مجازات تهدید و اخاذی (بر اساس قانون جدید 1399)

جرم تهدید و اخاذی

فهرست مطالب

تهدید و اخاذی یعنی چه؟ چه رفتارهایی طبق قانون «اخاذی» محسوب می شود؟ مجازات اخاذی چیست؟ مجازات امضاء گرفتن به زور چیست؟ اخاذی از طریق تهدید به انتشار فیلم و عکس های خصوصی خانم ها چه مجازاتی دارد؟ پخش کردن عکس و فیلم خصوصی چند سال حبس دارد؟ برای شکایت از اخاذی باید به کجا مراجعه کنیم؟ اخاذی از چه راه هایی اثبات می شود؟ آیا تهدید و اخاذی سوء پیشینه محسوب می شود؟ آیا تهدید و اخاذی قابل گذشت است؟ با مطالعه این مقاله که از طریق تیم یسنا وکیل دادگستری در مشهد آماده شده است،علاوه بر یافتن پاسخ های پرسش های متداول مذکور، از هر آنچه که باید درباره «تهدید» و «اخاذی» بدانید، آگاه خواهید شد.

جرم تهدید و اخاذی

تهدید کردن برای گرفتن سند و امضا

قانون گذار تهدید را دو دسته می کند. گاهی «تهدید» دارای موضوع بوده و ارتکاب تهدید برای گرفتن سند، امضا یا مهر می باشد که میزان مجازات آن مطابق ماده 668 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) حبس از 3 ماه تا 2 سال و شلاق از 1 تا 74 ضربه است.

مطابق ماده مزبور چنانچه شخصی با توسل به جبر، قهر، اكراه یا تهديد ديگري را ملزم به دادن نوشته يا سند يا امضاء و يا مهر نمايد و يا سند و نوشته‌اي كه متعلق به او يا سپرده به او مي ‌باشد را از وي بگيرد به حبس از 3 ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محكوم خواهد شد. (قابل ذکر است مطابق تبصره الحاقی ماده 104 قانون مجازات اسلامی در سال 1399، حداقل و حداکثر مجازات حبس این جرم به نصف یعنی 15 روز تا 1 سال حبس کاهش یافته است.)

گاهی تهدید موضوع خاصی ندارد و صرف عمل تهدید جرم به شمار می رود؛ چه تهدیدکننده انجام عملی را از تهدیدشونده بخواهد، چه نخواهد. این نوع تهدید در ماده 669 قانون مجازات اسلامی ذکر شده که در پایان به آن خواهیم پرداخت.

بررسی قوانین جدید اسید پاشی
مطالعه بیشتر

جبر، قهر، اکراه و تهدید یعنی چه؟ و چه فرقی با هم دارند؟

اکراه یعنی چه؟ تهدید و اکراه چه فرقی با «جبر و قهر» دارند؟ جبر با قهر چه تفاوتی دارد؟ اینها اصطلاحات مهمی است که در قوانین متعدد ذکر شده در حالیکه برای اغلب افرادی، مبهم و مجهول است. جبر و قهر در واقعیت با هم تفاوتی ندارند و مترادف و هم معنا هستند.

وکیل کیفری در مشهد می‌گوید: جبر و قهر عمدتا به صورت «عینی» انجام می شود. مثلا رفتارهایی نظیر «کتک زدن»، «زندانی کردن» و نظایر این اعمال که به صورت مادی تحقق پیدا می کند، جبر و قهر به شمار می رود. تهدید و اکراه بر خلاف جبر و قهر به صورت غیر مادی و غیر عینی صورت می گیرد. تهدید و اکراه به معنای وادار کردن فرد دیگر بدون توسل به زور و اعمال قهری، به انجام کاری است که رضایت به اجرای آن ندارد. به طور مثال شخصی که برای گرفتن امضاء از دیگری، او را تهدید به قتل می کند، «اکراه و تهدید» به شمار می رود.

جرم تهدید و اخاذی

آیا تهدید باید حتما علیه خود شخص باشد؟

گاهی تهدید مستقیما علیه مال، جان یا ناموس فرد قربانی است. مثلا داریوش برای گرفتن امضاء از مهسا، او را تهدید می کند که اگر سند را امضاء نکند، اتومبیل او را آتش خواهد زد. اما گاهی تهدید مستقیما علیه فرد قربانی نیست. در این حالت چنانچه تهدید روی اختیار شخص قربانی موثر باشد، می توان رفتار او را مشمول ماده 668 دانست. در غیر اینصورت رفتار متهم نسبت به قربانی، «تهدید» محسوب نمی شود.

وکیل تغییر جنسیت در مشهد
مطالعه بیشتر

مثلا داریوش به مهسا می گوید: «اگر سند را امضاء نکنی، خواهرت را می کشم.» در این مثال از آنجا که تهدید شخص ثالث (خواهر مهسا) روی اختیار و تصمیم مهسا موثر است، رفتار او نسبت به مهسا نیز «تهدید» محسوب می شود و به این جرم قابل پیگرد خواهد بود. اما بالفرض چنانچه داریوش به مهسا بگوید: «اگر سند را امضاء نکنی، اتومبیل همسایه پدرت را خواهم کشت.» رفتار داریوش نسبت به مهسا «تهدید» به شمار نمی رود.

آیا تهدید توخالی هم جرم است؟

برای وقوع تهدید در ماده 668 حتما باید مال یا سند به تهدیدکننده تحویل شود، یا تهدیدشونده اسناد مورد نظر تهدید کننده را امضاء نماید. لذا چنانچه شخصی تهدید بشود اما از امضاء کردن اسناد یا تحویل دادن اموال خودداری کند، شرایط ماده 668 تحقق نیافته و متهم از طریق این ماده قابل پیگرد نخواهد بود.

اما ماده 669 قانون مجازات اسلامی، دایره وسیع تری از «تهدیدات» را در بر می گیرد و ظاهرا تهدیدهای بی نتیجه یا به عبارت عامیانه «تهدیدهای تو خالی» هم مطابق این ماده جرم محسوب می شود. مطابق ماده 669 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) هر گاه كسي ديگري را به هر نحو تهديد به قتل، ضررهای جانی، مالی یا شرفی کند، یا تهدید کند آبروی او را خواهد برد یا اسرارش را فاش خواهد کرد، به مجازات شلاق از 1 تا 74 ضربه یا حبس از 2 ماه تا 2 سال محکوم خواهد شد. فرقی ندارد بوسیله این تهدید تقاضای پول، انجام کار یا ترک کردن امری را کرده باشد یا نکرده باشد.

جرم تهدید و اخاذی

به طور مثال چنانچه شخصی به منظور برقراری رابطه جنسی با زنی او را تهدید به انتشار فیلم های خصوصی اش کند، رفتار او مصداق ماده 669 بوده و به مجازات مقرر محکوم می شود. مطابق ماده 669 ق.م.ا. «هر گاه كسي ديگري را به هر نحو تهديد به قتل يا ضررهاي نفسي يا شرفي يا مالي و يا به افشاء سري نسبت به خود يا بستگان او نمايد، ‌اعم از اينكه به اين واسطه تقاضاي وجه يا مال يا تقاضاي انجام امر يا ترك فعلي را نموده يا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه يا زندان از 2 ‌ماه تا 2 سال محكوم خواهد شد.» (البته میزان حداقل و حداکثر مجازات حبس مندرج در ماده 669 نیز مطابق تبصره ماده 104 که در سال 1399 به این ماده الحاق گردید، به نصف کاهش یافته است.)

شاهد چه شرایطی باید داشته باشد؟ چگونه شهادت را بی اعتبار کنیم؟
مطالعه بیشتر

آیا تهدید کردن فرد دیگر برای پس گرفتن «اموال خویش» جرم است؟

شخصی مال یا سندی نظیر سفته را نزد دیگری به امانت گذاشته، حالا پس از مدتی اموال و اسنادش را از امانت دار طلب می کند. اما شخص امانت دار، از پس دادن اموال و اسناد خودداری می کند. شخص او را تهدید می کند که اگر اموال و اسنادش را پس ندهد، خانه ی امانت دار را به آتش خواهد کشید. امانت دار با تهدید او می ترسد و امانتی ها را پس می دهد. در این مثال شکی نیست که شخص «امانت گذار» با توسل به تهدید اموال خودش را پس گرفته، اما آیا به جرم «تهدید» هم قابل تعقیب و پیگرد است؟ بله، مطابق ماده 669 همین که متهم دیگری را به ضرر جانی، مالی، شرفی یا … تهدید کند، برای وقوع جرم تهدید کافی است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد