جرم افتراء و نکات حقوقی آن

وکیل تامین دلیل در مشهد

فهرست مطالب

جرم افترا عبارت است از نسبت دادن یک جرم به فرد دیگر بدون دانستن اینکه او بی‌گناه است. وقتی می‌گوییم کسی به من تهمت زده ‌است، منظورمان این است که او چیزی را به من نسبت داده که در واقع انجام ندادم. به عنوان مثال، زمانی که یک نفر به ما می‌گوید که شما در مورد مسئله ای دروغ گفتید، اما ما در واقع چنین موضوعی نبوده و دروغی گفته نشده، پس در اصطلاح او به ما تهمت زده ‌است. تعریف تهمت به همان اندازه ساده و قابل درک است که به موجب قانون منع شده ‌است.

اگر فرد یک جرم را به فرد بدون هیچ مدرک یا دانش نسبت می ‌دهد و بی‌گناه است، جرم افترا را مرتکب شده‌ است. متاسفانه اغلب افراد به دلیل عدم شناخت نسبت به جرم افتراء و نکات حقوقی آن مرتکب چنین جرائمی می شوند. به همین دلیل در ادامه ی مقاله انواع جرم افتراء و نکات حقوقی آن را برای آشنایی بیشتر شما بررسی خواهیم کرد.

وکیل دیه تصادف در مشهد

بررسی جرم افتراء و نکات حقوقی آن

اگر فردی در طی یک بحث و دعوا به دیگری می‌گوید، شما دزد ماشین من هستید یا شما قاتل فلان شخص هستید، او جرم افترا را مرتکب شده‌ است، چیزی که معمولا تهمت و افترا نامیده می ‌شود. لازم به ذکر است که در جرم افترا، فرد باید قصد داشته جرم را به فرد دیگر نسبت دهد. منظور این است که او واقعا قصد دارد بگوید که شما این جرم را مرتکب شده ‌اید نه اینکه تنها از روی عصبانیت ناشی از دعوا این حرف را به زبان بیاورد. اگر به جرم افتراء و نکات حقوقی آن آگاهی ندارید و به اشتباه درگیر چنین موضوعات و مسائلی شده اید، حتما با یک وکیل متخصص در این حوزه مشورت نمایید تا شما را کاملا آگاه کند.

وکیل جعل رایانه‌ای در مشهد
مطالعه بیشتر

اگر کسی به شوخی به دوستش بگوید دزد، جرمی مرتکب نشده است. بنابراین، اگر فردی دیگری را شیاد خطاب کند، اما قصد اهانت، تحقیر یا تمسخر او را دارد، او مرتکب جرم دیگری به نام توهین شده‌ است. افترا یا بدنام کردن می‌ تواند به هر وسیله ‌ای انجام شود. یک نفر ممکن است این کار را با گفتن یک مقاله در مجله یا روزنامه یا حتی ارسال یک پیغام انجام دهد.

 انواع شرایط در پرونده های جرم افتراء و نکات حقوقی آن

ثابت نشدن جرم افترا به منظور بیان اینکه کسی مرتکب جرم افترا شده ‌است، علاوه بر انتساب عمل مجرمانه به شخص، عنصر دیگری لازم است و آن عنصر این است که این فرد نمی‌ تواند صحت حرف ‌های او را ثابت کند و این نشان می ‌دهد که فرد این حزب را می ‌شناسد و در نتیجه او بی‌ گناه است. فرض کنید کسی در جنگ یک دوست را فریب دهد، در این مورد می ‌توان گفت که او مرتکب جرم افترا شده ‌است، زمانی که نمی ‌تواند ثابت کند که دوستش واقعا شیاد است. بنابراین اگر می ‌توانست ثابت کند که دوستش متهم به شهادت در دادگاه است، محکوم نمی ‌شد. اگر به نحوی اشتباه درگیر چنین پرونده هایی شده اید وکیل در مشهد می تواند در اثبات بی گناهی به شما کمک کند.

مرور زمان جرایم در قانون جدید
مطالعه بیشتر

مجازات افتراء

براساس ماده ۱۴۱ قانون مجازات اسلامی، توهین و تهمت توسط شخصی به فرد دیگر، مجازات یک ماه تا یک سال در زندان و افزایش شلاق برای او تعیین می شود. این مجازات با توجه به قانون کاهش مجازات حبس در زندان تغییر می کند. در حال حاضر با توجه به این قانون، مجازات افترا یا تهمت جریمه نقدی بیش از ۸۰ میلیون ریال است. وکیل خوب در مشهد در صورتی که مجازات به ناحق برای شما در نظر گرفته شده باشد می تواند به شما در ارائه ی دادخواست تجدید نظر کمک کند.

افتراء عملی

گاهی بدنام یا افتراء با انجام کاری انجام می ‌شود. به نحوی که شخصی با قصد متهم کردن دیگری به ارتکاب جرم، اشیا و وسایلش را در خانه، محل کار و یا در میان وسایل شخص دیگری قرار می دهد و سعی دارد که او را گناهکار جلوه دهد.

برای مثال حمل الکل یک جرم است. حالا فرض کنید کسی ندانسته الکل را در کیف یا در خانه یا محل کار می‌گذارد و سپس به پلیس اطلاع می‌ دهد که فرد الکل حمل می‌ کند. در صورتی که این فرد به خاطر انجام این کار تحت تعقیب قضایی قرار گیرد، پس از اثبات بی گناهی خود در دادگاه، دیگر مجازات نخواهد شد. وکیل حقوقی در مشهد می تواند در اثبات بی گناهی در پرونده های افتراء عملی به شما کمک کند.

آشنایی با قوانین شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی
مطالعه بیشتر

اگرچه واژه افترا یک کلمه خوشایندی نیست، گاهی اوقات این اتفاق می ‌افتد که مردم حد خود را فراموش کرده و حقوق دیگران را نقض می‌ کنند، بنابراین  افراد به ناچار آسیب می ‌بینند و  در صدد جبران حقوق خود بر می آیند و متجاوز را مجازات می ‌کنند. با مرجع قضایی صلاحیت دار، پس از تحقیقات لازم در نهایت اعلام می‌ کند که شاکی حق دارد شکایت کند و اگر شاکی حق نداشته باشد، در این نقطه است که جرم افترا آشکار می‌ شود.

همان طور که می ‌دانیم، بزه افترا در لغت به معنی تهمت زدن است. شکل قانونی تعریف آن نیز به گونه ‌ای است که مشابه تعریف مرسوم آن نیست. قانون گذار بیان کرده ‌است که هر وقت فردی به صورت کتبی یا با هر وسیله دیگری در مجلس به صراحت جرمی را نسبت به شخص دیگری نسبت می‌ دهد که نمی‌ تواند حقیقت آنچه ادعا می‌ کند را ثابت کند، یا اینکه او به طور واضح عملی را ذکر می ‌کند، حتی اگر قادر به اثبات فحشا باشد، به طور کلی فرد تبرعه می‌ شود.

نتیجه گیری

در این مقاله جرم افتراء و نکات حقوقی آن را بررسی کردیم. شناخت جرم افتراء و موارد حقوقی مربوط به آن می تواند به شما در صورت بروز جرائم، برای بررسی درست روند پرونده کمک کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد