تفاوت میان قرض و عاریه

جعل امضا مقامات حکومتی

فهرست مطالب

قرض و عاریه یکی از مواردی هستند که ما به صورت روزمره در حال انجام دادن این موارد هستیم اما نام قانونی این اعمال را نمی دانیم. به عنوان مثال در ارتباط با عاریه تصور کنید که همسایه شما به منزل شما مراجعه می کند و می خواهد که مبل های شما را برای مراسمی به امانت بگیرد، در اصطلاح عمومی شما مبل هایتان را برای چند ساعت به همسایه تان امانت داده اید اما در نگاه حقوقی به آن عاریه می گویند. قرض متفاوت با عاریه است و با توجه به شباهت هایی که از نظر قانونی دارند در ادامه ی مقاله تفاوت میان قرض و عاریه را بررسی خواهیم کرد.

قرض و عاریه در قانون ایران

بر اساس ماده 648 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران قرض عقدی است که به بر اساس آن یکی از طرفین مقدار معینی از مال خودش را به فرد دیگر واگذار می‌ کند؛ یعنی مال خود را به مالکیت آن فرد در می آورد. فرد مزبور وظیفه دارد مثل مال را از ‌حیث مقدار و جنس و وصف رد نماید و در صورت تعرض رد مثل قیمت زمان ادای دین را بدهد. عقد قرض با توجه به شرایطی که دارد از نظر قانونی مشابه وام است و اغلب وکلا این دو مورد را از یک حیطه می دانند. برای اینکه تفاوت میان قرض و عاریه برای شما ملموس تر باشد از مثال اول مقاله استفاده می کنیم.

قرار تامین خواسته کیفری

شما در این مثال قصد ندارید که مبل هایتان را به همسایه برای همیشه بدهید و به تملک او در بیاورید بلکه تنها از روی نوع دوستی و برای اینکه مشکل او حل شود مبل هایتان را چند ساعت در اختیار او قرار می دهید، در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران به این عمل عاریه می گویند. بر اساس قانون 635 جمهوری اسلامی ایران عقد عاریه به عقدی گفته می شود یکی از طرفین عقد به فرد دیگر اجازه می دهد تا از مال او به صورت رایگان برای مدتی استفاده کنند و در عاریه بحث از مالکیت در میان نیست. وکیل حقوقی در مشهد با توجه به مهارت و دانشی که در ارتباط با تفاوت قرض و عاریه دارد می تواند در زمان عقد قرارداد و یا در صورت بروز هر نوع مشکل برای برگرداندن مال شما کمک کننده باشد.

تصادف خودرو و موارد حقوقی آن
مطالعه بیشتر

دوطرف عقد قرض و عاریه

یکی دیگر از تفاوت های بین قرض و عاریه در این دو عقد، نام دو طرف معامله بر اساس قانون است. در عقد قرض یکی از طرفین معامله قرض دهنده و دیگری قرض گیرنده با مقترض نامیده می شود اما در عقد عاریه فردی که مال اش را به دیگری قرض می دهد معید و فرد دیگر که مال به امانت به او داده می شود مستعیر است.

نوع عقد قرض و عاریه

بخش مهم تفاوت میان قرض و عاریه مربوط به نوع عقد است که چند وجه دارد و در ادامه ی مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

از نظر تملیکی و عهدی بودن

بر اساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران عقد قرض یک عقد تملیکی است به این معنی که در دسته ی عقودی قرار دارد که در نتیجه آن مالکیت مالی از یک فرد به فرد دیگر واگذار می شود. در مقابل عقد عاریه یک نوع عقد عهدی به حساب می آید، یعنی به موجب این عقد یکی از طرفین یا هر دو ملزم به انجام کاری می شوند. در عقد عاریه فردی که مال را به عاریه گرفته است تعهد می کند تا مال را به صاحب اصلی برگرداند.

از نظر لازم و جایز بودن

عقد عاریه عقدی جایز است که با فوت هر یک از طرفین عقد از بین می رود و اعتباری ندارد اما عقد قرض یک عقد لازم است به این معنی که هیچکدام از طرفین معامله نمی توانند یک طرفه آن را فسخ کنند.

وکیل بین‌المللی در مشهد کیست؟ معرفی وظایف
مطالعه بیشتر

 موضوع عقد قرض و عاریه

همان طور که در ابتدا بررسی کردیم عقد قرض یک نوع عقد تملیکی به حساب می آید، به این معنی که مال از مالک به فرد قرض گیرنده منتقل می شود و در صورتی که مال از بین برود مشابه مال با هم قیمت مال به فرد مالک برگردانده شود. در عقد عاریه اما مال باید به صورتی باشد که با انتفاع از بین نرود و در اصطلاح حقوقی گفته می شود که مال باید از اموال مصرف شدنی قابل بقا باشد. با توجه به این مورد مواد خوراکی نمی توانند عاریه داده شوند.

تلف موضوع عقد

در عقد قرض با توجه به قرارداد منعقد شده بین دو طرف معامله مقترض مالک مال می شود و عقد قرض از نوع عقد تملیکی در قانون ایران است. پس اگر مال مورد قرض بعد از آن که به مستعیر داده شد، تلف گردد این تلف از مال خود او است. در این رابطه مسئولیتی در قبال فرد قرض دهند ندارد و بر اساس قانون تنها باید قیمت آن مال یا مثل آن را به فرد بدهد.

در مقابل در عقد عاریه مستعیر تنها مجاز به استفاده از مال می شود و اگر برای مال اتفاقی بیفتد که از بین برود، مستعیر تنها در شرایطی ضامن است و در قبال معیر مسئولیت دارد که در زمان استفاده از مال تعدی کرده باشد در غیر این صورت مستعیر مسئولیتی ندارد، در این شرایط قانون گذار تصمیم گیری را به عهده ی دو طرف معامله می گذارد و درج شرط ضمان یا شرط مسئولیت بی قید و شرط در قرارداد را مجاز می داند.

 کد فروشی چیست؟
مطالعه بیشتر

بر اساس ماده ی 642 قانون مدنی اگر بر فرد مستعیر شرط ضمان شده باشد مسئول هر مشکلی برای مال او خواهد بود هر چند که ضرر وارد شده به مال مربوط به عمل او نباشد. تنها در یک مورد عاریه گیرنده مسئول جبران خسارت وارد شده است و آن هم در زمانی است که مال موضوع عاریه نقره و طلا باشد. در صورت بروز هر نوع مشکل در عقد عاریه و عقد قرض وکیل در مشهد تنها فردی است که از نظر قانونی می تواند به شما کمک کند.

نتیجه گیری

در این مقاله تفاوت میان قرض و عاریه را به صورت مختصر بررسی کردیم. وکیل خوب در مشهد تنها فردی است که به طور مفصل بندهای قانونی عقد قرض و عاریه را می داند. برای انعقاد هر نوع قراردادی باید به نکات و مفاهیم قانونی آن توجه داشته باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد