جدیدترین قوانین مالیات بر ارث

وکیل اختلاس در مشهد

فهرست مطالب

هدف ما از تولید این مقاله بررسی جدیدترین قوانین مالیات بر ارث است. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و افراد زیادی درباره آن اطلاعات کافی ندارند پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید. تمام قوانین حقوقی و مدنی به مرور زمان دچار تغییر و تحولاتی می شوند. جدیدترین قوانین مالیات بر ارث در سال 1395 تصویب شدند، قانون جدید با قانون قدیم فرق های بسیار زیادی دارد ما در این محتوا تمام این تغییرات را برای شما به زبان ساده بیان می کنیم.

میزان مالیات در قانون جدید به 2 عامل بستگی دارد، نسبت ورثه با فرد متوفی و دارایی های آن مرحوم. این دو عامل بر روی میزان مالیات بر ارث تاثیر مستقیم دارند. هرچه نسبت وارث با متوفی نزدیک تر باشد طبق جدیدترین قوانین مالیات بر ارث میزان مالیات کم تر است و هرچه نسبت فامیلی این دو با یک دیگر دور تر باشد میزان مالیات نیز بیش تر می شود.

دریافت مهریه

مهلت پرداخت مالیات ارائه اظهار نامه

وارثین به مدت یک سال از تاریخ فوت متوفی فرصت دارند تا اظهار نامه را تکمیل کنند و آن را به اداره مالیات تحویل دهند، اگر وارث این کار را انجام ندهد جریمه هایی برای وی در نظر گرفته می شود و امکان استفاده از بعضی معافیت های مالیاتی را از دست خواهد داد. توصیه می شود برای تکمیل اظهار نامه از یک وکیل خوب در مشهد مشاوره بگیرید. حال این سوال پیش می آید که بعد از تکمیل اظهار نامه وارث چقدر مهلت دارد تا مالیات بر ارث را پرداخت کند.

رفع توقیف حساب بانکی برای مهریه
مطالعه بیشتر

طبق جدیدترین قوانین مالیات بر ارث مدت زمان خاصی برای پرداخت مالیات وجود ندارد شما می توانید هنگامی که املاک متوفی را فروختید مالیات آن را پرداخت کنید و هیچ محدودیت زمانی نخواهید داشت. این عدم محدودیت زمانی یکی از مهم ترین ویژگی های جدیدترین قوانین مالیات بر ارث می باشد، اما وارث باید به این نکته ضروری دقت کند که با گذشت زمان و افزایش تورم میزان مالیات نیز افزایش می یابد. پس توصیه می شود با استفاده از وکیل خانواده در مشهد زودتر فرآیند پرداخت مالیات بر ارث رو انجام دهید تا مجبور نشوید بعدا هزینه های گزافی را بپردازید.

مالیات بر ارث چیست؟

مالیات یکی از منابع درآمد و تأمین بودجه کشور می باشد و مالیات بر ارث هم یکی از انواع مختلف مالیات می باشد، این مالیات همان گونه که از نامش پیداست به ارث متوفی بعد از مرگ تعلق می گیرد، در واقع مالیت بر ارث یک مالیات است که دولت بر اساس جدیدترین قوانین مالیات بر ارث به صورت مستقیم دریافت می کند.

این گونه که هر زمان متوفی وارث داشته باشد وارث ها و نماینده های قانونی او باید به جهت انحصار اموال اقدام کنند، همچنین باید تا یک سال بعد از فوت به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند و اظهار نامه مورد نیاز را تکمیل کنند، مشاوره با یک وکیل در مشهد می تواند در این زمینه کمک حال شما باشد و پاسخ سوال های حقوقی خود را از آن دریافت کنید.

وکیل ارث در مشهد

وارث های فرد متوفی باید از اموال و دارایی متوفی فهرست دقیقی به اداره امور مالیاتی محل سکونت متوفی بدهند که با سایر مدارک لازم به شورای حل اختلاف ارائه کنند تا میزان سهم الارث هر یک از وارثین از دارایی متوفی طبق گواهی انحصار وراثت تعیین شود.

قوانین مربوط به نفقه اولاد یا فرزندان
مطالعه بیشتر

قبل از این که سهم هر یک از وارث ها محاسبه شود ابتدا باید بدهی های متوفی پرداخت شود، که یکی از مهم ترین آن ها مالیات است، پس در گواهی انحصار وراثت بعد از کسر بدهی ها اسامی و میزان سهم الارث هر یک از وارثین تعیین می شود.

اظهارنامه مالیات بر ارث چگونه بررسی می شود و چه تاثیری دارد؟

اظهار نامه مالیاتی ابتدا مورد رسیدگی ناظران قرار می گیرد و پس از ارزیابی اموال و دارایی های شناسایی شده توسط کارمندان سازمان به نرخ روز و کسر دیون و واجبات مالی و عبادی و هزینه کفن و دفن نتیجه رسیدگی خود را به وارثین ابلاغ می کنند و هر یک از وارث ها به نسبت سهم الارث خود ملزم به پرداخت مالیات متوفی خواهند شد.

نکته قابل توجه در خصوص پرداخت مالیات ارث این است که بدون پرداخت این مالیات هیچ گونه نقل و انتقال و فروش رسمی وجود ندارد، این کار ممنوع است و پیگرد قانونی دارد و طبق قانون با مجرمین برخورد می شود. در واقع پرداخت این مالیات از رکن های اساسی تنظیم سند رسمی است و دولت با استفاده از این ضمانت قوی به هدف های خود می رسد.

شاید برای شما هم سوال باشد که نحوه پرداخت مالیات بر ارث چگونه است؟ اگر وارث ها قصد تقسیم ارث را دارند باید ابتدا مالیات بر ارث را پرداخت کنند و قبل از آن هم باید اظهار نامه مالیاتی را پر کرده باشند. اداره مالیات پس از بررسی های لازم و طی شدن مراحل اداری گواهی پرداخت را برای وارث صادر می کند. استفاده از وکیل می تواند باعث سرعت بخشیدن در کار شما شود.

شرایط و قوانین منع اشتغال زن
مطالعه بیشتر

وکیل ارث در مشهد

جدیدترین قوانین مالیات بر ارث چگونه است؟

همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم قوانین مالیاتی ارث در سال 1395 تغییرات عمده ای داشته است، در نتیجه اگر تاریخ فوت متوفی مربوط به سال 1394 یا قبل از آن باشد، مالیات ورثه طبق قانون قدیم محاسبه می‌ شود. همچنین اگر تاریخ فوت متوفی در سال 1395 یا بعد از آن باشد، مالیات مربوطه مطابق قانون جدید به وارثین تعلق می‌گیرد.

به قانونی که از سال 1395 تا کنون اجرا می‌شود، قانون جدید مالیات بر ارث  نیز گفته می شود که به طور کامل آن را در این مقاله به شما آموزش دادیم، تیم یسنا وکیل با در اختیار داشتن وکلای خبره مالیاتی و مشاورین حقوقی متخصص و مجرب، آماده ارائه خدمات مختلف در زمینه مالیات و دعاوی مالیاتی  به شما عزیزان می باشد.

شما می توانید با مراجعه به مجموعه یسنا وکیل از بهترین وکلا بهره مند شوید و در دعاوی حقوقی و مالیاتی خود پیروز شوید و از حق و حقوق خود دفاع کنید. از همراهی شما بینهایت سپاسگزارم امیدوارم از عملکرد ما رضایت کافی را داشته باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد