آشنایی با جرم مشهود و مجازات‌های آن

فهرست مطالب

جرم مشهود چیست؟

اغلب اتفاق می‌ افتد که ما با اعمال جنایی در خیابان‌ها، مانند عربده کشی یا دزدی مواجه هستیم. یا گاه اتفاق می‌افتد که پس از بازگشت به خانه متوجه ورود یک دزد و سرقت مقداری از اموال ما می شویم. یا برای مثال، زمانی که یک خودرو با عابر پیاده برخورد می‌ کند و فرار می‌ کند، کسانی که این حادثه را دیده ‌اند به پلیس زنگ می‌زنند و مشاهدات خود را گزارش می ‌دهند.

این ها جنایاتی هستند که در خفا اتفاق نمی ‌افتند بلکه در مقابل چشم مردم مانند ماشین دزدی و کیف دستی، یا اثرات و مدارکی که کاملا بدیهی هستند اتفاق می افتند. این نوع جرایم، جرایم مشهود نامیده می شوند و مخالف جرایم ناملموس هستند. بنابراین در ادامه ی مقاله برای آشنایی شما تعریف و مفهوم جرم مشهود و موارد مختلف مرتبط با این جرم را بررسی خواهیم کرد.

ورود ضرر در جرم جعل

مفهوم جرم مشهود

در تعریف قانون جنایی، ما گفتیم که جنایت اقدامی است که قانون گذاری آن را تعیین کرده ‌است. هنگامی که یک اقدام جنایی در یک مکان عمومی به گونه ‌ای رخ می ‌دهد که جرم توسط نیروی انتظامی و یا عموم مردم دیده شود، جرم مشهود است. البته در برخی موارد، این جرم آنگونه که گفته شد، رخ نداده است،

مانند زمانی که فردی که از خانه‌ اش دزدی شده‌است و فورا به دنبال کمک افسران اجرای قانون است. در این مورد جرم در یک مکان عمومی رخ داد و نه توسط مردم و ماموران پلیس و ماموران قضایی، اما قانون گذار آن را در مقوله جرائم آشکار قرار داده ‌است. بنابراین، برای تعیین اینکه آیا یک جرم واضح است یا خیر، باید به مواردی اشاره کنیم که قانون گذار برای آن‌ ها مشخص کرده‌است. وکیل در مشهد از جمله افرادی است که در شناسایی جرم مشهود بسیار کمک کننده است.

وکیل درخواست اجرای رای
مطالعه بیشتر

نقش قانون گذار در جرم مشهود

در میان موضوعاتی که توسط قانون گذاران در همه کشورها مورد توجه قرار می‌ گیرند، آگاهی از افراد جامعه در رابطه با سلسله ‌مراتب قضایی و وظایف و مسئولیت‌ های افسران هر بخش قضایی است. یکی از این موارد آگاهی از موقعیت و نقش قانون گذاران در اجرای قانون است. رابطه افسران قضایی با اعضای جامعه با هدف ایجاد نظم در جامعه و جلوگیری از هرج و مرج و بی‌نظمی‌ ها تنظیم می ‌شود. ماموران قضایی نقش ‌ها و مسئولیت‌ های متعددی در تحقیق و تشخیص جرم دارند. البته بسته به مرحله ‌ای که افسر از جرم آگاه می ‌شود، در تعیین وظایف خود بسیار مهم است.

وظایف قانون گذار در ارتباط با جرم مشهود چیست؟

طبق قانون، یک مامور قضایی ممکن است در موارد زیر اقدام فوری کند:

  • اگر جرم در مقابل ماموران قضایی رخ دهد، یا اگر این افسر فورا در صحنه جرم حضور داشته باشد، یا اگر مامور قضایی تاثیرات جنایت را بلافاصله پس از وقوع آن مشاهده کند.
  • اگر دو یا چند نفر یا خود قربانی، بلافاصله پس از وقوع جرم فرد خاصی را به عنوان مجرم تشخیص دهد.
  • متهمی که قصد دارد بلافاصله پس از وقوع جرم فرار کند، یا در حال فرار باشد یا فورا پس از وقوع جرم دستگیر شود.
  • این جرم در خانه یا محل اقامت فرد رخ می‌دهد و فرد در همان زمان یا بلافاصله پس از درخواست جنایت که افسران با محل سکونت خود وارد خانه می‌شوند، زندگی می‌ کند.
  • قربانی بلافاصله پس از وقوع جرم مجرم را شناسایی کرده و گزارش دهد.
وکیل ثبت در مشهد| وکیل دعاوی ثبتی
مطالعه بیشتر

در هر یک از موارد بالا، جرم مشهود است و افسر می‌تواند فورا عمل کند و اثرات، نشانه‌ ها و ابزار جرم را مجرم و حفظ کند و همچنین از فرار متهم جلوگیری کند. در حقیقت، آن ‌ها مسئول انجام تحقیقات اولیه هستند، اما باید فورا به دادستان اطلاع دهند. پس از آن، این مساله تحت نظارت دفتر دادستانی انجام خواهد شد.

در این موارد، به منظور مشاهده وضعیت متهم، قانون گذار دستور داده ‌است که روند تکمیل و ارسال پرونده به اختیارات قضایی به سرعت انجام شود، مگر اینکه یک بهانه موجه یا عدم دسترسی به اختیارات قضایی وجود داشته باشد. متهمان را می‌توان تا ۲۴ ساعت بازداشت کرد بنابراین بازداشت متهم به بیش از ۲۴ ساعت بدون اجازه یک مقام قضایی، نمونه ‌ای از بازداشت غیرقانونی است.

پس از رسیدن مقامات قضایی، پرونده به او تحویل داده می ‌شود و مامور پرونده حق مداخله فقط با اجازه وی را دارند.

ارکان جرم افترا و هتک حیثیت

انواع جرم مشهود

ماده ۴۵ قانون جدید آیین دادرسی کیفری، مواردی را مشخص می‌ کند که در آن جرم مشهود است. بنابراین مثال ‌های این جرم به شرح زیر هستند.

  • در نظر ضابطان دادگستری جرم انجام شود یا اینکه ماموران نیروی انتظامی به سرعت در محل وقوع جرم حضور پیدا کنند و یا اینکه آثار جرم پس از وقوع جرم قابل رویت باشند.
  • مجروح یا دو یا چند نفر که شاهد وقوع جرم و یا بلافاصله پس از وقوع جرم بوده ‌اند مشخصات و یا در صورت شناخت نام مجرم را معرفی کنند.
  • بلافاصله پس از وقوع جرم، نشانه ‌ها و علل یا عوامل و مدارک جرم در اختیار متهم یا متعلق به علل یافت می‌ شوند. دلایل ذکر شده باید به متهم اثبات شود.
  • وقوع جنایت در خانه یا محل سکونت افراد و مقیم در همان زمان و یا در همان حال رخ می ‌دهد. پس از وقوع جرم، از افسران بخواهید تا وارد خانه یا محل اقامت وی شوند.
  • شایع ‌ترین و رایج‌ ترین جرم در کشور ما دزدی و کیف قاپی است.
انواع خسارت‌‌های قابل مطالبه را بشناسید
مطالعه بیشتر

اگر درگیر هر کدام از انواع جرائم مشهود که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم شدید، وکیل حقوقی در مشهد می تواند در تنظیم پرونده و موارد مختلف پس از آن به شما کمک کند.

در یک جرم مشهود، متهم جرم را در ملا عام مرتکب شده ‌است بنابراین شواهد علیه او قوی‌ تر است. به همین دلیل تحقیقات در مورد جرم  مشهود شیوه ‌ای غیرعادی است. در حقیقت تحقیقات در مورد یک جرم آشکار خالی از تشریفات نیست و فورا از طریق افسران قضایی انجام می ‌شود. وکیل خوب در مشهد نسبت به انواع جرائم مشهود و تحقیقات در ارتباط با جرائم مشهود می تواند به شما کمک کند.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا مفهوم جرم مشهود و موارد مربوط به این دسته از جرائم را در قانون جمهوری اسلامی ایران بررسی کنیم. این جرم یکی از انواع جرائم در ایران است که بیشترین نوع آن مربوط به کیف قاپی در ایران می شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد