آشنایی با انواع عقد در قانون ایران

قانون تسهیل ازدواج جوانان

فهرست مطالب

انواع و اقسام عقد در قانون ایران

عقد شامل توافق دو یا چند فرد و اراده برای ایجاد یک اثر قانونی است که در قانون مدنی به قراردادهای به عقود معینه و عقود غیر معینه تقسیم می ‎شود. قراردادهای غیر معینه که از ماده ۱۰ قانون مدنی ناشی می ‌شوند، قراردادهایی را پوشش می ‌دهند که در چارچوب اصل حاکمیت و آزادی اراده تنظیم می‌شوند و لزوما اشکال قراردادهای ثبت ‌شده را دنبال نمی کنند که هر یک از آن‌ ها یک فصل جداگانه دارد.

بلکه به توافق‌ های الزامی مانند تعهد به فروش ملک در آینده (قولنامه)، که برای تضاد با قوانین جاری کافی نیستند، اشاره می‌ کند. ایقاع یک عمل قانونی است که نتیجه اراده است و توسط اراده بدون نیاز به توافق یا اراده دیگر, مانند طلاق خلق می‌شود. انواع و اقسام عقد در قانون ایران بسیار متفاوت هستند و موارد مختلفی را شامل می شوند لذا در زمان عقد قرارداد مشورت با وکیل خوب در مشهد که به انواع و اقسام عقد در قانون ایران آشنایی کامل داشته باشد امری ضروری است.

الزام به ثبت ازدواج

عقد لازم

عقد لازم به نوعی از عقد گفته می شود که هیچ کدام از افراد طرف معامله نمی توانند آن را به هم بزنند مگر در موارد خاصی که در قانون تعیین شده است. به این موارد خاص در قانون خیارات قانونی گفته می شود. در عقد بیع هیچ ‌یک از بایع و مشتری نمی توانند معامله را بدون رضایت فرد دیگر به هم بزنند به جز در مواردی که در قانون به آن ها اشاره شده است. به عنوان نمونه اگر بایع، فریب‌خورده باشد و این غَبن فاحش باشد می‌تواند قانونا و با استناد به خیار غبن معامله را فسخ کرد.

وکیل طلاق توافقی در شیراز
مطالعه بیشتر

خیار غبن یکی از انواع خیارات در قانون است که به دو طرف معامله این حق را می دهد که اگر در معامله ضرر کرده باشند و ضرر به حدی باشد که نتوان از آن چشم پوشی کرد یا در اصطلاح ضرر فاحش باشد، می توان عقد را فسخ کرد.

عقد جایز

عقد جایز به نوعی از عقد گفته می شود که در آن هر یک از طرفین معامله می توانند در هر زمان که نیاز دانستند به شکل کاملا یک طرفه معامله را فسخ کنند. عقد جایز تنها مواردی را شامل می شود که قانون گذار به جایز بودن آن ها در قانون اشاره کرده باشد. اگر به غیر این مورد باشند به آن ها عقد لازم گفته می شود. انواع عقد های شرکت ، عاریه و وکالت از نوع عقود جایز هستند.

عقد جایز را علاوه بر اینکه می توان با استناد به قانون به شکل یک طرفه فسخ کرد در صروت مرگ یا جنون، هر کدام از طرف های معامله می توانند با استناد به قانون عقد را فسخ کنند. به عنوان مثال اگر وکیل یا موکل دیوانه بشوند یا بمیرند، عقد از بین می رود. وکیل در مشهد می تواند به شما در شناخت انواع عقد جایز و لازم و شرایط آن کمک کند.

عقد خیاری

یکی دیگر انواع و اقسام عقد در قانون ایران عقد خیاری است. عقد خیاری به نوعی از عقد در قانون ایران گفته می شود که در آن برای دو طرف معامله یا برای یک فرد سوم حق فسخ قرارداد در نظر گرفته می شود. خیار در لغت به معنای اختیار است و عقد خیاری عقدی است که در آن یکی از طرفین یا هردو یا یک فرد ثالث اختیار برهم زدن معامله را داشته باشند، این خیار را خیار شرط می گویند.

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه
مطالعه بیشتر

عقد خیاری یکی از انواع عقد لازم در قانون مدنی ایران است از این جهت که می توان آن ها هر زمان و بدون هیچ شرطی به هم زد. به همین دلیل  نیازی به‌ شرط فسخ ندارد. به عنوان مثال اگر عقد اجاره از نوع عقد لازم باشد و در آن شرط شود که دو طرف معامله یا یک فرد سوم حق دارند تا مدت معینی قرارداد را به هم بزنند این معامله یک نوع عقد خیاری لازم است. عقد خیاری نوعی از عقود در ایران نیست بلکه نوعی از عقد لازم است که در آن شرط فسخ قرار داده شده است.

ازدواج دختر بدون اجازه پدر

شرایط فسخ عقد

در ارتباط با انواع و اقسام عقد در قانون ایران در ابتدا باید شرایط فسخ را بدانید. برای اطلاع از شرایط فسخ عقد تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

به حق برهم زدن عقد در قانون مدنی ایران فسخ گفته می شود که تنها با اراده یک طرفه معامله انجام می شود. این بدین معنی است که شما برای فسخ معامله نیاز به توافق با فرد طرف دوم معامله ندارید.

مورد بعدی اقاله یا تفاسخ است که براساس قانون باید با دو اراده انجام شود، یعنی همان دو فردی که برای عقد قرارداد با هم توافق کرده اند حالا می توانند عقد را به هم بزنند. در اقاله حتما باید همان دو اراده‌ای که عقد را انشا نموده‌اند عقد را بر هم زنند. بنابراین در صورت فوت یکی از افراد طرف معامله امکان استفاده از اقاله وجود ندارد و وراث نمی توانند از این حق استفاده کنند.

شرایط و قوانین کاهش یا افزایش میزان مهریه پس از ازدواج
مطالعه بیشتر

مورد بعدی در ارتباط با انحلال عقد، انفساخ است. انفساخ، به انحلال عقد بدون اراده ی طرف های معامله گفته می شود که براساس حکم قانونی عقد باطل می شود. در حالت انفساخ هیچ اراده ای در کار نیست و تنها قانون مشخص خواهد کرد که عقد باطل و منحل است یا نه. اگر یکی از طرف های معامله فوت کند یا دچار جنون شود، انحلال عقد از نوع انفساخ است.

عقد مُنجز و عقد معلق

در انواع و اقسام عقد در قانون ایران عقد منجز به عقدی گفته می شود که  طرفین عقد اثر ناشی از عقد را بدون هیچ قید و شرطی به‌وجود بیاورند و اگر این اثر را به داشتن شرط دیگری موکول کنند عقد معلق می شود. در واقع در عقد منجز توافق بین طرف های معامله ایجاد شده است و اثر عقد هم به وجود آمده است مانند اینکه فردی مالی را به شخصی بفروشد و آن را به او تملیک کند. تملیک در این مورد اثر عقد در نظر گرفته می شود. این اثر بعد از توافق طرفین آمده و موکول به شرطی نیست.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد