تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم

انواع خسارت‌های قابل مطالبه

فهرست مطالب

ابتدا باید عنوان کنیم که چه مدارک و شواهدی به عنوان ادله اثبات جرم محسوب می ‌شوند. اقرار، شهادت، سوگند و قسامه در موارد تعیین شده قانونی و همچنین بر اساس علم قاضی در قانون جزو ادله اثبات جرم به شمار می ‌آیند. همانطور که عنوان شد فیلم و اسکرین شات چت و عکس در این مقوله جای نداشت به همین دلیل نمی ‌توان آن را به تنهایی ادله محکم و قوی جهت ارائه به دادگاه محسوب کرد اما تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم به عنوان یک نشانه برای قاضی در پرونده‌ های کیفری و یا یک نشانه برای کارشناس در پرونده‌ های حقوقی شناخته می ‌شود.

تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم خیانت همسر

در رابطه با شکایت مرد از همسرش مبنی بر خیانت به او غیر از مسئله زنا، اگر مرد بتواند دلایل کافی به دادگاه مبنی بر داشتن رابطه نامشروع همسرش ارائه دهد حفاظت اطلاعات قوه قضائیه این اختیار و صلاحیت را دارد که پرینت متن پیامک را در اختیار دادگاه قرار دهد. اما در صورتی که دلایل و شواهد کافی از سوی همسر متهم ارائه نشود بازپرس یا دادیار این اختیار را دارد که قرار منع تعقیب متهم را صادر کند یعنی زوجه را تبرئه نماید. پس از تبرئه شدن زوجه، او نیز می ‌تواند علیه همسرش شکایت نامه ‌ای در خصوص افتراء و اعاده حیثیت تنظیم کند.

ورود ضرر در جرم جعل

رابطه علم قاضی با تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و فناوری‌ های روز دنیا، صدور حکم در خصوص اثبات خیانت همسر و داشتن رابطه نامشروع از طریق ارائه عکس و فیلم به دادگاه نمی ‌تواند تاثیر چندانی بر روند پرونده و حکم نهایی دادگاه وارد کند؛ زیرا امروزه به راحتی امکان فتوشاپ و مونتاژ عکس وجود دارد و صحت یا نادرستی اطلاعات موجود در عکس‌ ها و فیلم ‌ها مشخص نیست. در نتیجه در چنین شرایطی قاضی به علم خود اکتفا می ‌کند؛ یعنی استناد و اعتماد به فیلم و عکس ‌های ارائه شده در خصوص اثبات جرم به نظر قاضی بستگی دارد که ممکن است به عنوان نشانه در روند دادگاه موثر باشد و ممکن است هیچ گونه تاثیری نداشته باشد.

آشنایی با ضرر و زیان ناشی از جرم | بررسی جدیدترین قوانین
مطالعه بیشتر

حکم افشای چت ‌های خصوصی افراد

مطابق قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، اگر شخصی با هدف اخاذی یا بدون دلیل و درخواست وجه، افراد را تهدید به افشای چت ‌های خصوصی‌شان کند مرتکب جرم شده است؛ زیرا افشای اطلاعات خصوصی و خانوادگی و شخصی افراد در صورتی که باعث لطمه زدن به آبرو و حیثیت آنان شود جرم محسوب می ‌شود حتی اگر این تهدید عملی نشود.

مجازات تهدید به افشای اسرار خصوصی افراد که می‌تواند اسکرین شات چت یا فیلم و عکس آنان باشد شامل ۷۴ ضربه شلاق، حبس تا دو سال یا جزای نقدی است.

اعتماد به اسکرین شات در اثبات ادعا

اسکرین شات‌ ها در صورتی جنبه استناد پیدا می‌ کنند که توسط یک مرجع مهم دولتی نظیر پلیس فتا اصالت و صحت آن‌ ها تایید شود، تنها در این صورت است که قاضی می ‌تواند به اطلاعات اسکرین شات و ادعای شخص اطمینان کند و آن را در روند رسیدگی پرونده به کار گیرد.

ادله الکترونیکی در اثبات جرم

این ادله شامل پیامک ‌های حاوی تهدیدی است که در شبکه‌ های اجتماعی میان افراد رد و بدل می ‌شود و برخلاف گمان برخی از افراد که آن ‌ها را موثق نمی ‌شمارند باید بگوییم که این متن ‌ها جزو ادله الکترونیک محسوب شده و در اثبات جرم نیز موثرند.

بررسی و معرفی مجازات‌های پیرامون مواد مخدر
مطالعه بیشتر

اعتبارسنجی ادله الکترونیکی

بررسی اعتبار و صحت اطلاعات ادله الکترونیکی نظیر چت ‌های پیام رسان ‌های مجازی یا اسکرین شات‌ ها بر عهده نهادها و کارشناسان فضای مجازی است که ادله با عبور از این مرحله قابلیت استناد پیدا می ‌کنند و مبنای حکم دادگاه و علم قاضی قرار می ‌گیرند.

وکیل کیفری در مشهد

وظیفه وکیل کیفری در خصوص پرونده‌ های مرتبط با موضوع تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم، آگاهی بخشی به فرد در خصوص معرفی مدارک مورد استناد قاضی به دادگاه است که اسکرین شات چت ‌ها همانطور که گفتیم می ‌توانند به علم قاضی جهت بدهند و گاهی نیز شکاکیت‌ ها را برطرف سازند.

وکیل خوب در مشهد

به نظر شما کدام فاکتورها در انتخاب یک وکیل موثرند؟ یا اینکه وکیل خوب چگونه وکیلی است و چه خدماتی به موکلین خود ارائه می‌ دهد؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که وکیل خوب، همان وکیل متبحر و باتجربه ‌ای است که از نقطه شروع به کار وکالتش تلاش کرده تا تجربیات کافی را از طریق دانش و مهارت خود کسب کرده و این تجربیات را توام با علم حقوقی خود در حل پرونده‌ ها به کار گیرد. البته لازم به ذکر است که امروز با توجه به پیچیدگی پرونده ‌های حقوقی و کیفری، جهت تسلط بهتر و بیشتر وکلا بر پرونده‌ ها و نتیجه گیری بهتر وکلای تخصصی در هر زمینه وجود دارند که تنها بر روی یک موضوع خاص فوکوس می ‌دهند؛ مثلا مراجعه به وکیل کیفری مخصوص زمانی است که پرونده شما کیفری باشد.

جرم هتک حرمت، بررسی موارد مختلف در تحقق جرم هتک حرمت
مطالعه بیشتر

اخذ آخرین دفاع متهم

با توجه به مطالب گفته شده اینگونه نتیجه گیری می ‌شود که برای انتخاب بهترین وکیل در مشهد نباید تنها فاکتور تجربه را مدنظر قرار دهید بلکه تجربه و دانش کافی وکیل هر دو عامل مهمی هستند که تیم یسنا وکیل کادری مجرب از وکلای ماهر و باتجربه را در اختیار دارد و شما عزیزان می ‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی انتخاب وکیل پرونده ‌تان را به ما بسپارید تا بتوانید از حق و حقوق قانونی‌ خود دفاع کنید.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده در خصوص تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم باید گفت مدارکی از قبیل فیلم و اسکرین شات چت جزو مدارک الکترونیکی محسوب می ‌شوند که تا زمانی که اصالت آن ‌ها از جانب نهادهای مربوطه تایید نگردد جنبه قانونی برای استناد ندارند و تنها به عنوان اماره یا همان نشانه کاربرد خواهند داشت.

اما ارائه فیلم و عکس به دادگاه به عنوان ادله اثبات جرم بدون بررسی صحت آن ‌ها، از سندیت چندانی برخوردار نیست. لیکن به عنوان راهنمایی قاضی و تلفیق این فیلم و عکس با علم قاضی می ‌توان از آن استفاده نمود.

لازم به ذکر است در اثبات جرایم هیچ عاملی به اندازه شهادت شهود و اقرار قابل استناد نیست و بقیه مدارک و ادله اثبات جرم در جایگاه‌ های بعدی قرار می ‌گیرند و برای استناد به آن‌ ها باید مراحلی جهت اطمینان از صحت آن ‌ها طی شود یا علم قاضی آن را تایید یا رد کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد