تصادف خودرو و موارد حقوقی آن

وکیل تصادف در مشهد

فهرست مطالب

تصادف یکی از مواردی است که به علل مختلف اتفاق می افتد و گاهی می توان از بروز آن جلوگیری کرد اما در برخی از موارد خود فرد مقصر نیست و برخورد و بی احتیاطی باقی افراد سبب بروز حادثه برای فرد می شود. تصادف خودرو و موارد حقوقی آن یکی از مسائل مهمی هستند که هر فردی که دارای خودرو است یا اقدام به رانندگی می کند باید نسبت به آن ها دانش و آگاهی کافی را داشته باشد. متاسفانه تعداد تصادفات ترافیکی در کشور ما بسیار بالا است. یک روز نیست که در خیابان یا جاده یا بزرگراه تصادف اتفاق نیفتد و آسیب مالی یا جانی به کسی وارد نشود.

اول از همه، شما باید بدانید که آسیب جانی، در مورد انسان‌ ها به معنی معلولیت یا در مرحله بالاتر، مرگ یک فرد است. آسیب مالی در مورد اشیا و اموال، به معنی تخریب، از دست دادن، کاهش یا نقص آن شی است. انواع مختلفی از خسارت وجود دارد؛ خسارات مالی در تصادفات، آسیب ‌های مادی، خسارات مادی و فیزیکی و آسیب ‌های اخلاقی.

اما به منظور آشنا شدن با چگونگی ادعای خسارت و یا پرداخت خسارت در تصادفات رانندگی، بهتر است بدانید که در ارتباط با خودرو، سه نوع پوشش بیمه ‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، البته بیمه شخص ثالث برای خودرو اجباری است. تصادف خودرو و موارد حقوقی آن طیف وسیعی در قانون ایران را در بر می گیرند که در ادامه تعدادی از مهم ترین موارد مرتبط با بررسی خواهیم کرد.

ابطال رای داوری

فرار از صحنه تصادف

هنگامی که راننده تصادفی می ‌کند که منجر به آسیب مالی به اتومبیل شود، اشتباه است که از صحنه فرار کند تا از جبران خسارت جلوگیری کند و اگر به نظر برسد که فرار کرده است، علاوه بر محکوم شدن به پرداخت خسارات مالی، مجرم باید هزینه ‌های دادگاه و تخصص را بپردازد و فرد صدمه ‌دیده به صورت فیزیکی می‌ تواند اتومبیل را ضبط کند. در صورت توقیف، هر جا که اتومبیل توسط پلیس دیده می‌شود فورا توقیف و به پارکینگ انتقال داده می ‌شود. همچنین هنگام فروش خودرو، صاحب ماشین نمی ‌تواند خودرو را به فروش برساند تا زمانی که به طور کامل با گروه آسیب ‌دیده تسویه شود.

نکات کلیدی در انتخاب وکیل خانم
مطالعه بیشتر

عدم مسئولیت بیمه خودرو مقصر

اگر در تصادف، وسیله نقلیه مسئول این حادثه بیمه نداشته باشد صندوق بیمه آسیب بدنی به مجروحان یا درگذشتگان پرداخت خواهد کرد و سپس علیه راننده مجرم برای استرداد خسارت به صندوق شکایت خواهد کرد.

در میان مردم شایع است که اگر فردی بدون گواهی ‌نامه رانندگی کند در صورت وقوع حادثه به خصوص در حوادث مرگبار اقدام وی قتل عمدی تلقی می ‌شود. از طرف دیگر فقدان مجوز، اعمال راننده را تغییر نمی‌ دهد،  چه عمدی و چه غیر عمدی و تنها مجازات عمومی راننده را تشدید می ‌کند.

براساس ماده ۱۴۱ قانون بیمه اگر دو نفر مرتکب یک تصادف ساختگی شوند خسارت ناشی از حقوق بیمه اجباری جرم ‌انگاری می ‌شود و در صورتی که شخص مرتکب اعمال متقلبانه مانند مرحله ‌بندی رسمی یک تصادف، تعویض خودرو و یا آسیب عمدی برای دریافت وجوه برای جبران خسارت به دو برابر شدن وجوه دریافتی محکوم می ‌شود. در صورتی که ناخواسته درگیر چنین مواردی شدید برای اثبات بی گناهی تان حتما با یک وکیل باتجربه در این حوزه مشورت کنید. تیم یسنا وکیل با وجود وکلای با تجربه و متخصص به شما در انتخاب یک وکیل در مشهد کمک می کند تا حق و حقوقتان پایمال نشود.

تغییر جنسیت و قوانین مربوط به آن
مطالعه بیشتر

بیمه شخص ثالث

براساس قانون بیمه اجباری مسؤولیت‌ مدنی مالکان خودروها و وسایل نقلیه موتوری در مقابل شخص ثالث، همه وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث داشته باشند. این قانون همچنین بیان می کند که همه مالکان وسایل نقلیه موتوری و ریلی متصل به این وسایل نقلیه و قطارها، چه طبیعی و چه قانونی، مسئول جبران خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث این وسایل نقلیه و یا بار آن ‌ها هستند و مجبورند بیمه شخص ثالث را تامین کنند. دلیل نامگذاری این بیمه، تعامل سه‌ جانبه در این بیمه است.

برای مثال فرض کنید که در یک تصادف اتومبیل، تمام افراد از تلفات جانی و مالی رنج می‌ برند. در این حالت تمام افرادی که دچار زیان مالی و جانی در یک تصادف هستند توسط بیمه شخص ثالث پوشش داده می‌ شوند و این بیمه هزینه ‌های درمان را پوشش می ‌دهد. در چنین مواردی راننده مجرم می ‌تواند از مزایای بیمه تصادفات رانندگی که شاخه جدیدی از بیمه شخص ثالث است استفاده کند.

لازم به ذکر است که بیمه تصادفات راننده تنها تلفات جانی را پوشش می‌ دهد و مسئولیت زیان ‌های مالی را بر عهده ندارد. این نوع بیمه را می ‌توان از تمام شرکت ‌های بیمه خریداری کرد. کیفیت خدمات ارائه ‌شده توسط این شرکت‌ ها ممکن است براساس سیاست متفاوت باشد اما هزینه‌ های تعیین ‌شده برای این نوع بیمه تقریبا در همه شرکت ‌ها یکسان است.

نکات کلیدی درباره املاک وقفی
مطالعه بیشتر

تخفیف در مجازات

بیمه مسافر

بیمه تصادفات مسافر در واقع پوشش بیمه شخص ثالث است. بیمه تصادفات مسافر به بیمه‌ گر یا راننده مجرم خسارت می‌ پردازد. به عبارت دیگر الزام بیمه شخص ثالث و خرید اجباری آن، خرید بیمه تصادفات مسافر را تشکیل می ‌دهد و اگر بیمه‌ گر آن را تامین نکند به صورت قانونی مجاز به رانندگی نیست و در صورت عدم انطباق، مرتکب جرم شده ‌است.

بیمه تصادفات مسافر تنها به رانندگان متخلف که بیمه دارند خسارت پرداخت می ‌کند. غرامت به سرنشینان خودرو مسئولیت بیمه شخص ثالث است. در واقع پرداخت غرامت به هر کسی که از آسیب رنج می ‌برد، مسئولیت بیمه شخص ثالث است و جبران خسارت راننده مجرم از پوشش حوادث مسافری پرداخت می ‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله با مشورت ک وکیل خوب در مشهد عواقب و تصادف خودرو و موارد حقوقی آن براساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار دادیم. تصادف خودرو شاید یکی از مهم ترین حوادثی باشند که ممکن است برای هر خودرویی ایجاد شوند به همین دلیل است که باید تا جای ممکن از بروز ضررهای احتمالی پس از قوع حادثه جلوگیری به عمل آورد. استفاده از بیمه های مختلف سبب می شود تا در صورت بروز حادثه بتوان برای پرداخت بخشی از خسارت از بیمه کمک گرفت.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد