جرم فرار از صحنه تصادف

وکیل دیوان عدالت اداری

فهرست مطالب

یکی از موارد تلخی که ممکن است برای افراد در زمان رانندگی رخ دهد تصادف است. وقوع تصادف در لحظه ای کوتاه رخ می دهد و به همین دلیل اغلب افراد در چند لحظه ی اول در شوک هستند و همین عامل سبب می شود تا افراد ترجیح دهند از صحنه ی جرم فرار کنند. با توجه به افزایش این امر در چند سال گذشته قانون جرم فرار از صحنه تصادف برای جلوگیری از ایجاد این امر توسط قانون گذاران ایجاد شده است.

دلیل فرار از صحنه تصادف می ‌تواند ناشی از ترس و اضطراب باشد و یا افراد از عواقب آن فرار کنند. تصادفات رانندگی ممکن است ناشی از آسیب و یا ضربه باشند. هر یک از این حوادث دارای ویژگی ‌های خاص خود هستند. وقتی دو وسیله نقلیه با هم برخورد می‌کنند و کسی آسیب نمی ‌بیند و فقط ماشین یکی از آن‌ ها آسیب می ‌بیند، در چنین مواردی فرار از صحنه تصادف یک جرم محسوب نمی‌شود. در حالی که مالک خودرو آسیب ‌دیده با شماره پلاک ماشین متخلف (مجرم) می ‌تواند یک دادخواست را برای جبران خسارت در دادگاه‌ اقامه کند. اما در زمانی که فرد با خودرو با یک عابر پیاده تصادف و فرار می کند نوع نگاه قانون به تصادف انجام شده متفاوت است.

جرم و عناصر آن

فوت فرد پس از تصادف

براساس ماده ی 714 قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران در مواردی متاسفانه در اثر تصادف فرد فوت می کند در این صورت اگر بی ‌مبالاتی راننده در رعایت قوانین سبب بروز تصادف شده باشد فرد به شش ماه تا یک سال حبس و پرداخت دیه در صورت مطالبه ی اولیای دم محکوم می شود. این در شرایطی است که فرد پس از وقوع تصادف فرار نکرده باشد.

حق ملاقات با وکیل
مطالعه بیشتر

آسیب فرد پس از تصادف

براساس ماده ی 715 قانون مجازات اسلامی و در راستای ماده 714 قانون مجازات اسلامی هر زمان که آسیب ناشی از تصادف سبب مشکل جسمانی شدید و یا نقض عضو در فرد شود یا اینکه سبب سقط جنین شود فرد خاطی به پرداخت دیه و دو ماه تا یک سال حبس محکوم می شود. در صورتی که در اثر حادثه دچار مشکلاتی در اندام ها شده اید و قصد انجام شکایت را دارید وکیل خوب در مشهد می تواند در روند ایجاد و پیگیری پرونده به شما کمک کند.

مجازات فرار از صحنه تصادف در قانون

هر کسی که فرد یا افرادی را در خطر مرگ ببیند در حالی که می ‌تواند از وقوع یا تشدید خطر با اقدام فوری جلوگیری کند و یا به دنبال کمک از سوی دیگران باشد و یا فورا به مقامات یا مقامات ذی‌ صلاح اطلاع دهد، اما این کار را انجام ندهد در واقع از صحنه ی جرم فرار کرده است.

او به خاطر تخطی از مجازات به یک سال حبس یا جریمه نقدی محکوم خواهد شد. در این مورد، اگر مجرم یکی از کسانی باشد که می ‌توانست به خاطر حرفه خود کمک موثری فراهم کند، او به جرم تخطی، از سه ماه تا دو سال حبس یا جریمه نقدی محکوم خواهد شد. مقامات مراکز پزشکی، چه عمومی و چه خصوصی، اگر کسی از پذیرش فرد آسیب ‌دیده امتناع ‌کند و همچنین از برخورد و تماس با او امتناع ‌کند یا کمک ‌های اولیه را تأمین نکند، به حداکثر مجازات ذکر شده محکوم خواهد شد.

اصول ضمانت کردن قانونی
مطالعه بیشتر

طبق این قانون که در سال 1354 توسط مجلس ملی تصویب شد، اگر فردی فرد دیگری را در خطر مرگ ببیند باید به او کمک کند یا از دیگران بخواهد که به او کمک کنند. چیزی که اهمیت دارد این است که شرایط فرد آسیب دیده در حالت اورژانسی قرار دارد یا نه.

همین طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، اگر فردی در تصادفات خودرویی باعث کشته شدن فرد دیگری شود، قتل شبه عمد را انجام داده است. اصلی ترین مجازاتی که برای این افراد در نظر گرفته می شود پرداخت دیه است. در حال حاضر شرکت های بیمه، دیه فرد فوت شده را پرداخت می کنند. کمک گرفتن از یک وکیل در مشهد باتجربه و متخصص در این شرایط می تواند به شما در روند رسیدگی به پرونده کمک کند.

جرم فرار از صحنه ی تصادف چیست؟

براساس قانون مجازات اسلامی ایران، اگر بعد از حادثه، فرد آسیب ‌دیده نیاز به کمک فوری داشته باشد و راننده علی ‌رغم اینکه می تواند فرد مصدوم را به مرکز درمانی برساند از انجام این کار خودداری کند یا به دلیل فرار از تعقیب، محل حادثه را ترک کند و فرد مصدوم را رها کند با توجه به نوع جرم به بیش از دو سوم مجازات محکوم می شود.

مجازات سو استفاده از عنوان وکیل
مطالعه بیشتر

وکیل دیوان عدالت اداری

به دنبال مقاله بالا، همان‌طور که در قانون تصادفات گفته شد، چنانچه بی‌توجهی یا بی احتیاطی راننده موجب صدمه و آسیب بدنی شود به طوری که غیرقابل درمان باشد و یا موجب از دست دادن یکی از حواس شش گانه شود یا یکی از اندام های مهم در زندگی روزانه انسان از کار بیافتد و یا باعث شود یک زن پیش از موعد به دنیا آمدن زایمان کند و یا دچار سقط جنین شود، مجرم مرتکب به حبس به مدت دو ماه تا یکسال و همچنین پرداخت نقدی می شود.

نتیجه گیری

جرم فرار از صحنه تصادف به دلیل جلوگیری از افزایش فوت افراد پس از تصادف در قانون در نظر گرفته شده است. در جرم فرار از صحنه تصادف اگر فرد گواهی نامه نداشته باشد بیشتر از زمانی است که فرد دارای گواهی نامه است. در این مقاله موارد مختلف جرم فرار از صحنه تصادف و نکاتی که باید در صورت بروز حادثه مد نظر داشته باشید را بررسی کردیم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد