تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت

اضطرار در قانون مجازات

فهرست مطالب

ابتدا بایستی تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت را با تعریف مفهوم هر یک بیان کنیم.

نکاح دائم عقدی است با توافق طرفین که همانطور که از نام آن پیداست مدت زمان آن همیشگی و دائمی خواهد بود.

نکاح موقت عقدی موقت و دارای مدت زمانی مشخص است یعنی طرفین با توافق یکدیگر محرمیت می ‌یابند اما مدت این محرمیت همیشگی نیست و موقت است.

در ادامه با وکیل خانواده در مشهد همراه باشید تا با کلیه تفاوت‌ و شباهت‌ های نکاح دائم و موقت به طور جامع آشنا شوید.

بررسی جامع تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت

در این بخش به صورت تخصصی ‌تر و به شکل حقوقی، کلیه قوانین و احکام نکاح دائم و موقت را از همه جهات مورد بررسی قرار داده و تفاوت ‌ها و شباهت ‌های نفقه، ارث، عده را در خصوص این دو نوع عقد بیان می‌ کنیم.

 • مهریه: مهریه به عنوان حق و حقوق قانونی زن شناخته می‌ شود و برای تعیین میزان آن حداقل و حداکثری وجود ندارد و این میزان بر اساس توافق طرفین شکل می ‌گیرد. تفاوت و شباهت‌ های نکاح دائم و موقت در خصوص مهریه به این صورت که در هر دو عقد، مهریه به زن تعلق می‌ گیرد اما در نکاح دائم اگر مهریه تعیین نشود امکان تعیین آن بعد از جاری شدن عقد وجود خواهد داشت اما در نکاح موقت ابتدا باید مهریه تعیین شود؛ زیرا در صورت عدم تعیین مهریه، نکاح باطل خواهد بود.
 • ارث: در ازدواج دائم سهم الارثی که از جانب زوج به زوجه یا از جانب زوجه به زوج برسد حق قانونی هر یک است اما در نکاح موقت سهم الارثی از طرفین به یکدیگر تعلق نمی ‌گیرد مگر در یک صورت آن هم این که ضمن عقد نکاح ذکر گردد که زوج و زوجه از یکدیگر سهم الارث می ‌برند. در خصوص سهم الارث هر یک از زوجین در عقد دائم دو نکته وجود دارد.
  • چنانچه زوجه دارای فرزند باشد سهم الارث زوج ۱.۴ و در صورت نداشتن فرزند سهم الارث او ۱.۲ است.
  • چنانچه زوج دارای فرزند باشد سهم الارث زوجه ۱.۸ و در صورت نداشتن فرزند سهم الارث وی ۱.۴ است.
با قانون تسهیل ازدواج جوانان آشنا شوید
مطالعه بیشتر

بهترین وکیل در مشهد از طریق تیم یسنا وکیل به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مدافع حق و حقوق خود در این زمینه باشید و در این شرایطی از لحاظ قانونی سهم الارث خود را دریافت کنید.

 • اجازه پدر در ازدواج دختر: در خصوص تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت در رابطه با اذن پدر برای ازدواج دختر هیچ تفاوتی در نکاح دائم و موقت وجود ندارد و در هر دو در صورتی که دختر باکره قصد ازدواج داشته باشد حتی اگر به سن بلوغ نیز رسیده باشد برای جاری شدن خطبه عقد احتیاج به اجازه پدر و جد پدری دارد و چنانچه این اجازه به او داده نشود نکاح دائم یا موقت وی حتی اگر جاری گردد غیرنافذ محسوب می ‌گردد و تنها در صورتی به عقد نافذ تبدیل می‌ گردد که از جانب پدر یا جد پدری تنفیذ صورت گیرد.
 • نفقه: در رابطه با تعلق گرفتن نفقه در نکاح دائم و موقت باید گفت که در عقد دائم، نفقه جزو حق و حقوق حتمی و قطعی و قانونی زوجه است که حتی زوجه قادر خواهد بود نفقه گذشته خود را نیز از مرد مطالبه کند اما در عقد موقت طبق اصول هیچ نفقه ‌ای به زن تعلق نمی ‌گیرد مگر اینکه ضمن عقد توافقاتی میان زوجین در این خصوص صورت گرفته باشد‌ و برای زوجه نفقه در نظر گرفته شود.
 • ثبت ازدواج: بر اساس قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، نکاح دائم بایستی حتما در دفاتر اسناد رسمی ثبت گردد و در صورت عدم ثبت برای زوجه مجازات تعزیری در نظر گرفته خواهد شد اما در خصوص نکاح موقت ثبت عقد واجب نیست و طبق اصول، نکاح موقت در دفاتر اسناد رسمی ثبت نمی ‌گردد مگر در دو حالت:
  • زوجه باردار شود.
  • ضمن عقد زوجین با یکدیگر در خصوص این شرط توافق کرده باشند‌.
 • ازدواج فرد مسلمان با غیرمسلمان: یکی دیگر از تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت در خصوص ازدواج شخص مسلمان با غیرمسلمان است که در ادامه دو نکته مهم و اساسی در این خصوص ذکر می ‌کنیم.
  • زن مسلمان نمی ‌تواند با مرد غیرمسلمان ازدواج کند حال این عقد چه دائم باشد چه موقت فرقی ندارد.
  • مرد مسلمان تنها در صورتی می ‌تواند با زن غیرمسلمان ازدواج کند که زن مسلمان یهودی یا مسیحی و نکاح نیز موقت باشد.
 • عده: عده مدت زمانی است که زن طی آن مدت مشخص از لحاظ قانونی و شرعی حق ازدواج مجدد ندارد.
نامزدی یا وعده ازدواج
مطالعه بیشتر

دلالی و نکات حقوقی آن

عده در نکاح دائم در خصوص زنانی که عادت ماهیانه دارند سه بار دیدن عادت ماهیانه و در عقد موقت دو بار دیدن عادت ماهیانه است. توجه داشته باشید که مرحله سوم عادت ماهیانه در نکاح دائم و مرحله دوم در نکاح موقت باید دیده شده و بعد از پاک شدن زن در آخرین مرحله مذکور، مدت عده تمام می ‌شود.

لازم به ذکر است که زنانی که عادت ماهیانه ندارند این مدت زمان برایشان در عقد دائم ۳ ماه و در عقد موقت ۴۵ روز لحاظ شده است.

در رابطه با عده، یک نوع عده وجود دارد که مربوط به وفات زوج است که در آن شرایط عقد دائم و موقت مشابه یکدیگر هستند یعنی مدت زمان عده وفات زوج در هر دو نوع عقد، چهار ماه و ده روز است.

 • انحلال نکاح: آخرین مسئله در خصوص تفاوت وشباهت ‌های نکاح دائم و موقت در رابطه با نحوه انحلال نکاح است. که شامل حالات زیر می ‌گردد.
  • انحلال نکاح دائم با طلاق یا فوت هر یک از طرفین صورت می ‌گیرد.
  • انحلال نکاح موقت با فوت هر یک از طرفین، اتمام مهلت عقد یا بخشیدن مدت زمان باقی مانده به زن از سوی مرد انجام می ‌گیرد.
 • تعدد زوجین مرد: همانطور که می ‌دانید در نکاح دائم، مرد تنها قادر است ۴ همسر شرعی اختیار کند اما در نکاح موقت تعدد زوجین بیشتر از ۴ نفر است و زوج قادر خواهد بود با هر تعداد زوجه که بخواهد عقد موقت داشته باشد.
آشنایی با وکیل خانواده در شیراز
مطالعه بیشتر

تیم یسنا وکیل در این مقاله سعی در ارائه یک آگاهی کلی به شما عزیزان در خصوص تفاوت و شباهت ‌های نکاح دائم و موقت داشت. چنانچه به اطلاعات تخصصی ‌تر و حرفه‌ ای ‌تر در این زمینه احتیاج دارید که پیگیری پرونده شما به دلیل وجود شرایط خاصی که در این مقاله ذکر نشده به مشکل خورده است می ‌توانید از طریق مجموعه ما با وکیل خوب در مشهد در تماس باشید و به صورت تخصصی پیگیری پرونده خود باشید و به حق و حقوق خود برسید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد