بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن

جرم و عناصر آن

فهرست مطالب

بازداشت غیر قانونی جزو مواردی است که در قانون اشاره زیادی به آن شده­است. در این مقاله از تیم یسنا وکیل مطالب مفیدی را در رابطه با بازداشت غیر قانونی، مجازات­های آن و تفاوت آن با زندانی کردن و پنهان کردن در اختیارتان قرار خواهیم داد پس تا پایان این مقاله همراه ما باشد تا اطلاعات مفیدی کسب کنید.

بازداشت غیر قانونی به چه معناست؟

واضح است در نگاه اول که بازداشت و کلمات مربوط به آن را می­شنوید نام پلیس به ذهنتان خطور می­کند و به نظر می­رسد که این امر توسط پلیس قابل انجام است اما گاهی این جرم توسط افراد معمولی اتفاق می­افتد.

پلیس اجازه بازداشت بدون حکم قضایی را بیشتر از یک روز ندارد در نتیجه در صورت عدم اعتنا به این حکم پلیس بازداشت غیر قانونی انجام داده است و چه بسا که افراد دستگیر شده مجرم شناخته شده باشند در نتیجه بعد از یک روز باید به زندان منتقل شوند. طبق بیان وکیل پایه یک دادگستری چنان‌چه ماموری برخلاف قوانین اقدام به بازداشت شخص کند حتی اگر شخص صلاحیت بازداشت و توقیف را داشته باشد، با این وجود عمل مامور غیر قانونی بوده و مشمول مجازات خواهد شد.

مجازات­های خراب­کاری

جزای بازداشت غیر قانونی چیست؟

برای دانستن و آگاهی از جرم بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن با دقت و حوصله همراه ما باشید.

جرم بازداشت غیر قانونی با توجه و بررسی ماده 583 قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات به این گونه است که هر فردی اعم از پلیس و یا هر ارگان دولتی مانند سپاه و ارتش و یا حتی به غیر از این موارد، بدون داشتن حکم قضایی و اجازه از دادگاه اسلامی البته به غیر از حالاتی که قانون اسلامی بیان کرده و واضح و روشن می­باشد، فردی را بازداشت و یا زندانی کند و یا به گروگان بگیرد مجرم شناخته شده و حکم شخص 1 الی 3 سال زندان می­باشد و یا در مواردی پرداخت جرایم نقدی اعلام می‌­شود.

وجه التزام و خسارت تاخیر تادیه
مطالعه بیشتر

شرایطی که در بازداشت غیر قانونی دخیل است

برای بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن نکاتی حائز اهمیت است که به برخی از آن­ها می­پردازیم

این جرم فقط شامل پلیس و ارگان­های دولتی که صلاحیت بازداشت را دارند نمی­شود بلکه هر شخصی می­تواند باشد. این جرم از جمله جرایم عمدی می­باشد چرا که مجرم شخصی را بدون کسب اجازه از او و بدون اجازه از قانون اسلامی زندانی، بازداشت و یا پنهان کرده است.

تفاوت‌­هایی در برخی از موارد اعلام شده وجود دارد مثلا بازداشت و زندانی کردن دو امر متفاوت و مجزاست.

زندانی کردن فردی زمان طولانی‌­تر و محل تعیین­شده و محدوده­ای دارد ولی در بازداشت و توقیف فرد الزاماً  محدود و محل محدود ندارد برای درک بهتر زمانی را بیان می­کنیم که مجرم با دلایل نامعلوم اتومبیلی را متوقف کرده و به سرکشی داخل ماشین و سرنشینان پرداخته و برای مدتی افراد را معطل کرده و اجازه حرکت ندهد. در این صورت توقیف غیر قانونی است و مجازاتی شبیه به بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن دارد.

پنهان کردن هم با موارد بالا متفاوت است در این نوع جرم، شخصی را بدون کسب اجازه از او در مکانی نگهداری کرده و به صورتیکه شخص از نظر دیگران قابل رویت نباشد و همچنین وی اجازه و حق خارج شدن از محل را نداشته باشد این عمل نوعی گروگان­گیری نیز عنوان می‌­شود.

گران فروشی و مجازات‌های مربوط به آن
مطالعه بیشتر

گاهی هدف از انجام این موارد، اهداف بد و پلید نیست بلکه هدف به صلاح خود شخص است و گاهی برای بهتر فهمیدن موضوعی شخص را مدتی در محلی نگه می­دارند. مثلا استادی برای درس و تحصیل شاگرد خود او را در مکانی حبس و متوقف می­کند تا فرد فقط درس بخواند و سرگرم اعمال دیگر نشود چرا که خود شاگرد مخالف این موضوع می‌باشد در این صورت هم اهمیت ندارد که هدف و انگیزه چیست باز هم شخص مجرم شناخته خواهد شد.

بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن به عهده شاکی است که می­تواند با گرفتن وکیل حقوقی در مشهد در شکایت خود موفق‌تر عمل کند و در دادگاه به حق خود برسد.

آیا این جرم تخفیف و تشدید دارد؟

برای بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن نیازمند دانستن این دو مورد نیز هستیم.

در صورتی که مجرم زودتر از آنکه به دنبالش بروند فرد قربانی را آزاد کند و یا اینکه برای آزادی فرد عملی انجام دهد و به علاوه فرد را از 5 روز کمتر نگه داشته باشد حکم او با تخفیف همراه خواهد بود.

و اگر که مجرم قربانی خود را در حین زندانی کردن آزار و اذیت کند و او را بترساند و اعلام کند که او را خواهد کشت با اثبات این موضوع جزا و حکم او سخت تر از حالت عادی خواهد بود که این موضوع با داشتن و استفاده از وکیل در مشهد که به تمامی امور آگاه باشد اثبات خواهد شد و حق قربانی به نحو احسن گرفته می­شود.

زندانی و مبحوس کردن همسر

در صورت محروم ساختن هر شخصی از آزادی که جز حق و حقوق وی می­باشد مجرم شناخته می­شوید و جرم بازداشت غیر قانونی عنوان خواهد شد حال اگر فردی همسر خود را در خانه زندانی کند و در را روی او قفل کند و اجازه خروج از خانه را به او ندهد نیز مجرم به همین جرم شاخته خواهد شد و عمل سر زده از او بازداشت غیر قانونی می‌­باشد و همسر او می­‌تواند به عنوان شاکی از او شکایت کند و حق خود را دریافت کند که یک وکیل خوب در مشهد می‌­تواند به راحتی در دادگاه از حق شاکی دفاع کرده و پیگیر حقوق موکل خود شود و حتی گاهی زن می­تواند با اعلام این مورد و قربانی شناخته شدن در دادگاه حق طلاق را دریافت کند و همسر او با بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن به زندان و یا پرداخت جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

انعقاد تمام عقود در قالب عقد صلح
مطالعه بیشتر

عوامل موثر در روند بازداشت قانونی

  • صلاحیت داشتن مامور برای بازداشت

در بین افراد درجه دار تنها افرادی اجازه بازداشت دارند که جز فرماندهان و دارای درجه بالا درنیروی انتظامی باشند، و دیگر ارگان­‌ها مانند سپاه و بسیج چه بسا که دارای درجه و رتبه بالا باشند اجازه و صلاحیت بازداشت را ندارند و بازداشت غیر قانونی و پیگیری آن در دادگاه اعمال می‌­شود مگر در زمانی‌که این عمل را به عهده آنان گذاشته باشند.

  • شرایط خاصی که هر بازداشت داراست

صلاحیت مامور در بازداشت کافی نیست و در این مورد شرایط نیز حاکم است که در ابتدا شرایط بررسی شد. در صورتی‌که جرم صورت گرفته در ملاء عام و کاملا واضح باشد ماموران اجازه بازداشت بدون حکم قضایی را دارند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد