امحا در جرم جعل چیست؟

ورود ضرر در جرم جعل

فهرست مطالب

امحا در جرم جعل چیست، شاید این سوال شما هم باشد اگر به دنبال پیدا کردن جواب این سوال هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید چون هدف ما از تولید مقاله این است تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. امحا یا محو کردن در جرم جعل یعنی به قصد تقلب جمله، عدد یا کلمه ای از سند و نوشته ای به صورتی که قابل تشخیص نباشد و در نگاه اول باعث اشتباه بیننده سند شود جرم است. این امحا کردن می تواند با استفاده از آب، محلول شیمیایی و مواد دیگر باشد.

برای فهمیدن این سوال که امحا در جرم جعل چیست شما می بایست به تیم یسنا وکیل مراجعه کنید و با مشاورهای متخصص ما ارتباط برقرار کنید. این مجموعه از وکلای متخصص و مجرب تشکیل شده است که می توانند کمک حال شما در زمینه های مختلف باشند. مشاوره گرفتن از بهترین وکیل در مشهد می تواند به شما کمک شایانی کند. هر زمانی که شخص متوجه شود سندی به زبان وی جعل شده است که متضاد با منافع شخصی اش می باشد می تواند به مراجع قضایی ذی صلاح مراجعه کند و شکایت خود را ثبت نماید.

وکیل جرایم نظامی در مشهد

جعل در لغت به معنای تعقیر دادن یا دگرگون کردن می باشد، جعل و تقلب در اسناد یک جرم بزرگ می باشد که مجازاتی سنگینی هم دارد. متاسفانه افرادی سود جو وجود دارند که اقدام به جعل سند می کنند تا به خواسته های خود برسند، معمولا بخش هایی که در سند جعل یا امحا می شوند، قسمت هایی می باشند که منافعی ایجاد می کنند یا جلوی ضرری را می گیرند. یعنی این که بخش تعهد آور سند که دارای تاریخ، اعداد، مبلغ و نام  یک شخص می باشد به صورت کاملا آگاهانه جعل یا امحا شود. اگر این مشکل برای شما هم پیش آمد بهتر است ابتدا با یک وکیل مشورت کنید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

وکیل آپارتمان‌های مسکونی در مشهد
مطالعه بیشتر

امحا با تراشیدن با امحا با خراشیدن چه تفاوتی دارد؟

عمل محو نسبت به تمام سند و نوشته ای اعمال می گردد، یعنی جاعل کلیه مندرجات آن را از بین می برد و یا این که قسمتی از آن را از قبیل کلمه، رقم و سطری را از بین برده و محو می نماید و طوری ماهرانه این عمل را انجام می دهد، که در بدو امر غالب مردم تصور کنند، آن کلمات و ارقام اساساً وجود نداشته است. اما تراشیدن عبارت از بین بردن تمام کلمه ای است و خراشیدن تغییر و ستردن جزیی از ان است، اگر تراشیدن و خراشیدن هم در نتیجه ترکیبات شیمیایی صورت پذیرد و یا با آب خالص و یا آب دهان پاک شود، آن را محو می گویند.

امحا کردن روش های مختلفی دارد، همچنین یکی دیگر از روش های امحا پاک کردن می باشد، که در بعضی موارد این عمل به وسیله همان پاک کن های لاستیکی و معمولی صورت می گیرد، ولی این شیوه بسیار قدیمی و منسوخ شده چون خود پاک کن های لاستیکی آثاری و رد هایی از خود باقی می گذارند، که چه بسا برای افراد عادی نیز روشن می شود، که عمل پاک شدن صورت گرفته است. تشخیص دادن محل پاک شدگی معمولاً به آسانی انجام می شود، چون محل مورد نظر نیمه شفاف و مات بوده و دچار نازک شدگی می گردد و در مقابل نور هم به خوبی معلوم خواهد شد.

وکیل کودک آزاری در مشهد و خدماتش
مطالعه بیشتر

ولی امروزه بیشترین نوع محو یا پاک کردن به وسیله مواد شیمیایی یا تاباندن اشعه نوری است، مانند لیزر یا ماورا بنفش، که تشخیص یا کشف آن ها از طریق بررسی به روش مقایسه ای مقدور نیست و باید توسط افراد متخصص بررسی شود. معمولا این اتفاق می افتد که با محلول شیمیایی نوشته های روی سند را محو کرده است و بعد ان ها را خیس کرده و با اتوی گرم صاف می نمایند ولی در نتیجه این عمل رنگ الیاف سلولزی این اوراق کمی به خرمایی تبدیل می شود. یک وکیل خوب در مشهد می تواند شما را از نگرانی در بیاورد و از حق شما دفاع کند.

امحا و جعل کردن چه مجازات هایی دارد؟

در قانون مجازات اسلامی و در ماده 536 ذکر شده است که اگر فردی اسناد عادی را جعل یا امحا کرده باشد و از آن سو استفاده کرده باشد به حبس 3 ماه تا 1 سال محکوم می شود و مجرم شناخته می شود. همچنین این شخص مجرم باید جریمه نقدی چیزی در حدود 12 میلیون ریال پرداخت کند. اگر کارمندها و مسئولین دولتی در اجرای وظیفه های خود در سندهای رسمی جعلی انجام دهند و کاری مخالف قانون انجام دهند به حبس یا 6 میلیون ریال تا 30میلیون ریال محکوم می شوند و از کار عزل می شوند.

قوانین و مجازات‌های هک گوشی همسر
مطالعه بیشتر

وکیل معامله فضولی در مشهد

اگر افراد عادی در سندهای رسمی مرتکب جعل شوند مجازات آن ها 6 ماه تا 3 سال حبس یا جزای نقدی از 3 تا 18 میلیون ریال خواهد بود. همچین استفاده از اسناد رسمی مجهول و جعل شده نیز 6 ماه تا 3 سال حبس دارد. در بعضی از موارد نیز پیش می آید که امحا شدن جرم محسوب نمی شود به شرطی که شخص از آن به جهت منافع شخصی استفاده نکرده باشد و دارای استثناهایی می باشد. اگر نامه یا نوشته ای مجدد نوشته شود و در پرونده گذاشته شود و در صورتی که معلوم شود این کار از طرف کسی بوده باشد و با نوشته های قبلی تفاوت داشته باشد جرم محسوب می شود.

اگر روی اصل نوشته یا سند یک ماده رنگی ریخته یا کشیده شود، به صورتی که ماده رنگی کلمه ای را بپوشاند و سند به واسطه پوشاندن قابل استفاده نباشد، یا شناخت آن کلمه امکان پذیر نباشد، جعل از نوع پوشاندن اتفاق افتاده است و اگر کلمه با وجود رنگ به کار رفته، باز قابل رویت و تشخیص باشد، این کار جعل نمی باشد و عمل امحا صورت نگرفته است. همچنین اگر تمامی سند سیاه شود، عمل منطبق با جعل نخواهد بود. ما مختصر درباره این موضوع که امحا در جرم جعل چیست به شما توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر شما باید به یک وکیل در مشهد مراجعه کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد