شرایط و قوانین مربوط به اهدا جنین

اهدای جنین

فهرست مطالب

پیش از اینکه بخواهیم شرایط اهدا جنین را در این مقاله بررسی و بیان کنیم ابتدا باید با اصطلاحات این مقوله آشنا شویم.

در ابتدا لازم است عنوان کنیم که اصطلاح اهدای جنین به چه معناست؟

اهدای جنین جزو روش‌ های بارداری محسوب می ‌شود که زوج ‌های نابارور از آن استفاده می‌ کنند و طی این روش لقاح مصنوعی یعنی تخمک و اسپرم زوج بارور از طریق آزمایشگاهی و طی تقسیمات اولیه و بعد از گذشت ۳ الی ۴روز به رحم زوج متقاضی انتقال می ‌یابد، در واقع در این روش برای بارداری هیچگونه نزدیکی صورت نمی‌ گیرد. لازم به ذکر است که این واگذاری و اهدا داوطلبانه و رایگان صورت می‌ گیرد.

موارد اهدای جنین

این موارد که به نوعی می ‌توان از آن‌ها با عنوان شروط اولیه ‌ی شرایط اهدا جنین نیز یاد کرد دو مورد هستند که در صورت وجود این شرایط بایستی برای دریافت جنین سالم از روش اهدای جنین برای باروری استفاده کرد.

سقط جنین

 • شرط اول مربوط به مرد است؛ یعنی اگر مرد نتواند اسپرم گذاری مناسب جهت تولید مثل را انجام دهد و اسپرم نه در مایع منی و نه در بیوپسی بیضه ‌ها وجود نداشته باشد، زوجه می ‌تواند از طریق لقاح مصنوعی یا همان اهدای جنین باردار شود.

لازم به ذکر است این امر از نظر عده‌ ای از مراجع تقلید و فقها ممنوع است.

 • اگر مرد و زن یا یکی از آن ‌ها ناقل بیماری ‌های ژنتیکی جنسی مانند هموفیلی، ناهنجاری‌ های مادرزادی و دیستروفی عضلانی دوشن به نسل بعد باشد، برای حل این مشکل می‌ توان از روش اهدای جنین اقدام به بارداری نمود.
جدیدترین قوانین مالیات بر ارث
مطالعه بیشتر

منابع عمده تامین جنین اهدایی

در این خصوص نیز دو منبع و مورد وجود دارد که ضمن رعایت شروط اولیه طی یکی از این دو مورد اقدام به بارداری از طریق اهدای جنین می‌ کنند. این دو مورد در ادامه بیان شده است.

 • زوج ‌های ناباروری که از طریق انجام میکرواینجکشن باردار شده ‌اند و در این روش تعداد جنین ‌های تشکیل شده بالغ بر تعداد جنین ‌های انتقالی بوده است و تمایل ندارند که از جنین ‌های منجمد خود استفاده کنند.
 • از طریق اهدای تخمک و اسپرم یک زوج موفق در بارداری سالم و تمایل آن ‌ها به اهدای جنین.

روند طی کردن شرایط اهدا جنین

نقطه شروع ماجرای اهدای جنین در ابتدا با مراجعه به مراکز درمان ناباروری آغاز می ‌شود البته بایستی زوجین شرایط اهدا جنین را که پیش از این عنوان کردیم دارا باشند و مراکز درمانی پس از کنترل و اطمینان حاصل کردن از این موضوع که روش دیگری به جز اهدای جنین جهت باوری این زوج وجود ندارد، آن ‌ها را به واحد مددکاری ارجاع می ‌دهند.

روند جدی ماجرا پس از ارجاع به مددکاری آغاز می‌ شود که طی این پروسه کلیه شرایط و فرایندهای لازم به زوج شرح داده می‌ شود این شرایط و نکات عبارتند از:

 • ناشناس ماندن اشخاص برای یکدیگر
 • مدت زمان انتظار

که پس از طی کردن دوره انتظار، زوجین طی نامه‌ ای به پزشکی قانونی و دادگاه خانواده جهت بررسی صلاحیت ‌های اخلاقی، رفتاری و اجتماعی معرفی می‌ شوند که در نهایت بعد از اخذ مجوز در خصوص صلاحیت ‌های مربوطه و موافقت حقوقی می ‌توانند دوره درمانی خود را شروع کنند.

آشنایی با وکیل خانواده در شیراز
مطالعه بیشتر

شرایط اهدا جنین به زوج متقاضی

پس از اهدای جنین به موسسات مجاز اهدا توسط زوج شرعی و قانونی، زوجین متقاضی جهت دریافت جنین بایستی شرایطی را که قانونگذار ذکر کرده دارا باشند تا استحقاق دریافت جنین را داشته باشند؛ زیرا اهدای جنین نیازمند حکم دادگاه است و شرایط آن در ادامه ذکر شده است.

 • ایجاد جنین باید ناشی از عقد شرعی زن و مرد باشد.
 • زوجین متقاضی یعنی هم زن و هم مرد باید باهم دادخواست مربوطه را به دادگاه ارائه دهند.
 • زوجین متقاضی باید از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشند.
 • ارائه گواهی مبنی بر عدم توانایی زوجین در تولید مثل در کنار ارائه گواهی توانایی زن برای حمل جنین.
 • ارسال دادخواست به دادگاه خانواده مبنی بر تقاضای احراز صلاحیت زوجین متقاضی از طریق دفاتر خدمات قضایی.

وکیل سقط جنین در مشهد

در خصوص شرایط اهدا جنین و رسیدگی به دادخواست مبنی بر دریافت جنین دو نکته قابل ذکر است. یکی اینکه این دادخواست خارج از نوبت از طریق مراجع مربوطه پیگیری می‌ شود. نکته دیگر اینکه ممکن است دادگاه این دادخواست را رد کند و به دلیل عدم ارائه دلایل کافی آن را نپذیرد که در این شرایط زوجین متقاضی یا باید مانع موجود را برطرف کنند و یا اینکه درخواست تجدیدنظر خود را به دادگاه ارائه دهند که در این خصوص نیزدو امکان وجود دارد:

 • تائید درخواست زوجین متقاضی در خصوص تجدیدنظر
 • نقض درخواست زوجین متقاضی مبنی بر درخواست تجدیدنظر

نکات تکمیلی در خصوص شرایط اهدا جنین

علاوه بر شرایط ذکر شده در خصوص صلاحیت و استعداد زوجین متقاضی جهت دریافت جنین، براساس ماده ۵ قانون مورد بحث وزارت بهداشت در خصوص این شرایط نکات دیگری نیز عنوان شده است که اصلی‌ ترین آن‌ ها را در ادامه بیان خواهیم کرد.

 • رایگان بودن اهدای جنین؛ لیکن اگر در این خصوص بین افراد مبلغی رد و بدل شود قابلیت پیگیری ندارد و وضعیت آن نامشخص خواهد بود.
 • تابعیت ایرانی زوج اهدا کننده و برخورداری از ضریب هوشی مناسب آنان.
 • بررسی و تشخیص شرایط زوج اهدا کننده بر عهده مراکز مجاز ناباروری است.
 • محرمانه ماندن هویت اهداکنندگان.
 • ارائه اطلاعات مربوط به اهدا کننده یا دریافت کننده به جز دسته بندی آن ‌ها فقط و فقط به مراجع قضایی بلامانع است.
 • تناسب و هماهنگی دین و مذهب زوج اهداکننده با زوج دریافت کننده.
 • لازم به ذکر است که تابعیت خارجی یا ایرانی زوج دریافت کننده چندان مهم نیست اما تابعیت ایرانی زوج اهدا کننده جزو شروط اساسی است.
معرفی قیم، بررسی ویژگی‌ های او 
مطالعه بیشتر

وکیل خانواده در مشهد

همانطور که مشاهده کردید روند دریافت جنین برای زوجین متقاضی از پیچیدگی زیادی برخوردار است که رسیدگی و پیگیری به آن از عهده افراد عادی خارج است و ممکن است زوجین نتوانند به حقوق اصلی خود دست یابند که در این خصوص می ‌توانند از مشورت و راهنمایی با وکیل اهدای جنین استفاده کنند.

تیم یسنا وکیل با در نظرگرفتن نوع دادخواست شما، بهترین وکیل در مشهد را در زمینه دلخواهتان در اختیار شما قرار خواهد داد و بدیهی است آنچه می ‌تواند دریافت حقوق متقاضیان را در این زمینه تضمین کند بهره مندی از راهنمایی ‌های وکیل خوب در مشهد است که این خدمات توسط تیم ما در اختیار شما عزیزان قرار می‌ گیرد و شما می‌ توانید بدون کوچکترین نگرانی و دغدغه، خود را مستلزم دریافت حقوقتان بدانید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد