الزام به ثبت ازدواج در قانون حمایت از خانواده چیست؟

الزام به ثبت ازدواج

فهرست مطالب

آیا با قوانین در خصوص الزام به ثبت ازدواج در قانون حمایت خانواده آشنا هستید؟ آیا موارد الزام به ثبت ازدوا موقت را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، ضمن بررسی تمامی شرایط الزام به ثبت ازدواج دائم و موقت، شما را موارد لزوم ثیت نکاح موقت آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

الزام به ثبت ازدواج

هدف از ازدواج علاوه بر تقویت جنبه‎های اخلاقی و ایجاد رفاه و آرامش برای طرفین، حفظ و تداوم نسل بشر نیز خواهد بود. بنابراین مسئله ازدواج مسئله مهم و تاثیرگذاری محسوب شده که موضوع الزام به ثبت ازدواج، راه را برای هرگونه تردید و شک در وقوع ازدواج و نکاح و همچنین مهم‎تر از آن در انتصاب فرزندان ناشی از این رابطه از بین خواهد رفت. در نهایت می‎توان گفت با ثبت ازدواج بنای خانواده محکم و استوار شده و نسل‌های بعدی از خطر اختلاط ایمن خواهند ماند.

الزام به ثبت ازدواج

در قانون ما ثبت ازدواج و طلاق ضروری و الزام آور بوده و شارع مقدس، مرد را ملزم به ثبت ازدواج کرده است. لازم به ذکر است که ازدواج به دو نوع امکان پذیر است. ازدواج دائم و ازدواج موقت، که ثبت هرکدام از این دو نوع ازدواج با همدیگر متفاوت خواهد بود.

وکیل مهریه تا ۱۱۰ سکه
مطالعه بیشتر

در ازدواج دائم قانون‎گذار ثبت این واقعه نکاح را در هر شرایطی واجب و ضروری دانسته و ثبت نکاح دائم دارای ضمانت اجرای کیفری هم خواهد بود. در زمینه ازدواج موقت، ثبت واقعه ازدواج موقت ضروری نیست، اما در نظر داشته باشید که در شرایط خاصی ثبت ازدواج موقت هم لازم و ضروری خواهد بود.

موارد الزام به ثبت ازدواج موقت

  • توافق طرفین

در صورتی که طرفین در ازدواج موقت با هم به این توافق برسند که نکاح موقت به ثبت برسد، بنابراین مرد باید به ثبت ازدواج موقت اقدام کند.

  • باردار شدن زوجه

در صورتی که در اثر ازدواج موقت زن و مرد، زن از مرد باردار شود ثبت این ازدواج موقت لازم و ضروری خواهد بود.

  • شرط کردن ضمن عقد موقت

در صورتی که در ضمن عقد موقت، ثبت ازدواج موقت شرط شود، مرد باید اقدام به ثبت این نکاح و ازدواج موقت کند.

بنابراین همان طور که ذکر شد ثبت ازدواج موقت فقط در مواردی که گفته شد لازم می‎باشد. در غیر این صورت ثبت ازدواج موقت لزوکی داشته و اختیاری خواهد بود.

روند ثبت ازدواج

اقدامات لازم جهت ثبت ازدواج در دفاتر اسناد رسمی به این صورت خواهد بود که طرفین باید به ر به دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق رجوع کرده و مدارک لازم و مدارک هویتی خود به دفترخانه ارائه دهند. همچنین در صورتی که دختر باکره باشد، باید رضایت نامه پدر یا در صورت نبودن پدر، جد پدری خود را نیز ارائه کند و در شرایطی که هر دو فوت کرده باشند، گواهی فوت آن‎ها را نیز باید ارائه دهند.

استرداد هدایای دوران نامزدی در صورت برهم خوردن وصلت
مطالعه بیشتر

الزام به ثبت ازدواج

مورد دیگر در این خصوص این است که برای ثبت ازدواج بین طرفین، آن‎ها باید گواهی سلامت و تندرستی خود را از امراض مسریه ارائه دهند. بعد از تکمیل کردن مدارک فوق و تحویل آن‎ها به دفتر ازدواج و طلاق، سر دفتر ازدواج و طلاق وقوع نکاح را در دفتر مخصوص به ثبت خواهد رساند و زوجین باید در دفتر مخصوص و ورقه ازدواج امضا خود را به ثبت برسانند.

برگه ازدواج در دو نسخه تنظیم شده است که به هر کدام از طرفین ازدواج یک نسخه داده می‎شود و این سند کاملا رسمی می‎باشد.

نقد و بررسی الزام به ثبت ازدواج در لایحه حمایت خانواده

لایحه حمایت خانواده بنا به پیشنهاد قوه قضائیه در جلسه مورخ 3/4/1386 هیئت دولت به تصویب رسید و جهت تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

ماده 22 این لایحه با تبعیت از مقررات ماده 645 قانون مجازات اسلامی، ثبت ازدواج دائم را الزامی و ثبت ازدواج موقت را تابع آیین‌نامه‌ای که به تصویب وزیر دادگستری می‌رسد، نمود.

در این راستا لایحه تنظیم شده از سوی قوه قضائیه، ثبت ازدواج موقت را در صورت باردار شدن زن ضروری دانست و در سایر موارد، با توجه به رضایت زوجین واگذار کرد، که این ماده در هیئت دولت نیز دستخوش تغییر شد.

قوانین استرداد جهیزیه بدون سیاهه
مطالعه بیشتر

ماده 44 این لایحه در باب مقررات کیفری: «برای مردی که بدون ثبت در دفاتر رسمی اقدام به ازدواج دائم کند، مجازات جزای نقدی از بیست تا صد میلیون ریال قرار داده و جمع این مجازات با یکی از محرومیت‌های اجتماعی است، و طبق ماده 47 سردفتر صرفاً در مقابل ثبت ازدواج مجدد بدون اجازه دادگاه مسئول شناخته شده و مجازات چنین سردفتری، انفصال دائم از شغل سردفتری است.»

همچنین لازم به ذکر است که دعوي الزام به ثبت ازدواج، در دفاتر رسمي از متفرعات دعوي راجع به نكاح مي‎باشد و رسيدگي آن در صلاحيت دادگاه مدني خاص خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد