آشنایی با جرایم قابل گذشت

جرم و عناصر آن

فهرست مطالب

ابتدا در خصوص انواع جرایم باید مطلبی عنوان شود تا به مفهوم جرایم قابل گذشت برسیم. این مطلب شامل نحوه و دلیل شکل گیری انواع جرایم است.

در حقوق جامعه ما با توجه به اینکه آثار جرم در جامعه بیشتر نمود پیدا می ‌کند یا در زندگی افراد، جرم دو جنبه پیدا می ‌کند: جنبه عمومی و جنبه خصوصی. جنبه عمومی جرم مربوط به جرمی است که آثار آن بر جامعه غالب است و جنبه خصوصی نیز مربوط به جرمی است که آثار و عواقب ناشی از آن بر زندگی فرد غالب است. قانونگذار در این خصوص شرایطی را ایجاد کرده تا در صورت غلبه جنبه خصوصی جرم، شرایط لازم جهت گذشت شاکی از مجرم مهیا باشد. در نتیجه جرایم به دو دسته قابل گذشت و غیرقابل گذشت تقسیم می ‌شوند که در نحوه رسیدگی به آن‌ ها، شاکی آن‌ ها تفاوت وجود دارد.

تا اینجا در خصوص آشنایی با جرایم قابل گذشت و غیر قابل گذشت تنها یک معرفی سطحی صورت گرفت. در ادامه به تشریح کلیه نکات در خصوص جرایم قابل می ‌پردازیم.

ارکان جرم افترا و هتک حیثیت

جرایم قابل گذشت چه نوع جرایمی هستند؟

جرایم قابل گذشت جرایمی هستند طی درخواست شخص متضرر یا همان شاکی به دادگاه شکل گرفته و روند پیگیری آنان شروع می ‌شود. دلیل اینکه این جرایم با این عنوان شناخته می ‌شوند غلبه جنبه خصوصی جرم بر جنبه عمومی آن است و این یعنی جرمی که فرد مرتکب شده بیشتر از اینکه به جامعه ضرر رسانده باشد به فرد آسیب زده است. قانونگذار نیز به دلیل حفظ روابط میان افراد در جامعه این جرایم را قابل گذشت معرفی کرده یعنی پرونده مربوط به این جرایم در صورت رضایت شاکی خصوصی و گذشت او از حق و حقوق خویش در هر مرحله ‌ای از رسیدگی یا در هر مرجع قضایی که باشد با صدور قرار موقوفی تعقیب مختومه اعلام می‌ شود.

با شرایط تشدید و تخفیف قرار کیفری آشناشوید
مطالعه بیشتر

در خصوص آشنایی با جرایم قابل گذشت تنها نمی ‌توان به مفهوم آن اکتفا کرد بلکه آگاهی از شرایط و نحوه گذشت شاکی که در ادامه آن‌ ها را عنوان خواهیم کرد در آشنایی با این مفهوم از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است تا شما از آشنایی جامعی در این خصوص برخوردار باشید.

شرایط گذشت شاکی از جرایم قابل گذشت

همانطور که ما عنوان کردیم قانونگذار اجازه گذشت از جرم مجرم را در خصوص جرایم قابل گذشت به شاکی خصوصی واگذار کرده است اما این بدان معنا نیست که در هر شرایطی امکان تحقق این امر وجود داشته باشد. در ادامه شرایطی را که قانونگذار برای گذشت شاکی از جرم قابل گذشت ارائه کرده است بیان می ‌کنیم.

 • خواهان دریافت نفقه نمی ‌تواند با اعلام این شرط که از دریافت نفقه گذشت کردم به شرط اینکه ملکی به نام من زده شود، اعلام گذشت کند؛ زیرا گذشت مشروط در جرایم قابل گذشت اعتباری ندارد.
 • گذشت شاکی از جرایم قابل گذشت می‌ تواند به صورت شفاهی نیز صورت گیرد، به این صورت که گذشت شفاهی ضمیمه صورتجلسه شده و باید شامل امضا یا اثر انگشت گذشت کننده باشد.
 • در خصوص جرایم قابل گذشت، گذشت شاکی می ‌تواند به صورت کتبی (رسمی یا غیررسمی) نیز بیان شود که به سه روش امکان انجام آن وجود دارد.
  • ثبت در یکی از دفاتر اسناد رسمی
  • ثبت در کلانتری توسط مامور کلانتری
  • ثبت در مراجع قضایی
وکیل کیفری در قم
مطالعه بیشتر

نحوه گذشت شاکی از جرم قابل گذشت

در خصوص آشنایی با جرایم قابل گذشت، پس از معرفی و ذکر شرایط لازم نوبت به توضیح درباره نحوه گذشت شاکی می‌ رسد.

در این باره چند نکته وجود دارد که پس از اینکه جرم صورت گرفت و مفهوم جرم قابل گذشت به آن اطلاق شد و شاکی با آگاهی از شرایط مذکور قصد اعلام گذشت داشت نکاتی در خصوص نحوه گذشت شاکی مطرح است:

 • گذشت از جرم قابل گذشت، محدود به زمان نیست؛ یعنی شاکی می ‌تواند در هر مرحله از رسیدگی به پرونده چه مرحله اعلام شکایت و چه مرحله اجرای حکم، گذشت خود را علام کند.
 • اگر اعلام گذشت شاکی در زمان اجرای حکم باشد، ادامه مجازات لغو می‌ گردد.
 • پس از ارائه گذشت نامه به قاضی رسیدگی به پرونده باید صحت و اعتبار آن بررسی شود که در صورت غیررسمی بودن گذشت نامه این بررسی نیازمند صرف حساسیت بیشتر از جانب مسئولین مربوطه است.
 • در صورت تعدد شکات، اعلام گذشت همه شاکیان لازم است، اما برای پیگیری جرم تنها شکایت یکی از شاکیان کفایت می ‌کند.
 • اگر شاکی جرایم قابل گذشت فوت کند، حق گذشت از جرم به ورثه او انتقال می ‌یابد و اگر همگی وُراث قصد گذشت داشته باشند، پرونده در هر مرحله از رسیدگی که باشد مختومه اعلام می‌ شود و مجرم بخشیده می ‌شود.
مجازات کلاهبرداری چیست؟ چگونه از اتهام کلاهبرداری تبرئه شویم؟
مطالعه بیشتر

جرم تهدید و اخاذی

 • اعلام گذشت شاکی از جرایم قابل گذشت تنها مربوط به جنبه کیفری جرم است و این یعنی با گذشت از جرم امکان پیگیری جنبه حقوقی جرم توسط شاکی وجود دارد. مثلا اگر خانمی درخواست مبنی بر عدم پرداخت نفقه به مراجع قضایی ارائه کند و سپس از آن صرف نظر کند یا به عبارتی از جرم گذشت نماید باز هم قادر خواهد بود تا از طریق حقوقی خسارت مالی خود را مطالبه کند.

نکته: دعاوی حقوقی مربوط به اموال و اشخاص و دعاوی کیفری مربوط به جرم و مجازات است.

 • گذشت از جرم جزو دلایل مخففه جرم محسوب می‌ شود و قاضی قادر خواهد بود گذشت شاکی را تنها به عنوان تخفیف در مجازات در نظر بگیرد نه توقف کامل مجازات.

وکیل حقوقی در مشهد

با توجه به مطالب گفته شده پیرامون آشنایی با جرایم قابل گذشت و در بخش نحوه گذشت شاکی، شاکی می ‌تواند پس از اعلام گذشت (در خصوص جنبه کیفری) جنبه حقوقی جرم را پیگیری کند که در این راستا مشورت با وکیل حقوقی امری ضروری و مهم است که تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را به شما معرفی خواهد کرد. آنچه در این مقاله در خصوص آشنایی با جرایم قابل گذشت آموختید برای پیگیری پرونده شما در این خصوص کافی نیست بلکه انتخاب یک وکیل خوب در مشهد برای آگاهی از زیر و بم اصول و اجرایی کردن درخواست شما الزامی است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد