معنای تجویز ازدواج مجدد چیست؟

ازدواج دائم و موقت

فهرست مطالب

در شرایطی ممکن است مرد بخواهد ازدواج مجدد داشته باشد که این ازدواج نیاز به رعایت یه سری شرایط و نکات دارد و زوج نمی ‌تواند تنها بنابر میل شخصی خود اقدام به ازدواج مجدد کند. این شرایط در قانون با عنوان شرایط تجویز ازدواج مجدد شناخته می ‌شوند.

شرایط قانونی لازم جهت ازدواج مجدد مرد

شرایطی که توسط قانونگذار برای زوج مطرح شده تا بتواند بدون ایجاد مشکلات خانوادگی و شرعی به اصطلاح به تجدید فراش بپردازد عبارتند از:

 • رضایت همسر اول در خصوص ازدواج مجدد همسرش؛ در صورتی که این شرط رعایت نشود همسر اول از مزایا و حقوق خاصی برخوردار خواهد بود که باید از جانب مرد تامین گردد.

ابطال رای داوری

 • عدم تمکین همسر اول از شوهرش که به موجب حکم دادگاه اثبات شده باشد.
 • ابتلای همسر اول به بیماری‌ های صعب العلاج نظیر بیماری ‌هایی که برقراری رابطه جنسی را دشوار یا غیر ممکن سازد.
 • ابتلای همسر اول به جنون و دیوانگی یا هر نوع اعتیاد مضر
 • عدم توانایی همسر اول در انجام تکالیف زناشویی
 • محکومیت همسر اول به زندان (۵ سال یا بیشتر)
 • مفقودالاثر شدن همسر اول و ترک زندگی از جانب او
 • عقیم بودن همسر اول

کلیه شرایط مذکور در صورتی که از جانب دادگاه صالح تایید و اثبات شوند زمینه را جهت تجویز ازدواج مجدد مرد فراهم می‌ کنند و این ادعاها تنها از طریق لفظی قابل اثبات نیستند و باید طی حکم دادگاه اثبات شوند.

دلایلی که تجویز ازدواج مجدد مرد را فراهم می ‌سازند، کدامند؟

همانطور که عنوان کردیم شرایطی وجود دارند که در صورت اثبات آن ‌ها به دادگاه صالح، مرد می‌ تواند در صورت داشتن همسر، ازدواج مجدد داشته باشد که برای طرح این دادخواست در دادگاه بایستی دلایلی را ارائه دهد این دلایل به شرح زیر هستند:

 • ارائه مستندات و دلایل دادخواست؛ یعنی بیان علت ازدواج مجدد.
 • انجام بررسی‌ ها و تحقیقاتی که از نظر دادگاه ضروری هستند.
 • اثبات توانایی مالی زوج در خصوص اداره دو زندگی به صورت همزمان از جهت پرداخت مخارج زندگی و نفقه به هر دو همسر.
 • احراز توانایی مرد نسبت به رعایت مساوات و عدالت بین همسران و الزام او به این امر.
 • ارائه سایر مستندات به محکمه که به اثبات حقانیت خواسته او کمک کند.
وکیل طلاق خانم در مشهد
مطالعه بیشتر

رای وحدت رویه ۷۱۶ درخصوص تجویز ازدواج مجدد

این رای در خصوص عدم تمکین و ناشزه بودن زوجه است که طبق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی، اگر مرد بتواند این موضوع را به دادگاه اثبات کند که این تمکین ناشی از مانع شرعی نیست می ‌تواند حکم مبنی بر تجویز ازدواج مجدد را از دادگاه دریافت کند که در این صورت زوجه هیچگونه حقی مبنی بر درخواست طلاق نخواهد داشت.

شرایط لازم برای دریافت حق طلاق زن اول در صورت ازدواج مجدد مرد 

ازدواج مجدد مرد در صورتی برای همسر اولش حق طلاق را فراهم می ‌آورد که ضمن امضای شرایط ۱۲ گانه درج شده در سند نکاحیه اقدام به ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول و بدون دریافت حکم تجویز ازدواج مجدد نماید که در این صورت همسر اول دارای حق طلاق ضمن دریافت کلیه حق و حقوق و مهریه خود خواهد بود.

ازدواج دائم و موقت

لازم به ذکر است دفترخانه ‌های ازدواج اجازه ثبت ازدواج مجدد زوج را نخواهند داشت مگر در صورت اجازه و رضایت همسر یا ارائه حکم مربوط به ازدواج مجدد مرد از جانب دادگاه.

شرایط حق طلاق زن در صورت ازدواج مجدد همسر

با توجه به اینکه ازدواج موقت در دفاتر اسناد رسمی ثبت نمی‌ گردد در نتیجه اثبات آن امری دشوار و تقریبا غیرممکن است. حال در خصوص اینکه ازدواج مجدد مرد در قالب صیغه موقت، حق طلاق را برای همسر اول به وجود می ‌آورد یا خیر؟ باید بگوییم که در این مورد دو نظریه وجود دارد:

 • برخی اعتقاد دارند آنچه در عقدنامه در این خصوص ذکر شده لفظ مطلق نکاح است و نوع موقت یا دائمی بودن آن مشخص نشده پس در هر دو صورت؛ یعنی چه ازدواج مجدد دائم باشد و چه موقت حق طلاق برای زن ایجاد خواهد شد.
 • عده دیگر معتقدند، حرمت و احترام همسر اول تنها با ازدواج دائم همسرش از بین می‌رود؛ به همین دلیل در صورتی که ازدواج مجدد زوج به شکل صیغه موقت باشد، حق طلاق برای همسر اول شکل نخواهد گرفت.
آشنایی با شرایط حق مسکن زوجه
مطالعه بیشتر

اما نکته ‌ای که در اینجا حائز اهمیت است و باید بیان شود این است که ازدواج دوم مرد( نکاح دائم یا موقت) چه قانونی باشد؛ یعنی با رضایت همسر اول یا حکم دادگاه باشد و چه غیرقانونی؛ یعنی بدون رضایت همسر اول یا بدون دریافت حکم دادگاه، به هیچ عنوان از جانب همسر اول، قابلیت ابطال و فسخ نخواهد داشت.

وکیل خانواده در مشهد

اگر در خصوص ازدواج مجدد همسرتان به دنبال طرح دعوی به دادگاه هستید و یا اینکه خودتان شخصی هستید که ازدواج مجدد داشته و با مشکل مواجه شده ‌اید و به دنبال آگاهی از روند پیگیری پرونده‌ خود هستید تیم یسنا وکیل بهترین و نتیجه بخش‌ترین روش را مشورت با وکیل خوب در مشهد می ‌داند؛ زیرا وکلا بنابر تجربیات و علم و دانشی که در این زمینه دارند می ‌توانند حق و حقوق شما را در دادگاه مربوطه اثبات کرده و به مرحله اجرا برسانند.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده پیرامون شرایط و نکات تجویز ازدواج مجدد مرد باید بگوییم که آنچه این حق را برای مرد قانونی می ‌سازد عدم توانایی همسر حال چه به عمد و چه به سهو در اداره زندگی زناشویی است و اگر این عدم توانایی در محضر دادگاه ثابت نشود زوج قادر به ازدواج مجدد به شکل قانونی نخواهد بود مگر اینکه رضایت همسر اول را جلب کند در غیر اینصورت حتی اگر ازدواجی هم صورت بگیرد مرد متحمل پرداخت کلیه حق و حقوق زن در صورت درخواست او خواهد بود.

بررسی همه جانبه فسخ نکاح_ بطلان نکاح و تفاوتشان با طلاق و آثار هر یک
مطالعه بیشتر

تیم یسنا وکیل در خصوص آگاهی بخشی و اطلاع رسانی و کمک به موکلینی که درگیر چنین پرونده‌ هایی هستند از وکلای متخصص و متبحر و باتجربه در این زمینه استفاده می ‌کند و بهترین وکیل در مشهد را متناسب با نوع پرونده و دادخواستتان به شما معرفی خواهد کرد. تنها کافی است به مجموعه ما و عملکرد وکلای آن اطمینان داشته باشید تا طی کوتاه ‌ترین زمان ممکن به حق و حقوق دلخواه و واقعی خود که از شما سلب شده است دست یابید و به اثبات حقانیت خود بپردازید و مورد ظلم واقع نشوید و پیروز میدان باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد