آشنایی با جرم عدم ثبت ازدواج

الزام به ثبت ازدواج

فهرست مطالب

یکی از تصمیم­‌های مهمی که در طول زندگی گرفته‌ می‌شود، تصمیم به تشکیل خانواده و ثبت کردن این امر حقوقی با رضایت طرفین می‌­باشد. بدین صورت که این امر از یک طرف مطرح می­‌شود و با موافقت طرف دیگر این پیوند به طور صحیح بسته می­شود. ولی قانون‌گذار برای جلوگیری از هرگونه عواقب و مجازات حقوقی و خانواه پیش­بینی شده در آینده، ثبت کردن عقد نکاح را لازمه­ی شروع زندگی قرار داده­است.

به علت اهمیت این موضوع، در قانون مدنی عدم ثبت ازدواج دائم یا موقت به‌­عنوان جرم مشخص شده و مجازات­هایی برای اینگونه اشخاص تعیین شده­است. در ادامه به شناخت بیشتر درباره­ی جرم عدم ثبت ازدواج دائم و موقت می­پردازیم و مجازات‌هایی را که قانون برای این جرم وضع کرده را با هم بررسی می‌­کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

الزام به ثبت ازدواج

الزامی بودن ثبت ازدواج دائم

در جامعه­ی ما عقد نکاح به معنای تعهد زن و مرد برای تشکیل خانواده می­باشد و نیاز به تشریفات خاص و مجللی ندارد. تنها حضور زن و مرد در دفتر ثبت ازدواج و اعلام موافقتشان با این امر در مقابل 2 شاهد عاقل و بالغ صحت و اعتبار سند ازدواج را تضمین می­کند. با این تفاسیر قانون ثبت ازدواج را برای آقایان به عنوان تکلیفی واجب درنظر گرفته و در صورت بی­اعتنایی به آن محکوم به مجازات می­شود. همچنین عدم ثبت ازدواج برای همسران آنان عواقب بدی دارد و مرد می­تواند در هر شرایطی از تکلیف خود سرباز زند و در صورت فوت هر یک، هیچ ارثی به دیگری نخواهد رسید.

در ابتدا طبق قوانین ازدواج مرد موظف بود تا بعد از ازدواج دائم با همسرش، در مدت حداکثر بیست روز عقد نکاح را به ثبت برساند. بعد از آن قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 تعیین کرد که درصورت عدم ثبت ازدواج در شناسنامه، مرد مجرم شناخته شده و زن می­تواند به جرم عدم ثبت نکاح دائم از مرد شکایت کند.

شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

در سال 1391 با تصویت قانون حمایت از خانواده و توجه به حفظ بقای خانواده، در ماده 49 عدم ثبت عقد نکاح برای زوج جرم محسوب می­شود و در اینصورت مورد مجازات قرار می­گیرد. بنابراین طبق ماده 645 قانون مجازات اسلامی ثبت وقایع مهمی از جمله عقد دائم، طلاق و رجوع الزامی است و متخلفین مورد مجازات قرار می­گیرند. در ادامه به بررسی مجازات جرم عدم ثبت ازدواج مطابق با قوانین حمایت از خانواده خواهیم پرداخت.

عدم ثبت ازدواج چه مجازات‌هایی دارد؟

با توجه به مطالب بیان شده ثبت ازدواج امری واجب و ضروری است و مرد باید در صورت ازدواج دائم و در برخی موارد از ازدواج موقت، نسبت به ثبت آن در دفاتر رسمی اقدام نماید. در قانون حمایت از خانواده در صورتی که مرد بعد از عقد نکاح از ثبت آن خودداری کند مطابق با ماده 49 قانون حمایت از خانواده مرد مورد مجازات قرار می­گیرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

  • الزام به ثبت رسمی عقد نکاح
  • مجازات نقدی درجه پنج ( 80 میلیون ریال تا 180 میلیون ریال)
  • حبس تعزیری از 3 ماه تا 6 ماه

ازدواج دختر بدون اجازه پدر

به بیان وکیل خانواده در مشهد این مجازات­ها تنها برای آقایونی که از ثبت ازدواج دائم امنتاع کردند تعیین شده و شامل خانم­ها نمی‌شود. زیرا نمی­توان زن را به علت جرم عدم ثبت ازدواج مورد مجازات قرار داد. این قانون همچنین برای ثبت ازدواج دائم وضع شده و در ازدواج موقت تنها در موارد خاص مرد ملزوم به ثبت ازدواج می­باشد. همین موضوع باعث افزایش ازدواج‌­های موقت بدون هیچگونه ثبت در دفاتر رسمی شده و بی‌بند و باری­‌هایی را در جامعه ایجاد کرده­است و آسیب آن تنها به فرزندان متولدشده از این روابط بلاتکیف وارد خواهد شد.

شرایط و قوانین مربوط به طلاق توافقی زن باردار
مطالعه بیشتر

ثبت ازدواج موقت در چه شرایطی لازم است؟

اصولا ثبت ازدواج موقت اجباری نمی­باشد و در قانون مردی که ازدواج موقت داشته و آن را ثبت نکرده هیچگونه جرمی مرتکب نشده‌است. اما در بعضی موارد خاص مرد موظف است که ازدواج موقت را به ثبت برساند. نکاح موقت یا همان صیغه که تابع مقررات شرعی می­باشد در موارد زیر باید به ثبت برسد:

  • زوجه باردار باشد.
  • طرفین ضمن عقد موقت توافق کرده باشند که ازدواجشان را ثبت کنند.
  • ثبت رسمی عقد جزء شروط لحاظ شده ضمن عقد باشد.

در این موارد مرد باید صیغه را به ثبت رسمی برساند و در صورت امتناع از آن مطابق با قانون مجازات خواهد شد. مجازات جرم عدم ثبت ازدواج موقت هم همانند ازدواج دائم می­‌باشد. طبق ماده 49 قانون حمایت خانواده در صورتی که زوج ازدواج دائم یا طلاق را ثبت نکرده باشد یا پس از رجوع به مدت سی روز از ثبت آن امتناع کند، مورد مجازات قرار می­گیرد. همچنین این مجازات برای مردی که از ثبت فسخ نکاح یا طلاق هم سرپیچی می­کند برقرار می­‌شود. پیشنهاد ما در اینجا این است که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حقوق زوجین در ازدواج موقت به یک وکیل خوب در مشهد مراجعه کنید.

اقدامات برای شکایت از جرم عدم ثبت ازدواج

مطابق با مقررات و به گفته­ی وکیل پایه یک دادگستری زوجه می­تواند در صورت نارضایتی از امتناع همسرش از ثبت ازدواج، به دادسرا مراجعه کند و به جرم عدم ثبت ازدواج دائم یا موقت شکایت خود را تقدیم کند. در این شرایط مرد علاوه بر انجام مجازات­های بیان شده در ابتدای مقاله، که در صورت ثبت نکردن ازدواج دائم یا موقت محکوم شده­است، از سوی دادگاه نیز موظف به ثبت کردن ازدواج دائم یا موقت هم می­‌شود.

شرایط و قوانین اثبات معامله فرار از دین مهریه
مطالعه بیشتر

شکایت‌­هایی که زوجه می­تواند برای جرم عدم ثبت ازدواج برای مرد تنظیم کند شامل شکایت کیفری و شکایت حقوقی می­‌شود. شکایت کیفری، مجازات حبس تعزیری را به دنبال دارد و شکایت حقوقی، تنها مرد را الزام به ثبت رسمی عقد نکاح می­کند. زن می­تواند با مراجعه به دادگاه خانواده فقط شکایت حقوقی خود را تقدیم کند و تنها مرد را موظف به ثبت رسمی ازدواج کند.

در این مقاله شما در رابطه با اهمیت ثبت ازدواج، جرم عدم ثبت نکاح دائم یا موقت و مجازات­‌های تعیین شده برای این جرم اطلاعات کسب کردید. برای کسب مشاوره و راهنمایی بیشتر با تیم یسنا وکیل در ارتباط باشید و با وکلای متخصص و با تجربه در حوزه خانواده، کیفری و حقوقی مشورت نمایید تا حق و حقوق خود را به بهترین وجه بدست آوردید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد