الزام به تهیه مسکن

الزام به تهیه مسکن

فهرست مطالب

آیا شرایط و قوانین مربوط به الزام به تهیه مسکن را می‎دانید؟ آیا با مراحل دادخواست در صورت عدم تهیه مسکن و مجازات‎های آن آشنایی دارید ؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی موارد و قوانین در الزام به تهیه مسکن، شما را با تمامی مراحل آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشد.

الزام به تهیه مسکن

برای شروع یک زندگی خانوادگی داشتن منزل به عنوان یکی از ملزومات مهم محسوب می‎شود. از لحاظ قانون یکی از وظایف مهم مرد تهیه مسکن مناسب و مستقل بوده (زوجه می‎تواند در منزلی که با افراد دیگر مشترک است زندگی نکند) که از مصادیق نفقه می‌باشد.

الزام به تهیه مسکن

گاهی ممکن است که زن از شرایط خانه تهیه شده رضایت نداشته باشد و موضوع الزام به تهیه مسکن را در این شرایط مطرح کند. این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر مرد منزلی متناسب با شئونات زن مهیا کند و او از حضور در مسکن خودداری کند، مرد می‎تواند دادخواست الزام به تمکین را توسط وکیل خانواده در مشهد، تنظیم و به دادگاه تقدیم کند.

همچنین در صورتی که مرد از تهیه مسکن مستقل امتناع کرده و یا زن را اجبار به زندگی در محیطی نامناسب کند، در این شرایط زن می‎تواند با توسل به قانون و تنظیم دادخواست الزام به تهیه مسکن جداگانه توسط مرد کند. اهمیت این بحث به اندازه‎ای مهم است که گاهی مواقع طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن رخ می‌دهد.

قوانین و شرایط درخواست طلاق زن از مرد
مطالعه بیشتر

مجازات عدم تهیه مسکن

مجازات عدم تهیه مسکن ممکن است با توجه به شرایط هر پرونده، متفاوت باشد. در صورتی که مرد حتی از اجرای حکم قانونی سرپیچی کرده و با وجود صدور حکم الزام به تهیه مسکن از سوی دادگاه منزل و ماوای درخوری برای زن تهیه نکند، این امکان برای زن مهیا است که درخواست کیفری نفقه را مطرح نموده و گواهی عدم امکان تمکین بگیرد. در این مورد حتی امکان محکومیت به حبس برای مرد نیز امکان پذیر خواهد بود.

طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن

بر اساس ماده 1107 پرداخت وقت از وظایف مرد می‎باشد که یکی از موارد پرداخت نفقه، تهیه مسکن می‎باشد. در نتیجه چنانچه مرد از پرداخت نفقه امتناع کند، بنابراین زن می‎تواند به دادگاه مراجعه کرده و مرد را محکوم به پرداخت نفقه کند. اگر شوهر از پرداخت نفقه ممانعت کند و مسکن را تهیه نکند، در نتیجه زن می‎تواند از دادگاه حکم طلاق با توجه به عدم پرداخت نفقه که از شروط دوازده ‌گانه زمان عقد است را بگیرد.

الزام به تهیه مسکن

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل، هزینه‎های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه یا مرض.

به عبارتی دیگر باید گفت: در شرایطی که الزام به تهیه مسکن صورت گرفته باشد، اما مرد از اجرای رای دادگاه سرپیچی کند، بنابراین زن می‎تواند به استناد رای دادگاه و اثبات سرپیچی مرد از تهیه مسکن مناسب، اقدام به مطالبه نفقه کند و نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که عدم تامین مسکن مناسب از مصادیق عسر و حرج بوده و به استناد آن زن می‎تواند درخواست طلاق کند.

آشنایی با جرم عدم ثبت ازدواج
مطالعه بیشتر

دادخواست الزام به تهیه مسکن

همان گونه قبلا ذکر شد، دادخواست الزام به تهیه مسکن تنها راه قانونی ارائه خواسته خود به دادگاه خواهد بود. جهت این امر شما می‎توانید یکی از راهکار‌هایی در ادامه به آن پرداختیم را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در دو روش زیر شما به سند ازدواج و شناسنامه یا کارت ملی زن نیاز خواهید داشت.

  • اولین روش این است که خودتان با تهیه فرم الزام به تهیه منزل و تکمیل آن، شخصا آن را به دادگاه ارائه دهید. توجه داشته باشید بخشی از کار در دفتر خدمات الکترونیک قضایی انجام خواهد شد.

فراموش نکنید که این روش به احتمال زیاد شامل اتلاف وقت و هزینه خواهد بود، چرا که تمام کارهای حقوقی مراحل مخصوص به خود را داشته که ممکن است شما با آن آشنایی کافی نداشته باشید.

  • دومین و بهترین راهکار کمک گرفتن از وکیل خانواده در مشهد، جهت الزام به تهیه مسکن است. بنابراین روند کار شما و تمامی مراحل آن بدون خطا و اتلاف وقت انجام خواهد پذیرفت.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد