انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح

وکیل صلح نامه در مشهد

فهرست مطالب

یکی از عقودی که به عنوان عقود معین کاربرد بالایی دارد عقد صلح است. در قانون مدنی انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح شرایط و قوانینی دارند که در ماده 752 تا 770 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران به آن ها اشاره شده است. عقد صلح نوعی از عقد است که می تواند در قالب انواع عقود قرار گیرد و به همین دلیل است که در بین اغلب وکلا و حقوقدان ها بحث های بالا و گسترده ای در این رابطه وجود دارد. وکلا هم در معاملات حقوقی و هم در دعاوی حقوقی از عقد صلح استفاده می کنند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح را بررسی کنیم.

تعریف عقد صلح

بر اساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران عقد صلح دارای دو نوع است که در ادامه بررسی می کنیم. برای انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح باید در ابتدا باید انواع  عقد صلح را بدانید.

نگارش قرارداد

صلح دعوا یا صلح به منظور رفع تنازع و اختلاف

برای این مورد بر اساس  ماده 752 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران صلح ممکن است یا در مورد تنازع موجود و یا برای جلوگیری از ایجاد تنازع احتمالی در مورد معامله و غیر از آن واقع شود. در صلح دعوی دو طرف دعوا به موجب عقد صلح به سازش و حل و فصل دعوا اقدام می کنند. اگر یکی از دو طرف صلح دعوا را در دادگاه مطرح کند فرد دیگر می تواند به استناد به صلح منعقده و ارائه آن به عنوان دلیل به دادگاه سبب صدور حکم به نفع خود شود. وکیل در مشهد تنها فردی است که با توجه به آگاهی کاملی که از انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح دارد، می تواند در حل انواع مشکل به شما کمک کند.

مقایسه کلاهبرداری سنتی با کلاهبرداری رایانه ای
مطالعه بیشتر

توجه داشته باشید که برای انجام عقد صلح دعوی نیازی به وجود اختلاف نیست چرا که می توان برای تنازع احتمالی ایجاد شده صلح کرد.

صلح در مقام معاملات یا صلح ابتدایی

بر اساس ماده ی 758 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران این نوع از صلح عبارت است از صلحی در مقام معاملات هر چند نتیجه معامله ای را که به جای آن واقع شده است می دهد. اما شرایط و احکام خاص آن معامله را ندارد. به همین دلیل اگر مورد صلح عین معین باشد در مقابل عوض نتیجه آن بیع خواهد شد بدون اینکه شرایط و احکام خاص بیع در آن اجرا شود. 

اوصاف عقد صلح

انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح شامل اوصافی هستند که در ادامه ی مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

عقد صلح می تواند به شکل مجانی و بلاعوض منعقد شود. صلح در جایگاه معاملات اگر در مقام عقود معوض مانند بیع و معاوضه و اجاره باشد، معوض می شود و اگر در مقام عمل حقوقی رایگان باشد مانند هبه و عاریه باشد بلاعوض و رایگان تلقی می شود.

صلح عقدی لازم

همه ی انواع صلح در قانون چه اینکه صلح به صورت صلح دعوا، بلا عوض و یا معوض باشد، و یا صلح در مقام معاملات عقود جایز مثل عاریه، از عقد های لازم هستند. برای درک بهتر این موضوع وکیل خوب در مشهد بر اساس ماده ی 760 قانون مدنی بیان می کند که صلح عقد لازم است هر چند که در مقام عقود جایز واقع شده باشد.

وکیل اقامت ایران در مشهد
مطالعه بیشتر

انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح تبصره هایی دارد که عبارت است از صلح می تواند به صورت تملیکی باشد زمانی که عقود تملیکی مانند معاوضه انجام می شود می توانند به صورت عهدی باشد.

صلح بر پایه معامله باطل

بر طبق ماده 765 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران صلح بر پایه ی معامله باطل، خود باطل است اما صلح بر اساس دعوا ناشی از باطل شدن معامله درست است. قسمت اول این ماده در قانون بیان می ‌کند که صلح مبتنی بر معامله باطل، باطل خواهد بود. این چنین است که گفته می شود دو طرف معامله به تصور این که عقد انجام شده صحیح است در مورد اختلافات انجام شده یا فسخ معامله با یکدیگر مصالحه می کنند، چون معامله اصلی باطل است و صلح انجام شده فرع بر عقد اصلی است و با باطل شدت عقد اصلی، صلح نیز باطل تلقی می شود.

بر اساس بخش دوم یعنی صلح دعوا ناشی از بطلان معامله صحیح به شرح زیر می باشد.

  • در شرایطی که عقد انجام شود اما یکی از طرفین عقد ادعا کند که عقد باطل است، دو طرف باید بر اساس این ادعا سازش و صلح کنند در این صورت صلح ایجاد شده درست است.
  • علاوه بر این اگر دو طرف معامله آگاه باشند اما در خصوص باطل کردن عقد بین دو طرف اختلافاتی وجود داشته باشد، باید راجع اختلاف صلح کنند این صلح به دلیل اینکه ناشی از بطلان معامله است، نافذ و صحیح می باشد. این موارد در قانون برای افراد عادی سخت و تقریبا غیر قابل مفهوم هستند به همین دلیل گفته می شود که از یک وکیل حقوقی در شیراز در چنین مواردی کمک بگیرید.
وکیل لایحه نویسی در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل تابعیت در مشهد

منحل شدن عقد صلح

ماده 760 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران بیان می‌ کند که صلح در عقد لازم است هر چند که در مقام عقد های جایز قرار گرفته باشد، تنها در صورتی به هم می خورد که فسخ به خیار یا اقاله انجام شود.

ماده ۷۶۱ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران بیان می کند، صلحی که در ارتباط با تنازع یا بر پایه ی تسامح بین دو طرف باشد هیچکس نمی تواند آن را فسخ کند هر چند که به ادعای غبن باشد، مگر در صورت تخلف از شرط خیار.

نتیجه گیری

همان طور که اشاره کردیم انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح نامه شامل موارد مختلفی است که در این مقاله تعدادی از این موارد را بررسی کردیم. عقد صالح از انواع عقود معین در قانون است و کاربرد های زیادی دارد هم در دعاوی و هم در عقد های حقوقی و قراردادی به همین دلیل لازم است که وکلا نبست به مفاد آن و شرایط این نوع عقد در قانون آشنایی کاملی داشته باشند. در این مقاله مهم ترین این موارد را به صورت مختصر بررسی کردیم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد