زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات

تشدید یا تخفیف قرار کیفری

فهرست مطالب

مالیات یکی از مسائل مهمی است که مردم از گذشته تا به امروز به صورت های مختلف به دولت پرداخت می کردند. اما امروزه شکل و هدف آن تغییر کرده است. به این صورت که در گذشته صرفا به عنوان منبع درآمدی دولت به حساب می آمد اما در دنیای امروز و اقتصاد کشورهای پیشرفته به عنوان ابزاری برای اجرای سیاست های عدالتی و کم کردن فشار بر روی گروه های کم درآمد استفاده می شود.

هدف از دریافت مالیات توسط دولت توزیع مناسب و مساوی ثروت در بین تمام مردم می باشد. مالیات مدل های مختلفی دارد و به دو دسته بندی کلی مالیات های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم تقسیم بندی می شود. مالیات بر درآمد که از اشخاص حقیقی و حقوقی اخذ می شود از جمله مالیات های مستقیم محسوب می شود.

مجازات کودکان زیر 18 سال

در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص تعریف مالیات و انواع آن می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات می توانید به تیم یسنا وکیل مراجعه کنید و از مشاورین خبره ما استفاده کنید. مالیات یکی از اصلی ترین منابع درآمد هر دولتی می باشد و میزان پولی است که به دلیل قانون به جهت تأمین مخارج عمومی گرفته می شود. مالیات بلاعوض است یعنی دولت هیچ وظیفه ای ندارد که مالیات را به مردم برگرداند. مالیات به وسیله اظهار نامه مالیاتی پرداخت می شود و اگر یک شخص حقوقی یا حقیقی به موقع مالیات خود را پرداخت نکند هم جریمه می شود و هم باید دیرکرد مالیات را به دولت پرداخت کند.

به همین دلیل است که موضوع زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات بسیار مهم است و باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید تا به مشکلات مالیاتی برخورد نکنید. مطالعه کردن این مقاله می تواند درباره زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات اطلاعات خوبی به شما بدهد پس با ما همراه باشید.

مال خری و مجازات های آن
مطالعه بیشتر

پرداخت به موقع مالیات

اگر فردی اظهار نامه مالیاتی عملکرد خود را در زمان مشخص شده به سازمان مالیاتی تسلیم نکند جریمه دیرکرد از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص تا زمان پرداخت، محاسبه و مطالبه خواهد شد. همچنین این موضوع می تواند بار حقوقی هم در پی داشته باشد و اگر فرار مالیاتی اثبات شود آن شخص مجرم شناخته می شود و مطابق قانون با او برخورد می شود.

در صورتی که شخصی اظهار نامه مالیاتی را تسلیم نکند و یا آن را در موعد مشخص قانونی ارائه نکند جریمه دیرکرد از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهار نامه محاسبه می شود و دولت آن را مطالبه می کند. به سبب ماده 190 قانونی مدنی کشور جریمه تاخیر پرداخت مالیات معادل 5 درصد به ازای هر ماه می باشد. در ماده 190 قانونی مدنی تبصره ای وجود دارد که به موجب آن اگر فاصله بین اعتراض نسبت به برگ تشخیص تا تاریخ قطعی شدن بیش از یک سال شود جریمه فقط تا مدت زمان یکسال قابل مطالبه خواهد بود.

تکمیل کردن اظهار نامه مالیاتی باید تا پایان خرداد هر سال انجام شود. برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی بهتر است از بهترین وکیل در مشهد مشاوره بگیرید تا با کمک وکیل این کار را در بهترین شرایط ممکن انجام دهید. تسلیم اظهار نامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی منتهی به پایان هر سال مالیاتی و مالی تا 4 ماه بعد از آن می باشد. مالیات‌ ویژگی های زیادی دارد که یکی از مهم ترین ویژگی‌ های مالیات قانون مند بودن آن می باشد. بر اساس قوانین مالیاتی، افراد باید مالیات را به موقع پرداخت کنند.

ویژگی‌های یک وکیل خوب دادگستری در مشهد چیست؟
مطالعه بیشتر

قوانین زیادی درباره جرائم مالیاتی و زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات وجود دارد برای این که این قوانین را بهتر بدانید و امور مالیاتی خود را به خوبی انجام دهید باید به یک وکیل خوب در مشهد مراجعه کنید. وصول شدن تمام مالیات ها مانند مالیات خودرو به اجازه قانون گذار نیاز دارد، یعنی هر سال در قانون بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی، این اجازه به دولت داده می شود و ذکر می شود که دولت نمی تواند از طریق آیین نامه و تصویب نامه در زمینه مالیات اعم از مالیات اشخاص حقوقی یا حقیقی بپردازد.

در اصل مالیات سهم هر شخص از هزینه امکانات و کالا های عمومی است که توسط دولت از فرد گرفته می شود، به عبارت بهتر مالیات، ابزاری اقتصادی است در دست دولت که به وسیله آن ثبات اقتصادی کشور، نابرابری درآمد و شاخص های مربوط به آن را کنترل می کند. به شخصی که مالیات خود را پرداخت می کند مودی مالیاتی می گویند. مودی مالیاتی باید بعد از هر سال استعلام بدهی مالیاتی خود را بگیرد و اقدامات لازم را به جهت پرداخت مالیات انجام دهد.

اعاده دادرسی در مشهد

اعتراض به محاسبه مالیات

شما می توانید با استفاده از وکیل در مشهد مراحل اعتراض به مالیات تعیین شده را انجام دهید. اما باید به این نکته دقت کنید که شما باید وکیلی را که در زمینه مالیات و زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات اطلاعات کافی دارد را انتخاب کنید، وکیل متخصص می تواند از حق شما به خوبی دفاع کند. در سال های گذشته مودیانی که به برخی از تکالیف خود از جمله تسلیم اظهارنامه، ترازنامه، حساب سود و زیان ارائه دفاتر قانونی و اسناد و مدارک عمل نمی‌ کردند درآمد مشمول مالیات آنان از طریق علی‌ الراس تعیین می‌ شد.

وکیل آنلاین در مشهد، پاسخگویی آنلاین
مطالعه بیشتر

اما از آن جا که این روش آثار و تبعات نامطلوبی به همراه داشت، قانون‌ گذار در آخرین اصلاحیه قانون مالیات‌ ها تصمیم به حذف این روش گرفت. این نکته مهم است که درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی موضوع قانون مذکور که مکلف به تسلیم اظهار نامه مالیاتی هستند، به استناد اظهار نامه مالیاتی مودی که با رعایت مقررات مربوط تنظیم و ارائه شده و مورد پذیرش قرار گرفته باشند، خواهد بود. همچنین، سازمان امور مالیاتی کشور این اختیار را دارد که اظهار نامه‌ های مالیاتی دریافتی را بدون رسیدگی قبول و تعدادی از آن‌ ها را براساس معیار ها و شاخص‌ های تعیین‌ شده یا به طور نمونه انتخاب و برابر مقررات مورد رسیدگی قرار دهد.

اگر فردی از تکمیل کردن اظهار نامه مالیاتی در مهلت قانونی خود داری کند و این کار را نکند سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به تهیه اظهارنامه مالیاتی برآوردی براساس فعالیت و اطلاعات اقتصادی کسب شده مؤدیان از طرح جامع مالیاتی و مطالبه متعلق به موجب برگ تشخیص مالیات اقدام می‌ کند. همچنین می توان ظرف مدت 30 روز از تاریخ ابلاغ برگ مالیاتی به آن اعتراض کرد. امیدوارم از عملکرد ما راضی باشید و درباره زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات اطلاعات کافی را به دست آورده باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد