جرایم نظامی و تفاوت جرم نظامی با جرم عمومی

ورود ضرر در جرم جعل

فهرست مطالب

 جرایم نظامی مجموعه ‌ای از قصور نظامی است که در هنگام حفظ انضباط و انجام وظایف محوله از افراد سرزده است. نظامیان به دلیل آنکه خود مجری قوانین هستند باید نسبت به عموم جامعه با قوانین و احکام سخت ‌تری محاکمه گردند. در صورتی که اشتباه رخ داده توسط فرد یا گروه نظامی به صورت عمدی بوده و از دستورات و قوانین سرپیچی کرده باشند، برابر اصول قوانین نظامی باید مجازات شوند.

بر همین اساس در این مقاله سعی می کنیم تا در مورد اقسام جرایم، تفاوت جرم نظامی با جرم عمومی و مراجع قانونی پیگیری این جرایم به طور مختصر بیان نماییم.

تعریف جرم نظامی

مراکز نظامی مرجع اصلی حفظ نظم و انضباط جامعه، امنیت ملی و نظم عمومی بوده و زمینه ‌ساز آرامش جامعه و فعالیت‌ های اجتماعی هستند. در همین راستا نیروهای نظامی و انتظامی مسلح تشکیل شده‌ اند تا ضمن برقراری و حفظ نظم و انضباط در جامعه از استقلال و امنیت ملی کشور در برابر دولت‌ های متجاوز دفاع کنند.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران ماموریت حفظ و نگهداری و پاسداری مادی و معنوی از تمامیت ارضی کشور و دستاوردهای آن وظیفه اصلی نیروهای مسلح است.

وکیل قاچاق کالا

نظامی به شخصی اطلاق می‌ گردد که به موجب قانون اساسی مربوط به استخدام نیروهای مسلح به استخدام نیروهای مسلح درآمده و یا بر اساس قوانین نظامی مشغول خدمت نظام وظیفه عمومی خدمت هستند.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اگر شخص نظامی از مسؤولیت‌ های انتظامی و حقوق انضباطی پادگان سرپیچی کند، باید طبق قوانین و مقررات کیفری و حقوق جزای نظامی مجازات گردد.

تفاوت جرم نظامی با جرم عمومی

موضوع اصلی مباحث حقوقی جزای نظامی، بررسی و تحقیق قوانین و مقررات مربوط به جرم نظامی است که تشکیلات قضایی و دادگاه ‌های نظامی وظیفه دادرسی و رسیدگی به جرایم نظامی را بر عهده دارند.

آشنایی با جرایم قابل گذشت
مطالعه بیشتر

یکی از تفاوت ‌های جرم عمومی و نظامی در این است که جرم افراد نظامی به خاطر وظیفه و مسئولیتی که در مورد اجرای قوانین بر عهده دارند نمی ‌توان آن‌ ها را در دادگاه‏ عمومی مورد بررسی  قرار داد.

برخلاف تشکیلات دادرسی و نظام قضایی دادگاه‌ های عمومی، قاضی دادگاه نظامی که بیشتر از 15 سال سابقه قضاوت دارد، مسئولیت رسیدگی به جرم های اشخاص نظامی و تعیین مجازات آنها را بر عهده دارد.

دادگاه‌ های‏ عمومی وظیفه رسیدگی به کلیه امور مدنی، جزایی و امور حسبیه داشته و تفویض اختیارات دادستان عمومی و رؤسای ‏دادگستری شهرستان‌ ها‏ زیر نظر حاکم دادگاه تعیین می ‌شود. تفتیش‏ جرایم و تحقیقات مقدماتی توسط مقامات دادگاه ‌های عمومی برای اتخاذ تصمیم‏ قانونی و اجرای حکم، امری ضروری و پراهمیت است.

طبق اصل 161 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور نظارت دقیق بر حسن اجرای قوانین‏ و ایجاد وحدت میان دادگاه ‌های نظامی و عمومی می ‌توان اختلاف‏ نظر داستان نظامی و دادگاه ‌های عمومی مربوط به امور مدنی را در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار داد.

انواع جرایم نظامی

برابر ماده ۲ قانون مجازات اسلامی، افراد نظامی در صورتی که بر خلاف قوانین و دستورات مافوق خود مرتکب جرمی گردند و یا مسئولیتی را ترک کنند مجرم شناخته شده و باید طبق قوانین مربوطه مجازات شود. بر این اساس 5 بخش در مورد جرایم نظامی مطرح شده که عبارت است از:

1: جرایم مبتنی بر جاسوسی و براندازی نظام و به خطر انداختن امنیت ملی

این بخش از جرایم مربوط به سیاست کلی نظام و منافی امنیت ملی می ‌باشد به این صورت که فرد نظامی در حالی که لباس خدمت به تن دارد اقدام به جاسوسی برای سازمان های جاسوسی کشورهای دیگر نموده و یا عملی را در راستای براندازی نظام و به خطر انداختن امنیت ملی انجام دهد.

وکیل فرجام خواهی در مشهد
مطالعه بیشتر

جرم انتشار حکم محکومیت

2: به دلیل سرپیچی از تکالیف نظامی همچون عدم اجرای اوامر فرماندهان و تیراندازی ‌های غیرقانونی به وقوع می‌ پیوندد.

طبق اصل 172 قانون‏ اساسی اگر فردی از وظایفی نظامی و انتظامی که به وی محول شده همچون مثل ترک سنگر، فرار از جبهه، ترک پست نگهبانی سرپیچی کند، مجرم شناخته شده و باید بر اساس مفهوم کلی جرایم مربوط به‏ وظایف خاص نظامی و انتظامی با وی برخورد شود.

3: بخشی از جرم های نظامی مربوط به مشمولان خدمت وظیفه و فرار از خدمت است.

طبق قوانین اسلامی ایران پسران به محض اتمام سن 18 سالگی باید به مدت 2 سال در داخل نیروهای مسلح به صورت اجباری خدمت نمایند. در صورتی که این افراد مشمول برای گذراندن خدمت وظیفه خود را به نیروهای مسلح معرفی نکنند و یا از خدمت فرار نمایند باید طبق قوانین مربوطه در دادگاه نظامی محاکمه گردند. وکیل در مشهد می تواند شما را برای معافیت از خدمت و به دور بودن از قوانین دست و پا گیر این بخش کمک نماید.

4: جرایم مربوط به امور مالی همچون سرقت و اختلاس

اگر‏ فرد نظامی در حین مأموریت نظامی مرتکب زنای به عنف شده یا در بخش‏ مهندسی به صورت مخفیانه در سیستم مخابراتی نفوذ کرده و استراق سمع‏ نماید، در داخل پادگان مشروب الکلی بنوشد یا مواد مخدر مصرف کند، در هنگام‏ بازرسی مرتکب ضرب ‌و جرح یا فحاشی گردد و یا مرتکب سرقت اموال شود، باید به جرم آن‌ ها در دادگاه‌ های‏ نظامی رسیدگی شود. در صورتی که با این مشکلات روبه رو شدید وکیل خوب در مشهد  می تواند شما را برای رهایی از این موارد یاری دهد.

10 سوال پرتکرار درباره جرم و مجازات رابطه نامشروع
مطالعه بیشتر

5: استفاده غیرقانونی از البسه رسمی، علائم و نشان ‌های نظامی

مجموعه‌ جرائمی که فرد از علائم و نشان نظامی خود و دیگران برای سوءاستفاده از افراد جامعه، زورگویی استفاده نماید باید تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و دادگاه ‌های نظامی موظف به تعیین احکام و مجازات مربوطه هستند.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

بر اساس قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح، مجموعه‌ های نظامی فعال در جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

۱. کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

۲. کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران

۳. کارکنان سپاه پاسداران و اعضای بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

۴. کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان ‌های وابسته

۵. کارکنان مشمول قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

۶. کارکنان وظیفه از تاریخ شروع خدمت تا پایان آن

۷. محصلان مرکز آموزش نظامی و انتظامی در داخل و خارج از کشور و نیز مراکز آموزش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

۸. کسانی که به طور موقت در خدمت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند و طبق قوانین استخدامی نیروهای مسلح در مدت مزبور از اعضای نیروهای مسلح محسوب می ‌شوند.

کلام آخر

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران اگر فرد نظامی مرتکب جرایمی همچون ترک خدمت نظامی، فرار از میدان جنگ، تمرد از امر فرمانده و تسلیم اماکن نظامی به دشمن را مرتکب شود مجرم است. جرایم نظامی باید توسط دادگاه‌های نظامی رسیدگی ‏شود. بر اساس ماده‏2 قانون مجازات‏ نیروهای مسلح دادگاه ‌های نظامی حق ندارند با فرد مجرم مطابق مقررات عمومی عمل کنند. شما می توانید با کسب مشاوره از وکیل کیفری در مشهد مجموعه ای از اطلاعات قانونی مورد نیاز خود را به دست آورید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد