرونده های حقوقی مربوط به افزایش و کاهش خواسته باشد.
 2. باید دارای تخصص کافی در زمینه ی لایحه نویسی و ارائه دفاعیه در محاکم قضایی باشد.
 3. یک وکیل خوب باید دارای وجدان کاری باشد و در قبال موکل خود، احساس مسئولیت داشته باشد.

تیم یسنا به شما کمک میکند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید یک وکیل متخصص و حرفه ای را برای رسیدگی به جریان پرونده های حقوقی خود انتخاب کنید.

وکیل جرایم نوجوانان در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد