آشنایی با انواع مهریه در عقد دائم

کاهش یا افزایش مهریه

فهرست مطالب

آیا انواع مهریه در عقد دائم و شرایط تعیین آن در قانون مدنی را می‎دانید؟ فرق بین مهریه عند المطالبه و مهریه عندالاستطاعه چیست؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی قوانین و احکام در خصوص انواع مهریه در عقد دائم پرداخته و شما را با تمامی شرایط آن آشنا خواهیم کرد.

انواع مهریه در عقد دائم

ازدواج در واقع یک امر غیر مالی می‎باشد، اما آثار و حقوق مالی بسیاری را در بر دارد، که از جمله آن می‎توان از مفریه نام برد. به گفته وکیل مهریه در مشهد، مهریه به عنوان یک حقوق مالی محسوب شده که در پی ازدواج برای زن به وجود خواهد آمد و مرد مکلف به پرداخت آن خواهد بود.

انواع مهریه در عقد دائم

قوانین و شرایط مطالبه مهریه در مشهد
مطالعه بیشتر

زمانی که نکاح بین زن و مرد رخ می‎دهد، به محض وقوع آن آثاری را نیز در پی خواهد داشت که همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از این آثار پرداخت مهریه توسط مرد به زن می‎باشد.

در حقیقت مهریه یا صداق نشان دهنده احترام و محبتی است که شوهر نثار زن کرده، و از همین رو روانشناسان نیز امروزه معتقدند که هدیه از سوی مرد به زن در ایجاد انرژی عاطفی و تقویت عشق بسیار مفید و موثر می‌باشد.

به عبارت دیگر مهریه نوعی حق شخصی است که زن مالک آن شده و در  صدر بدهی‌های مرد قرار می‌گیرد و پس از مرگ نیز به وراث زن خواهد رسید.

برخلاف تصور مهریه انواع مختلفی دارد که لازم است هر فردی قبل از ازدواج اطلاعاتی در در براه آن کسب نمایند. از انواع مهریه در عقد دائم می‎توان از مهرالمسمی، مهرالمثل، مهر المتعه و… نام برد.

مهریه مهرالمسمی

مهری می‎باشد که طرفین ازدواج، پیش از انعقاد عقد نسبت به مقدار اندازه آن به تولفق رسیده و آن را در عقد ذکر خواهند کرد.

تعیین مقدار مهریه، با توجه به ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی مشروط به تراضی طرفین بوده که در این خصوص هیچ محدودیتی در قانون در نظر گرفته نشده است. بر اساس مواد ۱۰۷۸ و ۱۰۷۹ قانون مدنی، می‎بایست حدود مهریه بین طرفین، تا حدی باشد که رفع جهالت آن‎ها معلوم بشود، و دارای ویژه‎گی‎هایی باشد که در ادامه به آن‎ها خواهیم پرداخت.

  • دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد.
  • قابل تملک و نقل و انتقال باشد.
  • مشخص و معلوم باشد.
  • معین و تصریح شده باشد.
  • دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد.
  • شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد.

در صورتی که مهریه وجه رایج در نظر گرفته شود، باید باتوجه به تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شده، محاسبه و پرداخت گردد، مگر اینکه زوجین خود در زمان اجرای نکاح به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

وکیل مهریه در مشهد

مهریه مهرالمثل

در صورتی که در زمان انعقاد عقد، در خصوص مهریه توافقی نشده باشد، و یا اینکه مهریه به نوعی تعیین شده باشد که مطابق قانون نبوده، ولی عمل زناشویی بین زوجین انجام شده است، در این حالت با توجه عرف و عادت محل و وضعیت خاص زوجه (زن) مانند تحصیلات، سن، شغل و … مهریه‎ای هم شأن زنان مشابه وی معین خواهد شد، که به این نوع مهریه مهرالمثل گفته می‎شود.

در این خصوص ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی بیان داشته است: «برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اَماثل و اَقران و اَقارِب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.»

شرایطی که زوجه (زن) مستحق مهرالمثل خواهد بود، عبارتند از:

البته در این خصوص با نظر به گفته وکیل خانواده در مشهد، اگر اختیار تعیین مهریه به زن داده شود، وی نمی‎تواند مقدار مهریه را بیشتر از مهرالمثل معین کند.

مهریه مهرالمتعه

در صورتی که در عقد دائم مهریه ذکر نشده باشد، یا شرط بر عدم مهریه باشد، زوج (مرد) می‎بایست مهریه را به زوجه (زن) مطلقه خود، حتی با وجود عدم نزدیکی پرداخت کند، که اصطلاحاً مهرالمتعه گفته می‎شود.

در این مورد ماده ۱۰۹۳ بیان داشته: «هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق( وکیل طلاق توافقی در مشهد) دهد زن مستحق مهرالمتعه است و اگر بعد از آن طلاق دهد زن مستحق مهرالمثل خواهد بود.»

مهریه عند المطالبه و مهریه عندالاستطاعه

در این مبحث منظور از عند المطالبه بودن مهریه، این است که به محض انعقاد عقد نکاح زن مالک مهریه شده و خواهد توانست هر زمان که بخواهد  آن را مطالبه کند.

البته در زمان عقد این امکان برای زن و مرد فراهم است که در برای پرداخت مهریه شرط و شروطی بگذارند. به این صورت که مهریه عند المطالبه باشد یا عند الاستطاعه، نقد باشد یا نسیه، تعیین شده باشد یا تعیین نشده باشد.

زمانی که زن و مرد به توافق می‎رسند که مهریه عندالاستطاعه باشد، به این معنی خواهد بود که در آن پرداخت مهریه به  محض مطالبه زن انجام نخواهد شد و بستگی به استطاعت و توان مالی مرد خواهد داشت. همچنین پرداخت آن منوط به داشتن استطاعت مالی مرد می‎باشد.

به عبارت دیگر مهریه‎ای است که در آن تعداد دقیق مهریه توافق شده است و در عقدنامه قیدشده است، و فقط زمانی زن مستحق دریافت آن خواهد شد که بتواند استطاعت مالی مرد را ثابت کند.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد